Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe zastosowanie sondy lambda

Pyzaczek 11 Gru 2013 19:36 1662 8
  • #1 11 Gru 2013 19:36
    Pyzaczek
    Poziom 19  

Piszę w tym forum bo nie mogę sobie poradzić z sondą lambda. Proszę aby ktoś napisał czy sondę można sprawdzić bez samochodu (nie chodzi o grzałkę). Zastosowanie sondy rozważam w tym temacie Link
    Mam czteroprzewodową sondę BOSCH 0258 003 355

0 8
  • #2 11 Gru 2013 21:17
    tzok
    Moderator Samochody

To jest sonda "wąskopasmowa" (w zasadzie dwustanowa, z przełączeniem w okolicy AFR=14,7), do takich pomiarów potrzebujesz sondy szerokopasmowej (UEGO).

0
  • #3 11 Gru 2013 21:34
    Pyzaczek
    Poziom 19  

Dzięki za odzew ale mimo wszystko proszę o odpowiedź jak taką sondę sprawdzić w warunkach domowych bez montowania jej w samochodzie. Sondę zakupiłem na autozłomie za 30 zł.

0
  • #4 11 Gru 2013 22:17
    żałosna udręka
    Poziom 32  

Sonda cyrkonowa generuje napięcie 1V jeśli zawartość tlenu przekracza 2%, a zewnętrzna część sondy dostaje powietrze atmosferyczne, bo działa na zasadzie porównania. Mocno w skrócie.

0
  • #5 11 Gru 2013 22:29
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Kiedyś stosowałem sonde wąskopasmową 1V.
    Bardzo dobrze i szybko reaguje na skłąd spalin, ale musi być nagrzana a to jest problem bo spaliny nie dosyć gorące, albo niejednorodne bliżej źródła.

Zresztą nie ma jak sterować olejakiem to nie silnik benzynowy że musi mieć ''dobre'' proporcje.
    Olejak musi mieć nadmiar tlenu jak dizel inaczej kopci sadzą- jak dizel.

0
  • #6 12 Gru 2013 16:17
    Pyzaczek
    Poziom 19  

Wszystko ładnie pięknie ale chcę sprawdzić tą sondę jakimś domowym sposobem. Wsadzona do pieca w pobliże palnika - nie działa (napięcie jest rzędu miliwoltów).
    Czy mogę wsadzić ją w płomień kuchennego palnika gazowego?
    Czy sama grzałka sondy może doprowadzić ją do temperatury działania?

0
  • #7 12 Gru 2013 19:26
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Pyzaczek napisał:
    Wsadzona do pieca w pobliże palnika - nie działa (napięcie jest rzędu miliwoltów).
    Czy mogę wsadzić ją w płomień kuchennego palnika gazowego?
    Czy sama grzałka sondy może doprowadzić ją do temperatury działania?

Czy ty czytasz ze zrozumieniem, ogien z palącego drewna nie doprowadzi do progu działania.
    Grzałaka też nie pomoże.
    Kuchenka gazowa tak.

0
  • #9 12 Gru 2013 20:36
    Pyzaczek
    Poziom 19  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Czy ty czytasz ze zrozumieniem, ogien z palącego drewna nie doprowadzi do progu działania.

Ty na pewno nie czytasz ze zrozumieniem - jakiego drewna?! Przecież w piecu mam palnik olejowy.

Zrobiłem test na kuchence gazowej (jeszcze przed postem podanym przez deus.ex.machina) - sonda działa.

0
  Szukaj w 5mln produktów