Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cięcie rurek stalowych fi 20 ścianka 1 - 1,5 mm czym ciąć?

11 Gru 2013 18:07 7179 19
  • Poziom 9  
    Witam, potrzebuję ciąć rurki stalowe o grubości ok 1-1,5 mm (stalowe z blachy). Obecnie tnę zwykłą małą "Bosch-ką" ale 9000 obrotów to za dużo i strasznie strzępi krawędzie. Potrzebuję narzędzia do w miarę precyzyjnego cięcia prostopadle, żeby nie robiło strasznych zadziorów. Zastanawiam się nad przecinarką do metalu maktek mt 240, 3800 obrotów za ok 600 zł, tylko czy ona nie będzie robić "zadziorów" i czy jest sens taka wielka piła do małych rureczek?.

Proszę o poradę czym to najlepiej ciąć, bo z tego co wiem to są piły taśmowe ale strasznie drogie, piły szablaste, piły metalowe, tarcze.
  • Poziom 24  
    Może nóż rolkowy do rur stalowych (nie miedzianych)? Może " lisi ogon" na piłki do metalu?
  • Poziom 9  
    noż do rur miedzianych probowałem i zagniata rogi, zbyt wolny i za duzo roboty z kreceniem zeby zeby ucinac, Lisi ogon widziałem ale czy to faktycznie tnie rurki bez urywania i strzepienia krawędzi? boje sie że krawedzie sa cienkie i bedzie wyszarpywać je..
  • Poziom 26  
    Witam . Przy takich średnicach rurek wystarczy zwykła szlifierka kątowa z tarczą 125mm i porządne tarcze o grubości 1mm. Przy cięciu takimi tarczami tarcza powinna zagłębiać się tylko tyle aby przeciąć ściankę a rurka powinna się powoli obracać .
  • Poziom 16  
    Nie chcąc zakładać nowego tematu zapytam was o jedną rzecz. Mam do przecięcia wzdłuż dwie rury o średnicy 15cm i długości 3 metry . Rury są w środku zalane betonem uzbrojonym w środku w jeden pręt stalowy. Rury mają grubość ścianki 10mm. Muszę stal oddzielić od betonu żeby to wywalić na złom ( trochę to waży).
    Jaką tarczą najlepiej to ciąć kątówką ? Czy tarcza o grubości 1mm będzie odpowiednia czy wybrać coś grubszego ?
  • Poziom 21  
    Szlifierką kątową z cienką tarczą. Tylko nie wiem czy warto bo tarcze też kosztują a szlifierka troche się będzie przy tym męczyć. Niech te rury ważą 40 kg to weżmiesz za to powiedzmy 30 zł, odlicz od tego tarcze z 12 zł, zużycie szlifierki i robote. Za 18 zl albo mniej szkoda by i było szlifierki i wgl odpuścił bym sobie.
  • Poziom 14  
    Bezpieczniej będzie jak poprosisz spawacza gazowego, on Ci da radę z tym problemem. :)
    Bo rury, a właściwie stal ma trafić na złom.
  • Poziom 16  
    Tak na złom.
    Nie mam żadnego spawacza znajomego , mam dość czasu więc kupię z 10 tarcz i powoli to przetnę tylko nie wiem czy taką 1cm rurę lepiej ciąć tarczą cienką 1mm czy grubszą ?
    Te dwie rury bez betonu ważą około 200kg więc na złomie mam za to 140zł to chyba warto dać 15zł na tarcze. Poza tym mam dużo niepotrzebnych , starszych tarcz które mogę na tym zedrzeć.
  • Poziom 14  
    Ja bym sugerował wózek do tej szlifierki i tarczę #2.
    Wszystko zależy jak "pewną" masz rękę.
  • Poziom 22  
    Czyli masz do przecięcia 12 metrów stali 10mm. Nie wiem, czy z 20 tarczy Ci wystarczy do tego. W mojej mieścinie tarcze są po ok. 3 zł i jak bym miał specjalnie do tego kupować tyle tarczy, to bym się zastanowił, czy się opłaca męczyć szlifierką. Chyba, że masz dużo swoich tarczy, lub tanio kupisz. Inna sprawa, że te tanie tarcze, to nieraz straszny syf jest. Ale jak nie masz innej możliwości, to tnij.
  • Poziom 24  
    Tarcza o gr. 1mm może się klinować na tak grubej ściance rury. Próbowałbym raczej tarczą 3mm.
  • Poziom 14  
    Ja proponuję poszukać kogoś kto ma przecinarkę plazmową i za 2 piwka Ci to przetnie. Chyba najekonomiczniejszy sposób, a jeśli nie masz nikogo z takim sprzętem to tylko szlifierka w łapki i do roboty, ale 2-3 tarczki (co najmniej 2,5mm grubość) na 1 rurę na pewno pójdą na tą robotę bo z dwóch stron będziesz musiał to ciąć,
  • Poziom 37  
    Masz złe podejście do tego. Wykuj trochę betonu z każdej strony i pożycz spawarkę wspawaj zaślepki i udaj że to całe takie walce są będzie więcej hajsu.

