Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wilo Star Nova Z - Cyrkulacja - pompa nie daje rady?

barthek 14 Gru 2013 00:02 9639 37
 • #31
  jack63
  Poziom 42  
  saskia napisał:
  Kazdy zawor zwrotny redukuje cisnienie o ok. 0.3 atm

  Pomyłka o prawie dwa rzędy wielkości.
  Ciśnienie otwarcia zaworu zwrotnego to najczęściej ok 3-10 mBar. Czyli max 0.01 atm.
  Co prawda niektórzy producenci nie podają, tak wg. mnie podstawowej, informacji.
  Także zawory raczej nie brużdżą.
  Wg. mnie zawór przeciw-poparzeniowy to obowiązek. W zasadzie najlepsze byłyby głowice termostatyczne przy każdym punkcie czerpalnym, ale kogo na nie stać. To już termostatyczne zawory 3d sa tańsze.
  Niestety, jak pisał sakia zawór 3d mocno bruździ w układzie recyrkulacji.
  Najlepszym wyjściem z tej nieciekawej sytuacji jest propozycja saskia. czyli układ pierwszy z dodatkowym zaworem zwrotnym. Jednak nie wiadomo czy on zadziała lub czy będzie działał w każdej sytuacji eksploatacyjnej.
  Pompa cyrkulacyjna ma bardzo małą wysokość podnoszenia - ok 0.8 m. czyli 0.08 Bar . Jest to wystarczające do pokonania oporu kilku zaworów zwrotnych. Z resztą są wersje z fabrycznie zamontowanym zaworem zwrotnym. Może kolega barthek ma taką ???
  Jednak największe opory przepływu (a przez to spadki cisnienia) mogą dawać kolanka, trójniki i długie rury. Może tu jest pies pogrzebany?
  Aby nie wychładzać niepotrzebnie zbiornika należałoby zamontować jakiś zegar sterujący załączaniem pompy.
 • #32
  piracik
  Moderator - Systemy Grzewcze
  Sztuka nowoczesna:D

  Sprawdź kierunki przepływu na zaworach zwrotnych.
  Może banalne ale czasem różnie bywa.
 • #34
  piracik
  Moderator - Systemy Grzewcze
  Bardziej o konstrukcję nad zasobnikiem.
 • #35
  pablowp1
  Poziom 22  
  piracik napisał:
  Sztuka nowoczesna:D

  Z ocynkiem i mosiądzem w tle. Nie miała baba kłopotów... to podłączyła sobie zasobnik.
 • #36
  piotr_boncza
  Poziom 29  
  A może przyczyna problemów tkwi nie w armaturze tylko w zgrzewanych połączeniach? Któreś mogło być nadmiernie podgrzane/za mocno wciśnięte i zmniejszył się przekrój wewnętrzny. Spotkałem kilka tak zepsutych instalacji co, w których pompy nie wyrabiały.
 • #37
  Bartek eDoradca WILO
  Poziom 11  
  piracik napisał:
  Wymieniając pompę na taką samą możesz korpus zostawić.
  Zanim kupisz pompę dobrze sprawdź co zawodzi w Twojej instalacji.
  Może być opcja również, że pompa złapała kamienia i się zblokowała.
  Odkręć i rusz wirnikiem czy lekko chodzi.


  Witam,
  W przypadku zastosowania pompy Wilo-Stra-Z NOVA opcja odkręcenia i sprawdzenia czy wirnik "lekko chodzi" nie do końca się sprawdzi. Jest to pompa w wykonaniu z silnikiem z zastosowaniem magnesu stałego (silnik ECM) stąd po zdjęciu zasilania oraz odkręceniu części wirującej z korpusu, wirnik nie będzie się lekko kręcił ponieważ silniki ECM wytwarzają stałe pole magnetyczne.
  Faktyczny problem w instalacjach cwu, jest duża współczynnik twardości wody w naszych rodzimych wodociągach, co prowadzi do wytrącania się kamienia. Jeżeli jest taka sytuacja a na wirniku znajduje się biały nalot warto umieścić wirnik w roztworze octu.
  Pompa Star-Z NOVA to wysoce energooszczędne rozwiązanie do instalacji cwu, maksymalny pobór mocy wynosi 4 W stąd niestety zanieczyszczenia instalacji..bądź zawór zwrotny za pompą może doprowadzić do sytuacji w której pompa nie jest w stanie pokonać oporów tarcia na zaworze zwrotnym, bądź przepchnięcie wody przez owy zawór zasadniczo zmniejsza jej nominalną wysokość podnoszenia.
 • #38
  barthek
  Poziom 13  
  Dla potomnych.... okazało się, że poprzednia ekipa hydraulików zrobiła jeszcze większą partyzantkę, niż ostatnie przeróbki... otóż, za zasobnikiem ciepłej wody, przy samej podłodze, zrobiony został 'odczep' do (w zamyśle autorów) cyrkulacji na parterze.

  Moja diagnoza jest taka, że powoduje to krążenie wody w 'małym obiegu' i cyrkulacja nigdy nie ma prawa zadziałać na piętrze. Na tę chwilę cyrkulacja wyłączona bo naprawa tego wymagałaby demontażu całej tej misternej konstrukcji z zasobnikiem... :|

  Dziękuję wszystkim za uwagę :)