Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 18 D - Spalone rezystory i dziwne zachowanie wyświetlacza

12 Dec 2013 19:31 3087 9
 • Level 14  
  Witam,
  Chciałbym zaczerpnąć Waszej opinii co do usterki tego radia. Trafiło do mnie z takimi objawami, że na wyświetlaczu kanałów były wyświetlane jakieś przypadkowe segmenty, brak odbioru (cisza w głośniku AM/FM), zwęglone rezystory R601, R605, brak też nadawania. Po wylutowaniu spalonych rezystorów, sprawdzeniu z poziomu multimetru pozostałych elementów w torze tych rezystorów i podpięciu pod zasilanie, okazało się, że wyświetlacz ładnie zaświecił i poprzez zmianę kanałów elegancko wyświetla wszystkie tak jak trzeba.
  Po głębszych oględzinach doszedłem do tego, że prawdopodobnie ubity jest Q406. Znalazłem gdzieś z wy-lutu identyczny i wstawiłem, profilaktycznie wymieniłem DZ602 i wlutowałem nowy R601 i R605. Po podpięciu zasilania w AMie nadal zupełna cisza, ale w FM radio głośno i wyraźnie szumi. Z tym, że szumi ale nie odbiera i squelch także nie reaguje. Okazało się również, że rezystor R605 zaraz po włączeniu zasilania bardzo mocno się nagrzewa (po 30sek znowu pewnie by się zwęglił) i rezystor ten ciągle powoduje pojawienie się "krzaczków" na wyświetlaczu kanałów. Po ponownym jego odlutowaniu radio dobrze wyświetla kanały.
  W radiu oczywiście przelutowane całe VCO, wszystko inne co było podejrzane.
  Czy ktoś może mnie naprowadzić gdzie szukać usterki, co może być powodem nadmiernego przegrzewania się R605 i dlaczego powoduje on takie zachowanie się wyświetlacza? Domniemam, że przyczyna ta także może mieć związek z brakiem odbioru/nadawania. Aha, dodam także, że wzmacniacz m.cz. raczej sprawny, gdyż pod "papugą" w głośniku słychać wszystko głośno i wyraźnie. Nie wiem tylko jakie napięcia powinny być na Q601 (A473, który stoi tuż obok wzm. m.cz.)?? U mnie przy zasilaniu 13,8V napięcia wynoszą: B- 13,1V, C- 10,8V, E- 13,8V. Nie wiem także jakie napięcia powinny być na IC5, gdyż on także jest chyba tutaj zależny od owych rezystorów.

  Bardzo ciężko było dostać schemat tego Alana 18D, ale dzięki koledze SP5IT znalazł się on ostatnio na elce. Mam nadzieję, że nie przekroczę tutaj regulaminu, jeśli wstawię go bez pobierania punktów...?

  Alan 18 D - Spalone rezystory i dziwne zachowanie wyświetlacza

  Z góry dzięki za wszelkie sugestie w temacie!
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Sprawdź jakie napięcie masz na emiterze Q604 powinno być około 8,5V.
 • Level 14  
  Kolego na początku dzięki za zainteresowanie!
  Na emiterze Q604 bez rezystora jest około 2,8V a z rezystorem napięcie to wzrasta do około 5V ( z tym, że rezystor wtedy robi za grzałkę... ). Po wylutowaniu Q604 przy "teście diody" wygląda na sprawny, ale może tylko tak wygląda ?
  Znalazłem, że zamiennikami MPS 9418 są: 2sc3225, 2sd1051, 2sd1207, 2sd1331.
  Wymieniłem także C608 i C 607, ale bez zmian... DZ603 też na mierniku (po podniesieniu nóżki) też wygląda na sprawną. Gdzie szukać dalej?

