Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik wtrysku na atmega128 bascom

rxr2 11 Dec 2013 22:46 3303 6
IGE-XAO
 • #1
  rxr2
  Level 9  
  Witam

  Proszę o wsparcie wiedzą i doświadczeniem przy programie na procesor atmega128.

  Program ma sterować dodatkowym wtryskiem gazu w tym przypadku będzie to instalacja 5tej generacji LPG czyli fazy ciekłej.

  Zasada działa nia jest bardzo prosta i wymaga:


  Podłączenia sygnałów z 2 wtryskiwaczy (tyle wystarczy w 4 cylindrowym silniku) przez diody prostownicze i dzielniki napięcia do wejścia procesora.

  Będzie to nasz TRIGER (to on będzie wyzwalał pętle programu )

  Dodatkowo można dać if TRIGER >= by nie wzbudzał sie układ przypadkowo  potrzebujemy jeszcze informacji ciśnieniu w kolektorze dolotowym bo to silnik turbo wiec podamy na 2 wejście sygnał analogowy z mapsensora 0-5V

  Nazwiemy te zmienną MAP

  Ostatnią rzeczą potrzebna do dostrojenia układu dodatkowego wtryskiwacza jest zmienna X. Będzie to współczynnik ustawiany najlepiej potencjometrem za pomocą dzielnika napięcia na wejściu 3.

  zmienna WYNIK to czas otwarcia dodatkowego wtrysku wyrażona w milisekundach podania napięcia na port Wyjściowy pod który będzie podłączony mosfet sterujący pracą dodatkowego wtrysku LPG

  Pętla programu:

  case MAP > 0,6 BAR ' gdy ciśnienie większe niż 0,6 bar

  WYNIK= 5 * MAP*X ' gdzie 5 będzie nasza podstawą czasu 5 ms map będzie współczynnikiem zwiększającym czas wtrysku w zależności od ciśnienia, a nasze X da nam możliwość strojenia układu w aucie.  Na koniec dobrze było by na wyświetlaczu 2x16 dać:
  na górnej linii wartość X
  na dolnej wartość MAP i wartość WYNIK

  odświeżane co 500ms


  To na początek reasumując potrzebne funkcje:

  1)sprawdzanie stanu WE1 dla TRIGER
  2)sprawdzanie napiecia na WE2 dla MAP


  Wiem ze mój program to prosta sprawa dla kogoś kto ma doświadczenie w bascom ale ja ostatni program jaki napisałem był na 1 roku i to w Pascalu...

  A uprzedzając pytanie czemu atmega128 bo po prostu mam taka płytke ZL8AVR czyli Zestaw ZL8AVR to uniwersalna płyta bazowa dla modułu atmega 128 wraz z wyświetlaczem 2x16.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  rxr2
  Level 9  
  A może coś więcej niż ironiczna riposta... ?


  O kwestie mechaniki proszę się nie obawiać.

  Auto to mocno zmodyfikowane 2.0 turbo, własnoręcznie wystrojone prze zemnie zarówno jak i na PB jak i na lpg. problem w tym ze na pb mam 325 KM a na LPG kończą mi sie wtryski przy 230KM.

  Dodatkowy wtrysk to nie jest fanaberia... Takie coś jest bardzo popularne w Holandii. I jest dokładnie tak samo sterowane jak opisałem w poprzednim poście.

  Dodatkowo auto ma wskaźniki EGT i AFR szerokopasmowy wraz z logerami do nich..

  Skupmy się na programie.

  Dlaczego Bascom miał by sobie nie poradzić z tak prostym programem?

  program zanim zacznie sterować prawdziwym sterownikiem będzie przetestowany na biurku gdzie odtworzę warunki prawdziwego auta.
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #3
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Jeżeli czujesz się na siłach, masz wiedzę o silnikach i możesz zaryzykować ewentualne straty spowodowane nieprawidłowym działaniem Twojego sterownika (o ile straty mogą wystąpić), to działaj. :)

  Musisz być jednak świadomy, że samochód to wredne środowisko pracy dla mikrokontrolerów. Aby dobrze zrobić sterownik należy dobrze opracować schemat i płytkę PCB pod kątem odporności na zakłócenia. Ty chcesz zastosować płytkę ogólnego przeznaczenia, która może sobie poradzi w tym środowisku, a może nie. Nie na darmo do samochodów są też stosowane specjalne rodziny mikrokontrolerów.

  Jeżeli sądzisz, że:

  rxr2 wrote:
  ... program zanim zacznie sterować prawdziwym sterownikiem będzie przetestowany na biurku gdzie odtworzę warunki prawdziwego auta.

  to jesteś w poważnym błędzie.

