Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel/Zamel - Integracja Zamel Exta Free z Integrą

bundy75 13 Gru 2013 15:38 4233 5
  • #1 13 Gru 2013 15:38
    bundy75
    Poziom 9  

Chciałbym zintegrować system Zamel Exta Free z centralą alarmową Satel Integra (128 WRL). Przede wszystkim pod kątem symulacji obecności w domu. Czy ktoś z Was robił już coś podobnego?

Mam dwa pomysły, ale nie wiem na 100%, czy będą działać.

Opcja pierwsza: w puszkach za włącznikami odbiorniki bezprzewodowe systemu Exta Free a w rozdzielni obok centrali alarmowej nadajnik tego samego systemu (model RNM-10, 4 kanały). Wejścia RNM-10 podpięte pod przekaźniki w ekspanderze CA64 O-R (lub zwykłe przekaźniki połączone z wyjściami OC na płycie Integry). Dalej timery i odpowiednia logika wyjść Integry zrobią resztę.

Druga opcja: po stronie Zamela w zasadzie tak samo, ale zamiast RNM-10 dałbym RXM-01, czyli translator z systemu Exta Free na Modbus po RS 485. Teoretycznie Satel ma dodatkowy moduł RS 232 i przez przejściówkę można to jakoś pożenić z RS 485, ale na tym kończą się moje pomysły w tej opcji :-)

Co o tym sądzicie? Ma szansę zadziałać któryś z tych wariantów?

• #2 20 Gru 2013 12:38
    dylek
    Poziom 10  

U siebie Zamel Exta Free RNM-10 "podłączyłem" z Integrą WRL-128 przy pomocy ekspandera wejść i wyjść INT-IORS :)

• #3 28 Gru 2013 21:00
    sherod
    Poziom 9  

Witaj
    Czy mozesz podrzucic sposób podłaczenia Integry z Zamelem i jakie odbiorniki użyłeś Zamela ?

pozdr

• #4 28 Gru 2013 22:56
    dylek
    Poziom 10  

Popełniłem taki blokowy schemat na miarę moich zdolności :D

Satel/Zamel - Integracja Zamel Exta Free z Integrą

Edytuj

Pierwotnie zamiast INT-IORS był MP-1 (moduł przekaźników) ale potrzebowałem 8 przekaźników na 220V więc docelowo został INT-IORS.

• #5 29 Gru 2013 04:58
    sherod
    Poziom 9  

Czyli int-iors masz.spiety.wyjscia do rnm10 i nimi sterujesz zamontowane gdzies rop-02.
    A rom-10 uzywasz do czego i jak jest podlaczony? Na schemacie jest podlaczony radiowo.
    Czy masz go podlaczonego pod wejscia w int-iors i odczytujesz nim stany w rop-2 ?
    Tak dopytuje bo ja mam tylko int-ors z samymi wyjsciami i sie zastanawiam jak rozwiazac.sprawe odczytu stanu lacznikow .
    Czy te rop-2 wlozone do lacznikow od swiatla bez spiexia z rnm10 dzialaja jak normalne wlaczniki swiatla?
    Czy masz jakies doswiadczenia z zamel i np odbiornikiem do strerowania zalaczaniem gniazeek?
    Przepraszam za duZa ilosc pytan ale jestem poczatkujacy a chcialbym znalezc dobre polaczenie ssatela z sterowaniem.
    Pozdrawiam

• #6 29 Gru 2013 09:37
    dylek
    Poziom 10  

rom-10 i rop-02 działają identycznie są tylko zamontowane w różny sposób (na szynę DIN lub puszka). Wejścia INT-IORIS mam wykorzystane do monitorowania stanu innych przekaźników nie związanych z odbiornikami Zamel (ogrzewanie chodników przed domem i awarie sterownika). Sposób działania rop-02 w puszcze włącznika będzie zależał od tego jak go skonfigurujesz. Monitorowania faktycznego stanu rop-02 zamontowanego w puszcze nie mogę sobie wyobrazić bo on nic nie nadaje a miejsca na dodatkowy nadajnik w puszcze to chyba nie znajdziesz. Czasem, choć bardzo rzadko jest tak u mnie, że rnm-10 nada sygnał przełączenia a odbiornik rom-10 lub rop-02 nie odczyta i nie przełączy mimo tego, że dzieli je odległość raptem 6m bez żadnych przeszkód (z jednym rop-02 2m i jedna ściana). Stąd też monitorowanie stanu wyjść nie byłoby takie głupie. Idealny do wł/wył zdalnego, ręcznego i monitorowania wyjścia jest Satel ASW-100 (u mnie "podlewa" trawnik) gdyby nie to, że nie można go włożyć do puszki ;(

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo