Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płaski czy próżniowy - jak jest naprawdę ?

13 Gru 2013 10:47 1431 2
  • Poziom 2  
    Witam,

Proszę o pomoc w porównaniu kolektorów płaskich z próżniowymi. Jak wiadomo kolektory płaskie nie absorbują promieniowania rozproszonego tylko promieniowanie bezpośrednie. Przyjmując to założenie wychodzi mi że kolektory próżniowe dają prawie dwa razy więcej energii w ciągu roku niż kolektory płaskie co przeczy wszystkim informacją jakie znalazłem. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak obliczyć ile energii dostaniemy z kolektorów płaskich w ciągu roku a ile z kolektorów próżniowych? Jaki wpływ na działanie kolektora próżniowego ma promieniowanie rozproszone ?

Dodam jeszcze znalezione miesięczne sumy promieniowań w ciągu roku :

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Bezpośrednie 9,5 23 33 61 8,2 71 65 66 45 34 15 3,4
    Rozproszone 34 40 71 112,5 137 135 135 123 95 58 32 17

jednostki - kWh/m2
  • Poziom 2  
    Ponieważ kilka osób śledzi temat postanowiłem odpowiedzieć sam sobie na pytanie. Na samym dole tej strony http://www.ecoenergia.pl/index.php?id_akt=120&plik=Kolektory_sloneczne_-_prozniowe.html można przeczytać o wpływie promieniowania.

Ja ogólnie zrozumiałem to tak że obydwa kolektory przetwarzają obydwa typy promieniowania. Różnicą jest natomiast w stratach ciepła. I tu zaczyna się mój kolejny problem. Żeby porównać te kolektory w poszczególnych miesiącach potrzebuję znać średnia miesięczna temperaturę absorbera. Czy ma ktoś takie dane ? Albo zna wzory z których mógłbym taką temperaturę obliczyć ?
  • Poziom 14  
    Tu nie chodzi o temp. absorbera tylko o ilość "energii" promieniowania słonecznego jaka może w danej chwili dotrzeć do powierzchni absorbera i zostać zamieniona na ciepło użyteczne. A ile tej "energii" zostanie zamienione na ciepło użytkowe to już zależy od konstrukcji (sprawności) kolektora.
    Podaj e-maila to ci wyśle fotke ze wzorem który cie interesuje. Wzór jest zbyt skomplikowany aby go tu zapisać.