Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie Br dwukomorowego

Matron 11 Gru 2013 20:38 3315 33
  • #1 11 Gru 2013 20:38
    Matron
    Poziom 15  

Witam, potrzebuję pomoc w zakresie strojenia otworu bass reflex.

Ma on kształ prostokątka, a w chwili obecnej może nawet nie.

Jedna komora ma
    19 cm szerokości
    10 cm wysokości
    22,5 głębokości nie licząc przedłużeń wyprowadzonych z deski ( nie wiem po co bo nie ja je robiłem )

Dostałem porade aby zatkać jedną komorę i zakryć jeden wylot ale to nie przynosi pożądanych efektów

Przykleiłem niewielką kartkę do wylotu i najbardziej kartka porusza się chyba przy 22 hz. przy 40 hz praktycznie kartka stoi w miejscu. A powinny być strojone na 45 hz

Głośnik to nieoznakowana produkcja McCauley 15" 600w rms 8 ohm, a obudowa to projekt b&c sub 15.

Fragment tunelu zaznaczony na czerwono jest pusty ( jest deska dzieląca tunel na 2 komory ale nie ma deski od góry )

Dołączam zdjęcie przedstawiające jak wygląda port. Proszę pilnie o pomoc co zrobić aby kolumna zaczęła grac poprawnie. Pozdrawiam

Strojenie Br dwukomorowego

• Megger
  • #3 12 Gru 2013 18:38
    Matron
    Poziom 15  

a niby dlaczego?

• #5 12 Gru 2013 19:36
    Matron
    Poziom 15  

współgrają i bass jest naprawde mocny i wyrazisty ale mogę dać im tylko 50% mocy bo głośnik szaleje ( zbyt duże wychylenia ). Obudowa troche za duża ale już jej litraż zmniejszyłem. Ten głośnik dawniej był ponoć stosowany ( takie mam informacje ). W jakiejś seri basów firmy pol audio ! I to nie chwyt marketingowy tylko mam te basy od zaufanej osoby. na 4 sztukach ta osoba potrafiła niezły plener zrobić. A przyczyną tego szaleństwa głośnika jest naprawdopodobniej strojenie obudowy. Ale nie mam pojęcia czy nalezy bass reflex przedłużyć czy skrócić oraz nie wiem czy obecne dziwne wycięcie bass reflexu do czegoś się nadaje. Naprawdę proszę o pomoc bo jestem szczerze przekonany, że ten głośnik ma potencjał ale obudowa go ogranicza

Wiem, że to może niezbyt odwzorowuje jak grają bo wiadomo video. Ale oto taki mały dowód, że potrafią ładnie zagrać

Link

moc jaką dostawały to jakieś około 300 wat +/-

• #7 12 Gru 2013 20:18
    Matron
    Poziom 15  

mam t.racka. Ustawiłem na 48 db butterworth z cięciem na 44 hz . Próbowałem nawet odcinać na 50-60 ale efekt jest podobny ( półmocy maximum bo mam wrażenie, że głośniki już więcej nie mogą.

Przyczepiłem kartkę papieru do wylotu aby zobaczyć strojenie to przy 45 hz kartka się prawie wogóle nie rusza. Najbardziej chyba się rusza przy około 22 hz

• Megger
  • #9 12 Gru 2013 20:55
    Matron
    Poziom 15  

nie za mocny. Końcówka lekka impulsowa 1200 rms przy 4 ohm a basy są równolegle czyli 1200 w z końcówki na 1200 w basu. Skąd wiem kiedy jest pół mocy? podłączam je zwykle, nie w mostek i podciągam prawie, że clip się swieci. a na kanale w zwykłym trybie mam 500 w. Dlatego mam takie porównanie. Ogólnie w mostku patrzę na wskaźniki wysterowania i maxymalnie ile wcisłem basom to około 600-700w (-10 db na wskaźniku, a skala zaczyna się od 25 db )

• #11 12 Gru 2013 21:46
    Matron
    Poziom 15  

nie możliwe aby przy -10 db było tylko 120 w. przecież głośniki przy tym wysterowaniu mają wychył co prawda chyba dość dobry wychył, ale całą moc aż boję się dać ( może jestem przerważliwiony), a co by to było gdbyby się im dało 1200w.....

• #13 12 Gru 2013 22:17
    Matron
    Poziom 15  

ale to jest dziwne, aby taka moc ruszała aż tak mocno tymi głośnikami z takim mocnym wykopem. Jeżeli to było 120, to co się stanie z głośnikami przy 1200..... Nie wyobrażam sobie. A powiedz mi granat czy wielkość pomieszczenia (15 m2) może mieć wpływ na wychylenie membramy?