  Dodatkowo chcesz mieć wyświetlacz sterowany tym samym mikrokontrolerem, a tutaj powstają problemy długich przewodów i zakłóceń.

  Teraz masz nieco więcej do przemyślenia, a to co napisał Marek_Skalski jest baaaardzo słuszne.
  Nie mówię, że się nie da, ale należy być świadomym wielu ograniczeń tego języka w stosunku do zadań przed nim stawianych.
  Ponieważ nie znam się na sterowaniu silnikami, to pozostawiam tę kwestię Tobie i Twojej wiedzy.

  PS.
  Ode mnie w prezencie 25 punktów, bo masz zero a na pewno ci się przydadzą :)
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  rxr2
  Level 9  
  kurcze połowa dłubnietych turbo w holandii lata na piątym wtryskiwaczu który sie włącza gdy brak lpg w vialle...


  Sterownik wtrysku na atmega128 bascom Sterownik wtrysku na atmega128 bascom

  widać tu wyraźnie ze daja to przed przepustnicą około 70cm od gniazda zawodowego by udało sie odparować LPG (dodatkowo by to nieźle chłodziło powietrze.)


  przeglądałem liste instalacji vialle lpi na forum NL i wychodzi na to ze taki wtrysk biały daje rade na +50KM a ciemny brąz to 65KM co przy 5 szt daje 285KM jest 4 czy 5 aut zrobionych na vialle na +250KM wiec trzeba iść w te stronę bo to sprawdzony trop.

  Załaczam linka dla głodnych wiedzy z translatora do przykładowych konfiguracji vialle na modyfikowanych saabach

  http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=nl&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.saabforum.nl%2Fviewtopic.php%3Ff%3D51%26t%3D31586%26start%3D240&sandbox=1

  czym wysterować taki dodatkowy wtrysk... chyba DET3 "ecumajstera" bedzie najwygodniejsze.. ale chce zrobić coś samemu... to auto to to moja pasja.

  Sam wykonałem kolektory, intercooler, zbudowałem hybrydę turbo, czy pospawałem wydech z nierdzewki. To samo się tyczy pracy przy modyfikacjach zawieszenia czy wyczynowych 4 tłoczkowych hamulcach, wszystko sam...

  A instalacje vialle osobiście zakładałem od podstaw... Dlatego wiem co jest możliwe tylko jeszcze nie wiem jak tego dokonać, DLATEGO PROSZĘ O POMOC...

  Nie mowie ze się uda od razu ale przy odpowiednich zabezpieczeniach przepięciowych czyt. odpowiednie zasilanie itp.... myślę ze się uda.

  zawsze można wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie w postaci ograniczenia doładowania :
  if
  AFR wyższe niż 13 powyżej doładowania 0.7
  then
  ustaw doładowanie bazowe 0.7bar.

  mam obecnie taki przycisk który własnie gdy przełączam na lpg zwiera sygnał do masy w ECU i komputer myśli ze hamuje i ogranicza boost do bazowego.

  Wiec zawsze są jakieś sposoby...

  Najpierw program.
  potem testy test test...

  zima długa wiec jest czas..
 • #6
  rxr2
  Level 9  
  Wiec trochę to trwało by cokolwiek napisać ( brak programatora działającego z bascom trochę mnie stopował)

  Zrobiłem juz prosty algorytm tego co potrzeba zrobić

  i podzieliłem prace na 4 etapy:

  1) wejścia adc dla map sensora ( zrobione ;)

  2 wejście dla enkodera ( muszę zakupić jakiś impulsator i napisać parę linijek)

  3 pomiar czasu pracy każdego z wtryskiwaczy. ( tu potrzebna jest pomoc) Zeby to było dobrze zrobione trzeba by to dać na jakiś przerwaniach i ustawić jakieś parametry wyeliminować zakłócenia. Np ustalić stan wysoki powyżej pewnego parametru. )

  4 ) zebranie całego programu w całość i testowanie  Na razie mam to : czyli pomiar map sensora z wyświetlaniem średniej z 8 oraz jeszcze nie sprawdzony kod na impulsator * w poniedziałek ogarnę jakiś z tme

  Teraz brak mi jeszcze przerwiań bo np LCD pasowało by dać na 100ms odświeżanie by nie pulsował.. No i nie mam pojęcia jeszcze jak ugryźć pomiar czasu sygnałów z wtrysków
  Code: basic4gl
  Log in, to see the code
 • #7
  rxr2
  Level 9  
  Troche sie zamotałem i nie wiem jak wybrnąć...


  Jak zliczyc przerwania on timer0, innymi słowy jak policzyc ile 1ms wystąpiła przy podczas przerwania wtrysku...

  Code: basic4gl
  Log in, to see the code