Poważnie może dogadaj się na złomowisku że masz taki problem i może coś razem zaradzicie. Kiedyś wzięli od nas drzwi drewniane obite blachą i okute stalą tak pół na pół wagi było drewno i stal policzyli nam tylko połowę szef tam gadał z kim trza i poszło na złom jako czysta stal im na rękę bo waga a nam że brak balastu na robocie a kasa na imprezę firmową poszła. Wszystko można ugadać tylko trzeba.
    Jak dobre złomowisko to się ze wszystkim dogadasz a oni to maja swoje sposoby by tez na tym dobrze wyjść.
  • Poziom 16  
    A jaką kątówką polecacie to robić - dużą na tarczę 230mm czy mała na 125mm lub 115mm ?

Dodano po 2 [minuty]:

zdzisiek1979 napisał:
    Masz złe podejście do tego. Wykuj trochę betonu z każdej strony i pożycz spawarkę wspawaj zaślepki i udaj że to całe takie walce są będzie więcej hajsu.

Poważnie może dogadaj się na złomowisku że masz taki problem i może coś razem zaradzicie. Kiedyś wzięli od nas drzwi drewniane obite blachą i okute stalą tak pół na pół wagi było drewno i stal policzyli nam tylko połowę szef tam gadał z kim trza i poszło na złom jako czysta stal im na rękę bo waga a nam że brak balastu na robocie a kasa na imprezę firmową poszła. Wszystko można ugadać tylko trzeba.
    Jak dobre złomowisko to się ze wszystkim dogadasz a oni to maja swoje sposoby by tez na tym dobrze wyjść.

No tak tylko z tym betonem jedna rura waży chyba z 400kg więc tego nie mam szans załadować na przyczepkę. Nawet Pudzian by nie ruszył.
  • Poziom 21  
    Faktycznie te rury grube są, nie przyjżałem się dokładnie. Myślę że najlepsze rozwiązanie to tak jak kolega napisał - dogadać się na złomie żeby Ci to palnikiem rozcieli, Ty im wykruszysz mlotem ze środka beton i zapłacą Ci za rury o kilkanaście złotych mniej za cięcie. Chyba że nie masz jak załadować/zawieźć całych rur to wtedy problem. Małą szlifierką bym się za to nie brał bo ona się tam zamęczy.
  • Poziom 27  
    A nie lepiej wystawić to na jakiejś aukcji jako gotowe słupki np. ogrodzeniowe bo szczerze to zajeździsz szlifierkę kupę tarcz a kasy mało
    Próbował bym to wykruszyć, czyli młot min 5kg i tłuc od krawędzi
  • Poziom 24  
    Kol. zdzisiek1979 ma rację. Na złomowisku mają więcej informacji, co z tym fantem zrobić. Kolega ma problem z betonem, a ktoś inny szuka takiej rury z betonem w środku.
  • Poziom 21  
    Ja niedawno ucinałem takie rury znajomemu co rozbierał ogrodzenie tylko że cieńsze, ucinałem lancą tlenową i poszło bardzo szybko ale też będzie trudno znaleźć kogoś z lancą. On akurat do czegoś te rury wykorzystał.
  • Poziom 14  
    Jak tak wszyscy żartują, to i ja dodam. Znajdź "dreszczy" oni mają dobre pomysły i Ci to załatwią, dasz im na dwa wina i po sprawie.
    A tak poważnie palnik na złomowisku, cięte wzłuż 2x i mało będzie stukania młotem.