• #14 12 Gru 2013 22:34
    Granat :)
    Poziom 34  

Matron napisał:
    A powiedz mi granat czy wielkość pomieszczenia (15 m2) może mieć wpływ na wychylenie membramy?

Nie :)
    Matron napisał:
    Jeżeli to było 120, to co się stanie z głośnikami przy 1200..... Nie wyobrażam sobie.

Podkręć tak aby klip migał i sprawdź co się będzie działo

• #15 12 Gru 2013 22:54
    Matron
    Poziom 15  

ale w trybie normalnym? nie w mostku?

• #17 12 Gru 2013 23:29
    Matron
    Poziom 15  

ostatnio jak tak próbowałem to mi cewka o karkas tak udeżyła, że się przestraszyłem. A to dopiero było lekko ponad pół mocy. Ale też co prawda miałem wtedy crossover bez subsonica, teraz mam odcięcie 44 hz 48db i podbicie Q=3.0 o 3 db przy 50 hz ( tak mi doradzono )

• #18 13 Gru 2013 18:45
    Driver-
    Poziom 38  

Jeśli głośnik ma gwarantowaną moc 600W to na pewno jest coś nie tak. Piszesz że ktoś kombinował z tunelem. Jeżeli tunel został skrócony poprzez wycięcie jego części to częstotliwość rezonansowa zespołu (zespół - obudowa + głośnik) wzrosła i być może jest dużo powyżej częstotliwości rezonansu mechanicznego głośnika. Wtedy na częstotliwościach poniżej rezonansu zespołu obudowa zaczyna pracować jako otwarta i na częstotliwości rezonansu mechanicznego głośnika pracuje już jako otwarta na granicy zwarcia akustycznego a membrana nieobciążonego akustycznie głośnika ma nadmierne wychylenie. W takim przypadku należy wydłużyć długość tunelu przywracając mu oryginalną długość i ewentualnie później, nieco skorygować celem optymalizacji. W odpowiedzi do Jaki litraż i obudowa pod głośnik 15" podałem przybliżony wzór na obliczenie częstotliwości rezonansowej BR. Jeśli częstotliwość cięcia filtru DP będzie poniżej częstotliwości rezonansu zespołu to wysterowując głośniki większą mocą możesz je uszkodzić.

• Megger
  • #19 13 Gru 2013 19:48
    Matron
    Poziom 15  

a może ktoś mi powiedzieć dokładniej bo już się pogubiłem, Strojenie się zmniejsza poprzez skrócenie portu, a zwiększa poprzez wydłużenie?

I gdyby ktoś mi mógł powiedzieć czy filtr 48 db butterworth jest odpowiedni do odcięcia dołu? i Jeżeli zestroję je na 45 hz to znaczy, że musze je ciąć od 50 hz?

I jeszcze mam pewną niejasność. Bo może ja źle próbuję, ale wygląda to tak, że w miejscu wycięcia tej deski ciągnie się deska dzieląca port na dwie komory. I w takim razie ja powinienem skrócić/przedłużyć deskę z tym wycięciem znajdującą się nad komorą, czy deskę, dzieląca port na dwie komory

