Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(U)Padły wzmacniacz samochodowy Fisher B700

mrrudzin 24 Mar 2005 15:39 1205 8
  • #1 24 Mar 2005 15:39
    mrrudzin
    Poziom 39  

Wpadł mi w ręce wzmacniacz z tematu postu. Niestety jest uszkodzony. W obudowie widać dwa człony - przetwornice napięcia i sam wzmacniacz.
    Część "wzmacniacza" ma układ HA 12002 który "odparował". Tzn. w obudowie scalaka zrobiła się dziura;).

Od czego zacząć sprawdzanie i naprawę wzmacniacza?
    Czy istnieje coś takiego jak schemat serwisowy tego modelu?

0 8
  • #2 24 Mar 2005 18:40
    .Wiśnia
    Poziom 28  

hm... schemat to www.google.pl i szukaj.. a od czego zaczac to diody wszelkie tranzystory posprawdzaj i wymiana samej koncowki !
    zle umiesciłes temat

0
  • #3 24 Mar 2005 21:56
    mrrudzin
    Poziom 39  

z tymi googlami to lipa...
    albo ja nie umiem szukać...
    Rzecz w tym że chciałem sprawdzić przetwornice... ale nie do końca wiem kiedy ona startuje (Czy przy podaniu zasilania, czy coś jeszcze trzeba zrobić)...
    Schemat by znacznie pomógł rozwikłać cel zastosowania niektórych scalaków...

0
  • #4 25 Mar 2005 17:22
    .Wiśnia
    Poziom 28  

przetwornca winna miec klecze mosfety . teoretycznie nie da ich sie sprawdzic ... mozan je wymienic .. ja wyznaje zasade jezeli głowny kanał przepuszcza to padniety [chyba ze pierwotny stan to 1 ] mozesz tez oscyloskop skolowac i popatrzec czy na tranzystory kluczujace idzie sygnał z generatowa cos kolo 40 khz ..wino byc zalezy jeszcze jaki generator itp

0
  • #5 25 Mar 2005 21:20
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam1
    Mógłbys podać, na jakim układzie pracuje przetwornica napięcia? Niestety, ja też szukałem kiedyś schematu samochodowego boostera , nie znalazłem, i w końcu wymieniłem sterownik i tranzystory kluczujące w przetwornicy.
    Cześć!

0
  • #6 26 Mar 2005 20:17
    mrrudzin
    Poziom 39  

przetwornica chodzi na elementach dyskretnych... Tzn jest kilka tranzystorków mocy podkręconych pod "główny" radiator, transformator toroidalny i zwykły, tranzystory małej mocy, troche rezystorów itp...

0
  • #7 26 Mar 2005 20:39
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Bez schematu będzie trudniej, ale na początek wylutuj tranzystory mocy, podłacz zasilanie, i sprawdź, czy na bazy tranzystorów mocy wchodzą prostokątne przebiegi wytworzone przez tranzystory małej mocy (pewnie pracują jako generator).
    Cześć!

0
  • #8 27 Mar 2005 00:18
    edberg
    Poziom 30  

proponuje sprawdzic na poczatek czy na elektrolitach wyjściowych tej przetwornicy nie ma zawarcia. jesli nie to nastepny krok to sprawdzenie czy na tranzystory w przetwornicy te na radiatorze dochodzi napięcie zasilania (warto przypomnieć że tego typu urzadzenie ma dwa plusy główny i stand by) jeśli jest napiecie zasilania to szukaj w generatorze przetwornicy (pod warunkiem że tranzystory nie maja zwarcia najlepiej zmież je wymontowane z układu)

0
  • #9 11 Mar 2006 11:52
    mrrudzin
    Poziom 39  

Dałem sobie spokój z remontem z powodu trudności z dostaniem upalonej części.
    Końcówka była na STK.
    Wzmacniacz zostanie wykorzystany wtórnie (a raczej jego radiatory) do innej amatorskiej konstrukcji. Dziękuje za pomoc.

0