Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uchwyt MB 14 i RV 13 - do Bester 1700s

boven 12 Gru 2013 11:15 3195 15
  • #1 12 Gru 2013 11:15
    boven
    Poziom 14  

Witam serdecznie,

Mój znajomy posiada spawarkę Bester 1700s i chce wymienić uchwt. Oryginalny do tego modelu to Rv 13 2,5m z zaworkiem w uchwycie http://www.euro-spaw.pl/product-pol-240-Uchwy...RV-13-1-2-5mb-do-MPpower-oryginal-BINZEL.html

i chce go wymienić na MB 14/3 http://badek.pl/start/index.php?ac=products&subac=show&products_id=952 - ten już nie posiada zaworku jednak znajomy spawa tylko metodą FLUX i tu moje pytanie czy po ocenie wyglądu końcówek zda on egzamin przy montażu i czy bez problemu zadziała na drucie samo osłonowym?

pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc

0 15
  • #2 12 Gru 2013 14:50
    spawalnik
    Poziom 17  

W ofercie Badek-a w tej samej grupie uchwytów jest TW SGA z zaworkiem.

Niezależnie od tego co wybierzesz istotna jest średnica końcówki mocowanej w maszynie.

0
  • #3 13 Gru 2013 13:38
    boven
    Poziom 14  

no właśnie ale SGA już nie ma tej mosiężnej końcówki z gwintem

0
  • #4 13 Gru 2013 15:38
    spawalnik
    Poziom 17  

W takim razie pytaj o TOPS 140V firmy Trafimet. one są w wersji z gwintem lub bez.

0
  • #5 13 Gru 2013 18:50
    boven
    Poziom 14  

ok, dzięki wielkie

0
  • #6 15 Sty 2015 11:22
    bobytempelton
    Poziom 15  

Panowie do migomatu 1700s kupiłem uchwyt spawalniczy tzn. sprzedano mi mb14ak jako podobno pasujący, mb14 nie ma wyprowadzonej osobnej żyły prądowej od transformatora do uchwytu tj. jest to w oryginalnym rv13, i co mam zrobić kupić oryginalny rv13 czy da się coś zakombinować z uchwytem mb14?

0
  • #7 16 Sty 2015 19:21
    spawalnik
    Poziom 17  

To nie tylko sprawa podłączenia prądu ale i gazu. RV13 ma zawór gazowy sterowany mechanicznie przyciskiem, a MB14 wymaga elektrozaworu w urządzeniu. Do tej spawarki ten uchwyt się nie nadaje

1
  • #8 20 Sty 2015 20:31
    bobytempelton
    Poziom 15  

Kupiłem oryginalny rv13 założyłem i zaczyna się dziać to samo co w starym,uchwyt się grzeje, i co z tym fantem zrobić, uchwyt binzela, da się tam założyć jakiś inny?? albo póki co jeszcze nie potopił nic przewód prądowy wsadzić tam kabel o większym przekroju ??

0
  • #9 20 Sty 2015 20:51
    spawalnik
    Poziom 17  

A konkretnie co lub w którym miejscu się grzeje?

0
  • #10 20 Sty 2015 22:06
    bobytempelton
    Poziom 15  

Grzeje się najbardziej chyba przy uchwycie, ale na całej długości uchwytu, aż potopiło kable, w starym przelutowałem zakówki kabla prądowego i miałem wrażenie że mniej sie grzeje. Tylko jak przyglądam się stopionemu staremu uchwytowi to mam wrażenie że nie grzeje się kabel prądowy a prowadnica drutu.... możliwe to ?? ten uchwyt ma osobną żyłę prądową, i możliwe by część prądu podczas spawania uciekała do uziemienia migomatu grzejąc podajnik drutu?? czy ten przewód sie grzeje sam nie wiem, jutro wieczorem zciągne peszel z uchwytu i zacznę spawać... jedyne wyjście.

0
  • #11 20 Sty 2015 22:08
    zdenek_zdenek
    Poziom 19  

Gaz ma za zadanie chłodzić uchwyt. Można spróbować kupić uchwyt chłodzony wodą i dorobić chłodnicę, ale myślę że taniej wyjdzie dokupić butlę z reduktorem i zwykły drut który jest dodatkowo tańszy od samoosłonowego.

1
  • #12 21 Sty 2015 18:45
    spawalnik
    Poziom 17  

Skoro uważasz, że grzeje się drut, sprawdź czy nie ma przebicia między drutem a obudową spawarki. Gdzieś mogły się nazbierać opiłki lub przykleić kawałek drutu albo uszkodziła się izolacja. Drut jest prowadzony w metalowej czy plastykowej rurce?

0
  • #13 22 Sty 2015 18:24
    bobytempelton
    Poziom 15  

I tu zaczynają się jaja... zsunąłem peszel i zacząłem spawać, i faktycznie pancerz prowadzący drut staje się gorący na nowym uchwycie, to samo było na starym, gaz i przewód prądowy jest poprowadzony oddzielnie przewód prądowy jest zimny. Jaja polegają na tym że mierząc miernikiem nie ma przebicia ani obwodu między podajnikiem drutu czy szpulą czy uchwytem na obudowę migomatu , podajnik leży na izolatorach... to obala z deka teorię o tym że część prądu ucieka pancerzem prowadzącym drut do podajnika, grzejąc pancerz... sam juz nie wiem... jutro zdemontuje cały podajnik i obejrze wsio...
    @spawalnik; Pancerz prowadzący jest z zwiniętej sprężynki tj. linka w licznikach i oizolowana tworzywem, w starym uchwycie tak się to grzało żę ta prowadząca sprężyna tak się rozgrzała że potopiła przewód gazowy i swoją izolacje...

Możliwe żę ta sprężyna prowadząca drut dotyka do tej miedzianej końcówki i ona nagrzewa tak ten pancerz?? no chyba nie możliwe ...

0
  • #14 22 Sty 2015 19:31
    spawalnik
    Poziom 17  

Od końcówki się może nagrzać kilka cm a nie cała spirala. Weź grubszą blachę i zajarz łuk obserwując jednocześnie co się dzieje w spawarce, bo jeśli grzeje się na całej długości to musi być jakieś zwarcie przy podajniku. To może być przez silnik.

1
  • #15 25 Sty 2015 14:08
    smd
    Specjalista - spawarki

Za mało miedzi w miedzi ;) Nie dość, że te linki miedziane mają za mały przekrój, to jeszcze pewnie zrobione z "chińskiej miedzi" czyli stopu miedzi z żelazem.
    I wtedy przy spawaniu część prądu płynie przez spiralę prowadzącą drut.
    Najprościej byłoby wymienić przewód prądowy na grubszy

0
  • #16 27 Sty 2015 15:25
    bobytempelton
    Poziom 15  

Wina był pęknięty izolator na śrubkach trzymających podajnik drutu, bez obciążenia mierzone miernikiem wszystko było w porządku, pod obciążeniem izolator robił mikro zwarcie. Dziękować za zainteresowanie :) .

1