• #20 13 Gru 2013 20:47
    Driver-
    Poziom 38  

Matron napisał:
    a może ktoś mi powiedzieć dokładniej bo już się pogubiłem, Strojenie się zmniejsza poprzez skrócenie portu, a zwiększa poprzez wydłużenie?
    Strojenie zmienia się przez zmianę długości portu. Wydłużenie, przy niezmienionej powierzchni otworu, zawsze obniża częstotliwość a skracanie zawsze podwyższa częstotliwość rezonansową na którą jest nastrojony zespół.
    Matron napisał:
    I gdyby ktoś mi mógł powiedzieć czy filtr 48 db butterworth jest odpowiedni do odcięcia dołu? i Jeżeli zestroję je na 45 hz to znaczy, że musze je ciąć od 50 hz?
    48dB to wartość o jaką zostanie stłumiony sygnał na częstotliwości 45Hz. Górna częstotliwość zależy od stromości zbocza filtru GP, która jest wyrażona w dB/okt, jeśli stromość była by 48dB/okt to musiał byś ustawić częstotliwość podziału FGP na 90Hz.
    Matron napisał:
    I jeszcze mam pewną niejasność. Bo może ja źle próbuję, ale wygląda to tak, że w miejscu wycięcia tej deski ciągnie się deska dzieląca port na dwie komory. I w takim razie ja powinienem skrócić/przedłużyć deskę z tym wycięciem znajdującą się nad komorą, czy deskę, dzieląca port na dwie komory
    Tunele (porty) BR są dwa każdy zaczyna się na poziomej wewnętrznej krawędzi i kończy na krawędzi wylotu z przodu, czyli pozioma ścianka rozdziela obudowę od tunelu. Pionowa ścianka rozdziela tunele tylko na długości od krawędzi do krawędzi ścianki poziomej i to jest faktyczna głębokość tunelu. Do obliczeń sumuje się powierzchnie otworów zewnętrznych obu tuneli a głębokość tunelu liczy się od krawędzi wewnętrznej do zewnętrznej mierząc na ściance rozdzielającej (poziomej) wzdłuż pionowej. Deska pionowa poza tunelem nie ma większego wpływu na działanie tunelu i powinna mieć długość taką jak ścianka rozdzielająca. Powinieneś przedłużyć deskę (płytę) poziomą, z tym wycięciem, aż do miejsca w którym kończyła się zanim została wycięta. Odpowiednio uszczelnij spoiny obu płyt. Skorzystaj z podanego wzoru i oblicz częstotliwość, bodaj w przybliżeniu zorientujesz się o częstotliwości rezonansowej zespołu przed i po wydłużeniu tunelu.

Jeśli podasz mi wymiary zewnętrzne kolumny, grubości ścianek, wysokość i szerokość otworu oraz głębokość tunelu obecną i po zwiększeniu, obliczę Ci w swoim arkuszu kalkulacyjnym częstotliwość rezonansu zespołu.

• #21 13 Gru 2013 22:51
    Matron
    Poziom 15  

Przedłużyłem cały tunel za pomocą deski do końca ściany rozdzielającej port. Wydaje mi się, że strojenie jeszcze się bardziej obniżyło.

Wymiary zewnętrzne to 40 szerokości 50 wysokości,65 głębokości. z tym, że ścianka przednia jest schowana do środka o jakieś 3.5 cm, a w środku na tylniej ściance dołożony został styropian twardy o grubości 8 cm w celu zmniejszenia obudowy. grubość płyt to jakieś 18 mm.
    wymiary otworu to 10 wys. 19 szer. 38 głęb. obecnie, a w sumie do końca wylotu to 40 cm licząc z deską, do której jest przymocowany głośnik

płytę od portu ( poziomą ) miałem na początku o głębokości 22,5 cm ( miejsce wcięcia, nie licząc tych desek po bokach ( wcięcie widoczne na zdjęciu u góry). Teraz ją zwiększyłem do 38.

teraz wydaje mi się, że głośnik się trochę dusi w tej obudowie i mniej "wali" powietrzem port

• #22 14 Gru 2013 13:56
    Driver-
    Poziom 38  

Szerokość jednego tunelu to 19cm, jak piszesz wyżej, dwóch to będzie 38cm i szerokość przegrody 2cm to daje 40cm szerokości wewnętrznej, którą powyżej podałeś jako zewnętrzną. Zatem po odliczeniu ścianek szerokość wewnętrzna wyniesie 36,4 a 15'' głośnik ma ~38,1cm. Ale policzyłem dla wymiarów zewnętrznych jak jak podałeś. W sumie nie ma to większego wpływu na częstotliwość ponieważ proporcjonalnie rośnie objętość obudowy i tunelu. Wzrost objętości obudowy obniża rezonans a wzrost powierzchni tunelu bez zmiany długości podwyższa częstotliwość rezonansową. Układ pozostaje we względnej równowadze. Przy większej szerokości wewnętrznej 40cm częstotliwość obniża się raptem o ~0,4Hz.

