Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer zalany piwem nie włącza się, tylko lampki i wiatraki działają

13 Gru 2013 00:11 4806 24
  • Poziom 9  
    Komputer po tym sam się włączył i odłączyłem go zaraz od prądu.
    Teraz jak go włączam tylko włączają się wiatraki i lampki, na dodatek nie działa reset ani 1 kliknięcie guzika włączającego (by się sam wyłączył), jedyne co działa to funkcja 5sekund by go wyłączyć.

Proszę o pomoc

według mnie może to być wina zniszczonej płyty głównej ale nie wiem nie znam się
    i nie widzę widocznych zmian wewnątrz.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 33  
    A może więcej szczegółów ?
    Jaki to dokładnie komputer, który model ?
    Może fotki, jakie się da zrobić ?
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Dobrze wyczyścić płytę i inne płytki rozszerzeń spirytusem izopropanolowym, wysuszyć, sprawdzić czy nie jest nic przeżarte, ew. uszkodzenia jeszcze raz przemyć i dokładnie zobaczyć chociażby pod lupą. Próbować uruchomić po dokładnym wysuszeniu.
  • Poziom 33  
    Adamonter napisał:
    Komputer wyschnie i będzie działał, ...

Niestety, często to nie wystarczy ....
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    no piwa sporo tak 0,4l +rozbita szklanka pamiątkowa z Tall Ships Races 2013 :/

już rozkręciłem go i wyczyściłem wszystko szczoteczką do zębów już bardziej nie wyschnie bo już tydzień minął.

SIXCORE 1055T 8GB DDR3-1600 1TB HD5870 1GB DDR5

a dokładniej
    > Procesor: AMD Phenom II X6 1055T 6 X 2.8 GHz - TurboCore 3,3GHz 9MB
    > +++ zamontowany wentylator Coolink Corator DS
    >
    >
    > Pamięć: 8 GB Kingston HyperX DDR3-1600MHz (max. 16GB)
    > (na naszych innych aukcjach znajdziesz ten komputer z 4GB RAMu DDR3-1600)
    >
    > Płyta Główna: Foxconn A78AX 3.0 najnowszy chipset AMD 770
    >
    > Karta Graficzna: ATi Radeon HD 5870 1024MB DDR5 256bit!! NOWOŚĆ!! DirectX 11, pełne wsparcie Windows 7!!
    >
    > Dysk Twardy: 1000 GB SATA-II, NCQ 7200obr/min
    >
    > Napęd Optyczny: Nagrywarka DVD±RW DL
    > (na naszych aukcjach znajdziesz ten komputer z napędem Samsung BLU-RAY Combo SH-B083)
    >
    > Karta Dźwiękowa: High Definition Audio 6-Channel CODEC
    >
    > Komunikacja:
    >
    > - karta sieciowa Gigabit LAN controller
    > - 8 portów USB 2.0
    >
    > Obudowa: NZXT Gamma z zainstalowanym wentylatorem 120mm
    >
    > Zasilacz: Rasurbo Silent Power DLP65.1 650W

komputer ma już ponad 3lata
  • Poziom 31  
    Speake napisał:
    ..już bardziej nie wyschnie bo już tydzień minął..

Czym go przepłukałeś - spirytusem?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Adamonter napisał:
    Komputer wyschnie i będzie działał, lecz szkoda piwa

Komputer raczej nie będzie działał i to jego szkoda, a nie piwa wartego 3zł/.

Raczej doszło do jakiegoś zwarcia. Jedynie możesz oddać go do serwisu żeby stwierdzili co jest na 100% uszkodzone. To blaszak, a nie laptop to wyjdzie ci taniej z wymianą jakiejś części:) Laptopów to zazwyczaj nie opłaca się już robić po zalaniu.
  • Poziom 9  
    no właśnie niczym go nie przemyłem ale dokładnie wytarłem i wyczyściłem

a do serwisu nie chce oddawać bo już firmowy nie istnieje i skarbówka go ściga

myślę że to wina płyty głównej co sądzicie i jak ona to jaką polecacie kupić teraz do tego zestawu
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Speake napisał:
    a do serwisu nie chce oddawa

A bo to jeden serwis w Polsce istnieje.
    Speake napisał:
    myślę że to wina płyty głównej co sądzicie i jak ona to jaką polecacie kupić teraz do tego zestawu

Mi nie możemy ci nic doradzić co jest uszkodzone, tylko w serwisie mogą porobić odpowiednie pomiary i stwierdzić.
    A jak chcesz to kupuj w ciemno podzespoły i wydawaj w błoto pieniądze.
    Płytę możesz kupić jaką masz teraz.

Masz nauczkę, że napojów nie piję się przed komputerem.
  • Poziom 33  
    Jak ci się rozlało to piwo ?
    Tzn gdzie / którędy wleciało do komputera ?
    Na jakich częściach miałeś ślady piwa ?
    Czy najpierw poleciało na zasilacz otworem ? - bo wówczas najpierw pewnie najpierw wymiana zasilacza.
    Opisz dokładniej zdarzenie.
    Niestety z tego co widzę Twoja fajna obudowa ma na górze sporo "wlotów" więc duża możliwość że także od razu poleciało na całą płytę i inne podzespoły.
    Wówczas zostaje serwis aby to zdiagnozował.

Speake napisał:
    Komputer po tym sam się włączył ...