  P.S. Dodam także, że po wylutowaniu Q604 rezystor R605 nie powoduje już oczywiście "krzaczków" na wyświetlaczu i przestaje się nagrzewać, czyli nie płynie przez niego zbyt duży prąd. Rezystor ma fizycznie ten sam potencjał co kolektor tranzystora Q604, a więc oznacza to, że pomiędzy jego E i C jest zwarcie?
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Wymień elekrolit w emiterze Q604 może zwiera. Jeśli nadal będzie się grzał trzeba po kolei sprawdzić który obwód zasilany z emitera Q604 nadmiernie go obciąża, w tym celu odlutuj D401 i zobacz jakie napięcie jest na emiterze Q604 ma być około 8,5V
 • Level 14  
  Pozwoliłem sobie edytować ostatni swój post, gdyż przez znerwicowanie nad tym radiem odlutowałem diodę DZ401 zamiast D401. Sytuacja diametralnie się zmieniła, gdyż po wylutowaniu D401 na emiterze Q604 od razu pojawiło się 8,4V. Skutkuje to tym, że po wciśnięciu PTT zapala się już dioda od TX. Z radia nie wychodzi żadna moc, ale wnioskuję że ta moc pojawi się dopiero kiedy dioda D401 będzie podłączona. Pojawił się także szum w głośniku w FM, na AM na razie cisza. Najlepsze jest to, że dioda D401 sama w sobie jest sprawna. Podmieniłem nawet na inną i ten sam efekt.
  Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć, gdzie dalej szukać usterki...?
 • Helpful post
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Bez obrazy, ale za rączkę trzeba Cię prowadzić, bo schematu nie czytasz. Skoro odlutowałeś diodę D401 to zobacz co ona zasila. Pomijając duże wartości oporników w tej gałęzi zasilania. Na 99% masz uszkodzoną syntezę LC7132. Zasilanie jest poprzez D401 na nogę 18-stą syntezy LC.....
  kriss51 Wesołych świąt
 • Level 14  
  Kolego kriss51 synteza jest tak naprawdę jedynym nie zbadanym elementem schematu jak do tej pory, ale wolałem się upewnić (zbyt małe doświadczenie). Nie prowadzę żadnego serwisu, jedynie hobbystycznie zajmuję się tematem, ale chyba zacznę inaczej formułować swe zapytania, bo ciągle spotykam się z tym samym: elka staje się serwisem dla "fachowców", a nie dla tych, którzy potrzebują pewnych informacji. Nie chcę tutaj obrazić broń Boże żadnych ekspertów, którzy często pomagają potrzebującym. Tak, czy siak bardzo doceniam Twą pomoc i jak tylko znajdę tą syntezę dam znać o efektach.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  VIP Meritorious for electroda.pl
  pawomanhatan wrote:
  elka staje się serwisem dla "fachowców", a nie dla tych, którzy potrzebują pewnych informacji


  Mylisz się Panie kolego. Ten dział do czegoś zobowiązuje. Gdyby co, to mamy dział dla początkujących. Tu jest tyle zapisanej i nawet czasem namalowanej wiedzy że głowa mała, ale czytać, szukać i jeszcze raz szukać. Sam tak robię jak czegoś nie wiem lub pod ręką nie mam.
 • User removed account  
 • Level 14  
  Witam ponownie,
  Kolego kriss51 jednak się nie myliłeś :) Dorwałem w końcu taką syntezę z jakiegoś radyjka z za Odry i wyświetlacz w końcu przestał fiksować. Wyświetla wszystko jak należy.
  Jednak moich problemów z tym radyjkiem jeszcze nie koniec ;/ Radyjko ładnie nadaje, w AM jest ok 0,8W a w FM ok 3W ( być może troszkę moc jest skręcona ) i na PA wszystko ładnie hula, niestety brak odbioru. Brak jest jakiejkolwiek reakcji radia na podłączenie anteny. W AM'ie na max głośności słychać cichutki szum i widać że squelch działa, bo gdy nim kręcę w prawo zaczyna wycinać ten szum. W FM'ie szumi dużo głośniej, ale to i tak myślę 1/3 tego szumu co powinien być. Dodam od razu że:
  1 -mikrofon sprawdzony
  2 -całe VCO i inne możliwe zimne luty raczej wyeliminowane
  3 -filtr 455kHz podmieniony (ale to chyba nie jego wina, gdyż tylko na jednej jego nóżce jest napięcie, ok 1,1V (na tej jednej odsuniętej od reszty))
  4 -okazało się że mam na części starego Maxon'a MX2000, w którym połowa części pasuje do Alana 18D więc podstawione także były: IC3, IC4, IC5
  5 -zacząłem temat od początku i sprawdziłem także: Q101-Q105, D102, D103, D104, D105 i doszedłem do momentu kwarcu 10L08A, na którym brak jakichkolwiek napięć.
  6 -czy ma znaczenie, że w miejsce DZ401 wstawiłem w szeregu diody 9,1V i 5,6V, zamiast zenerki na 15V??
  7 -zauważyłem, że na stabilizatorze 78L08 na wyjściu jest 8,2V zamiast 8V, bez względu czy zasilanie radia do 12V czy 13,8V...Czy to w granicy normy?

  P.S. Czy możliwe jest uszkodzenie końcówki m.cz. aby radio poprawnie nadawało, a brak było odbioru?

  Proszę o jakieś podpowiedzi...