Przed wydłużeniem.
    W 40 [cm]
    H 50 [cm]
    D 57 [cm]
    Gs 1,8 [cm]
    Gf 3,5 [cm]
    Ww 36,4 [cm]
    Hw 46,4 [cm]
    Dw 49,9 [cm]
    Wt 34,6 [cm]
    Ht 10 [cm]
    Dm 31,5 [cm]
    Hm 7 [cm]
    Cm 8 [cm]
    So 346,0 [cm²]
    lo 22,5 [cm]
    Vm 2038,3 [cm³]
    Vtw 8190,0 [cm³]
    Vts 1356,3 [cm³]
    Vw 84279,1 [cm³]
    Vto 9546,3 [cm³]
    Vo 72694,54 [cm³]
    Vo 72,6945354164 [l]

Fr 48,0392280343 [Hz]

Po wydłużeniu tunelu:
    W 40 [cm]
    H 50 [cm]
    D 57 [cm]
    Gs 1,8 [cm]
    Gf 3,5 [cm]
    Ww 36,4 [cm]
    Hw 46,4 [cm]
    Dw 49,9 [cm]
    Wt 34,6 [cm]
    Ht 10 [cm]
    Dm 31,5 [cm]
    Hm 7 [cm]
    Cm 8 [cm]
    So 346,0 [cm²]
    lo 40,0 [cm]
    Vm 2038,3 [cm³]
    Vtw 14560,0 [cm³]
    Vts 2502,9 [cm³]
    Vw 84279,1 [cm³]
    Vto 17062,9 [cm³]
    Vo 65177,94 [cm³]
    Vo 65,1779354164 [l]

Fr 40,4996249097 [Hz]

Uwzględniłem objętość stożka membrany przeciętnego głośnika 15'', oczywiście nie da się uwzględnić pozostałych parametrów głośnika.
    Opis skrótów w linku podanym w poście wyżej.

Matron napisał:
    Przedłużyłem cały tunel za pomocą deski do końca ściany rozdzielającej port. Wydaje mi się, że strojenie jeszcze się bardziej obniżyło.
    Dobrze Ci się wydaje co widać w obliczeniach.
    Matron napisał:
    teraz wydaje mi się, że głośnik się trochę dusi w tej obudowie i mniej "wali" powietrzem port
    Obudowa jest właśnie po to aby "dusić" głośnik w sensie zapewnienia mu warunków umożliwiających pracę z jego mocą nominalną. Obniżyłeś rezonans przez zwiększenie długości tunelu wzrosła objętość powietrza w tunelu, zatem wzrosła również masa akustyczna powietrza i w tunelu drga ono z mniejszą amplitudą przez co silniej sprężane jest powietrze w obudowie. Nie patrz na amplitudę drgań powietrza w tunelu tylko słuchaj lub pomierz jak zmienia się głośność. Ponieważ w tunelu zmienia się faza drgającego powietrza względem membrany jeśli drgania powietrza będą w odpowiedniej fazie to pomimo zmniejszenia amplitudy drgań membrany i powietrza w tunelu, ich amplitudy będą się sumować i głośność nie będzie spadać. Na częstotliwości rezonansowej zespołu różnica fazy wynosi 90°, głośność jest nadal duża pomimo że membrana głośnika ma wtedy najmniejsze wychylenie, ale silnie promieniuje otwór i w otworze jest największa amplituda drgań. Ale nie zaobserwujesz tego odtwarzając muzykę lecz określoną częstotliwość. Powyżej rezonansu ze wzrostem częstotliwości coraz mocniej promieniuje membrana, udział otworu w promieniowaniu zespołu maleje. Poniżej rezonansu wraz z obniżaniem się częstotliwości głośność maleje, gdyż maleje masa akustyczna powietrza w tunelu, powietrze coraz łatwiej jest przepompowywane przez tunel, zwiększa się różnica faz aż na pewnej częstotliwości dochodzi do 180° co jest akustycznym zwarciem i zespół praktycznie przestaje promieniować. Radzę zapoznać się z metodyką strojenia obudów BR.

Tu bez styropianu:
    W 40 [cm]
    H 50 [cm]
    D 65 [cm]
    Gs 1,8 [cm]
    Gf 3,5 [cm]
    Ww 36,4 [cm]
    Hw 46,4 [cm]
    Dw 57,9 [cm]
    Wt 34,6 [cm]
    Ht 10 [cm]
    Dm 31,5 [cm]
    Hm 7 [cm]
    Cm 8 [cm]
    So 346,0 [cm²]
    lo 40,0 [cm]
    Vm 2038,3 [cm³]
    Vtw 14560,0 [cm³]
    Vts 2502,9 [cm³]
    Vw 97790,8 [cm³]
    Vto 17062,9 [cm³]
    Vo 78689,62 [cm³]
    Vo 78,6896154164 [l]

Fr 36,8589186037 [Hz]

Wykonałem takie obliczenie gdyż nie można w nieskończoność zwiększać głębokości tunelu. Obniżenie częstotliwości staje się niemożliwe bez zwiększenia objętości obudowy, którą pomniejszył styropian. Nadmierne zbliżenie wlotu tunelu do ścianki tylnej spowoduje że powierzchnia pomiędzy krawędzią tunelu a ścianką tylną stanie się otworem BR z własnym przypadkowym rezonansem.