Włączył czy wyłączył ?
  • Poziom 9  
    sam się włączył czyli musiało być jakieś zwarcie
    a zasilacz jak by nie działał to raczej by się wcale nie odpalał ?
    wylał się od góry z biurka szklanka zleciała a komputer obok stoi i od góry się wlało

Dodano po 1 [minuty]:

a jeśli chodzi o serwis to myślę że sam mogę coś zrobić i przetestować poszczególne podzespoły w sumie mogę sprawdzić all poza płytą główną chyba że macie jakiś sposób na sprawdzenie

Dodano po 37 [minuty]:

a właściwie od boku też mogło się wlać bo mam osłonki zdjęte i jeszcze były ustawione pod skosem w stronę komputera opierając się od niego że mógł być lejek z tego:/
  • Poziom 31  
    Speake napisał:
    no właśnie niczym go nie przemyłem ale dokładnie wytarłem i wyczyściłem ..

Błąd. Trzeba było przemyć alkoholem izopropylowym, a w ostateczności wodą destylowaną i dopiero suszyć.
  • Poziom 18  
    Speake napisał:
    ...wyczyściłem wszystko szczoteczką do zębów...

Nie zdziwiłbym się jakbyś tym sposobem pourywał delikatne elementy smd.
  • Poziom 39  
    markoz7874 napisał:
    i dopiero suszyć.

Suszyć też z głową, nie na gorącym kaloryferze czy suszarką do włosów na max temperature bo można i przegrzać.
  • Poziom 31  
    kasiunia7777 napisał:
    markoz7874 napisał:
    i dopiero suszyć.

Suszyć też z głową, nie na gorącym kaloryferze czy suszarką do włosów na max temperature bo można i przegrzać.

Nikt nie wspominał, że trzeba szybko. Wręcz przeciwnie autor wątku czekał tydzień.
    Generalnie, to ten post powinien powstać tuz po zalaniu a nie kiedy piwo zaschło a właściciel mógł dodatkowo uszkodzić elementy szczoteczką do zębów.. :(
  • Poziom 9  
    Radził bym Ci oddać go do serwisu. Dużo jest w Polsce. Mikroczęści są zalane piwem, spróbuj to przesuszyć suszarką.
  • Poziom 9  
    szczoteczką to delikatnie robiłem że raczej nic nie uszkodziłem jest jakiś sposób na sprawdzenie czy płyta główna działa?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Speake napisał:
    szczoteczką to delikatnie robiłem że raczej nic nie uszkodziłem jest jakiś sposób na sprawdzenie czy płyta główna działa?

Podłączyć i będzie wiadomo.
    Osobiście radziłbym jednak przepłukać w alkoholu izopropylowym. W piwie są rożne składniki które tworzą zwarcia i powodują korozję. Dlatego samo osuszenie nie pomoże. Wpadła mi kiedyś komórka do zlewu. Nawet w zwykłej wodzie jest wystarczająco dużo zanieczyszczeń, a co dopiero pisać o piwie. W moim przypadku 3-4 razy płukałem w alkoholu i dopiero zaskoczyła.
  • Poziom 33  
    markoz7874 napisał:
    ... W moim przypadku 3-4 razy płukałem w alkoholu i dopiero zaskoczyła.

A kolega mył w myjce ultradźwiękowej - czy ręcznie ?
    Bo myślę że ręcznie, i dlatego dopiero z którymś razem pomogło.
    Myjka jest dużo bardziej skuteczna.
    Dodam że po takim myciu, powinno się wygrzewać na preharterze min 48 godzin, w odpowiedniej temperaturze ok. 80-100 stopni, aby wszystko co zostało po płukaniu (w zakamarkach) odparowało.
  • Poziom 31  
    tomiok napisał:
    markoz7874 napisał:
    ... W moim przypadku 3-4 razy płukałem w alkoholu i dopiero zaskoczyła.

A kolega mył w myjce ultradźwiękowej - czy ręcznie ?
    Bo myślę że ręcznie, i dlatego dopiero z którymś razem pomogło.
    Myjka jest dużo bardziej skuteczna.
    ..

Zgadza się, ale po pierwsze takiej myjki nie miałem, a w serwisach w których się o myjkę pytałem, odradzali, nie dając gwarancji, czy ta nie uszkodzi płytki.
    Po takich sugestiach zdecydowałem się zrobić to samo wolniej a równo skutecznie.
    .. fakt odparowywanie alkoholu też "trochę" trwało..
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam, mi kiedyś wylało się piwo na pilota, dopiero po trzecim dokładnym wyczyszczeniu płytki acetonem zaczął działać poprawnie, piwo potrafi skutecznie zanieczyścić płytkę, na pierwszy rzut podmieniłbym zasilacz.
  • Poziom 31  
    m.tosiek napisał:
    Witam, mi kiedyś wylało się piwo na pilota, dopiero po trzecim dokładnym wyczyszczeniu płytki acetonem zaczoł działać poprawnie, piwo potrafi skutecznie zanieczyścić płytkę, na pierwszy rzut podmieniłbym zasilacz.

Zdecydowanie odradzam aceton. To świetny rozpuszczalnik i możne rozpuścić więcej niż byśmy chcieli - w pierwszej kolejności plastiki.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Fakt, że aceton to świetny rozpuszczalnik, ale płytkę wyciągnąłem z obudowy pilota, i udało się, nic nie rozpuścił, chociaż obawy miałem, czyściłem też kiedyś budowę cewki wykrywacza metali, i w tym przypadku aceton był już zbyt agresywny i wierzchnia warstwa obudowy zrobiła się plastyczna.
  • Poziom 31  
    Ja też czasami używam acetonu, ale trzeba mieć na uwadze to co napisałem wcześniej.
    np. do usuwania kalafonii nadaje się idealnie.
  • Poziom 9  
    dzięki dowiedziałem się parę rzeczy pożyczę i podłączę na chwile inny zasilacz i przeczyszczę alkoholem całość może pomoże