• #23 14 Gru 2013 19:52
    Matron
    Poziom 15  

Przepraszam, ale nie dokońca zrozumiałem. To znaczy, że musze port ( deskę poziomą ) skrócić, aby uzyskać wyższe strojenie? Jeżeli tak to z deski o głębokości 38 cm + 2 cm do końca wylotu, musze zrobić krótszą? Bo przy desce 22,5 cm było strojenie jakieś 32 hz, a potrzebuję jakieś 40-45 hz najlepiej

Pomiary robię na zasadzie, że kartkę papieru a5 przyklejam do wylotu na taśmę i obserwuję, w którym momencie jest ona najbardziej aktywna. Oczywiście dźwięk z generatora.

• #24 14 Gru 2013 20:40
    Poziom 34  

Driver-, a wziąłeś pod uwagę w tych wyliczeniach że port jest prostokątny i przylega do ściany obudowy?

Matron napisał:
    Pomiary robię na zasadzie, że kartkę papieru a5 przyklejam do wylotu na taśmę i obserwuję, w którym momencie jest ona najbardziej aktywna. Oczywiście dźwięk z generatora.

To już lepiej byś zrobił mierząc okiem wychylenie membrany głośnika. Przy strojeniu najmniejsze. Ale trochę trzeba pohałasować żeby to dostrzec.

• #25 15 Gru 2013 00:08
    Matron
    Poziom 15  

ale skoro mam tak niskie strojenie to mam ten port skracać aby z jakiś 32 hz zrobić 45 ?

Pragnę jeszcze dodać o ile to ma znaczenie to głośnik ma 4" cewkę, czyli chyba dość solidny przetwornik

• #26 16 Gru 2013 11:41
    Driver-
    Poziom 38  

:arrow: Granat Zawsze przy zmianie głębokości tunelu arkusz przelicza objętość tunelu i obudowy z uwzględnieniem grubości ścianek. Obliczenia nie uwzględniają współczynnika kształtu otworu w zależności od wydłużenia otworu tunelu. Kształty wydłużone zwiększają częstotliwość rezonansu zespołu o ~6÷10%. Wobec tego aby uzyskać tą samą częstotliwość rezonansową tunel o wydłużonym przekroju poprzecznym musi być nieco dłuższy od tuneli o okrągłym lub kwadratowym przekroju przy tych samych powierzchniach.

Matron napisał:
    ale skoro mam tak niskie strojenie to mam ten port skracać aby z jakiś 32 hz zrobić 45 ?
    Jakie strojenie, nie wiadomo jaka jest faktyczna częstotliwość rezonansowa zespołu. Na samym początku podajesz częstotliwość 22Hz potem dla głębokości tunelu 22,5cm 32Hz. Dla wydłużenia na 40 cm (mierzy się zawsze od krawędzi zewnętrznej) brak pomiaru. Częstotliwość 32 Hz to może być częstotliwość rezonansu własnego głośnika i to nie do końca bo głośnik jest w obudowie, wiec na jego rezonans obudowa wywiera pewien wpływ.

Obudowa oryginalna B&C sub 15 np. z głośnikami LF B&C 15PS100, 15PZB100, 15TBX100, 15NW100 strojona jest na 40Hz z długością tunelu 40cm. Jak poparzysz na moje wyliczenia (po wydłużeniu i bez styropianu) to po uwzględnieniu współczynnika kształtu wylotu tunelu i wpływu przetwornika na częstotliwość rezonansową okaże się że obliczenia są dość dokładne.
    Głośniki McCauley 15'', które mają mniejszą moc (400WRMS) występują w obudowach o większej objętości ~190l np. SA15, więc pytam się, jak to możliwe że w mniejszej obudowie twój głośnik szaleje, bo objętość obudowy pomniejszył styropian co podwyższa częstotliwość rezonansową a nie obniża i to jeszcze ze skróconym tunelem.

Szacowanie mocy ze wskaźnika LEDowego wzmacniacza nie jest miarodajne, w większości przypadków takie wskaźniki pokazują pogodę, więc tak naprawdę nie wiesz jaką moc doprowadziłeś do głośników. A wystarczyło byle multimetrem zmierzyć prąd płynący przez głośniki a znając ich impedancję obliczyć moc. Zorientował byś się dużo dokładniej jaka jest moc. Można też ten pomiar wykonać metodą techniczną mierząc jednocześnie napięcie i prąd. Jak nie masz 2 mierników to najpierw napięcie potem prąd, kolejność mało istotna. Na dobrą sprawę nie wiesz czy ten słyszalny trzask to uderzenie o magnes, czy też efekt zadziałania zabezpieczenia przeciw przeciążeniowego we wzmacniaczu. Zawsze wcześniej, przed tym jak karkas cewki zaczyna uderzać o magnes, pojawiają się zniekształcenia - głośnik zaczyna charczeć, Ty nic o tym nie wypominasz. Wykonaj te pomiary poznasz jak jest naprawdę.

Powinieneś też zacząć myśleć decybelami pamiętając parę prostych zasad. Zmiana o 3dB to wzrost/zmniejszenie mocy o połowę jednocześnie to najmniejsza wyczuwalna przez człowieka zmiana głośności. Tu trzeba wspomnieć o filtrach ponieważ częstotliwości graniczne (rezonansowe filtrów) pokrywają się z 3dB spadkiem poziomu. Z kolei 6dB już zmiana mocy 4x. Zmiana o każde 10dB to zmiana mocy aż dziesięciokrotnie, odbierana przez ludzi jako dwukrotny wzrost głośności. Decybele się dodaje, moc się mnoży a znając powyższe można szybko w dużym przybliżeniu przeliczyć dB na moc i odwrotnie. Zwiększasz moc z 10W np. o 16dB 10+6 10x10x4 i masz 400W. A co jak będzie więcej o 23dB 10+10+3 10x10x10x2 2000W, można nawet 19dB 10+6+3 10x10x4x2 800W. Życie już stało się prostsze :) czyż nie mam racji.

Wrócę jeszcze do filtrów, jak wspomniałem z 3 dB spadkiem pokrywają się częstotliwości graniczne filtrów, ale oprócz częstotliwości granicznej wielkością charakterystyczną danego filtru jest jego stromość zbocza/y. W akustyce przyjęto nachylenie wyrażone w dB/okt. Jest to praktyczne, ponieważ łato można wyznaczyć jaki będzie poziom jeśli zmiana częstotliwości w stosunku do częstotliwości granicznej filtru będzie równa jednej oktawie. Weźmy przykładowo Twój filtr subsoniczny którego częstotliwość graniczna to 40Hz i a stromość zbocza 48dB/okt. Na wyjściu wzmacniacza masz 1200W ale na częstotliwości 40Hz, zgodnie z tym co napisałem wyżej, będzie moc o 3 dB niższa więc 2x mniejsza czyli 600W. Jedna oktawa to dwukrotna zmiana częstotliwości zatem na 20Hz będziemy mieli moc o 48dB mniejszą, to spadek o ~64 tysiące razy więc moc wynosić będzie raptem ~0,019W (48=10+6+10+6+10+6 → 1200/10x4x10x4x10x4). Jak byś się uparł możesz nawet przeliczyć jak moc zmieni się jeśli od 40Hz częstotliwość spadać będzie o kolejne tercje oktawy.

• #27 16 Gru 2013 14:22
    Poziom 34  

To ja mam takie pytanie, a raczej prośbę.
    Prosiłbym żebyś Driver- obliczył częstotliwość rezonansową br w takiej obudowie:
    Objętość netto 60L,
    br o wymiarach 51 x 390mm, głęboki na 290mm, przylegający do dolnej ścianki obudowy,
    obudowa z portem i głośnikiem ma wymiary wewnętrzne: 390 x 457 x 410 mm.
    Jakie będzie strojenie br? :)

• #28 16 Gru 2013 15:49
    Driver-
    Poziom 38  

Wymiary zewnętrzne wewnętrzne są potrzebne jeśli ktoś nie zna objętości efektywnej (netto) obudowy. Kształt obudowy też nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o rezonans Helmholtza, ma znaczenie natomiast pod kontem powstawania fal stojących wewnątrz obudowy.
    Oto wyniki:
    Fr 37,4407101379 [Hz]; +6,00% 39,6871527461 [Hz]; +10,00% 41,1847811516[Hz]

Chcesz sprawdzić na ile wzór jest dokładny - sam jestem ciekaw :D

• #30 16 Gru 2013 16:27
    Driver-
    Poziom 38  

Jeśli weżniemy poprawkę +10% na stosunkowo wąski otwór tunelu to niezły wynik.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME