Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC+Matlab - Symulacja układu w Matlabie/SIMULINKU

13 Gru 2013 16:58 2913 12
  • Poziom 7  
    Witam,

Jestem początkujący w temacie PLC i chciałbym zrobić sobie mały projekt. Mam do dyspozycji sterownik AB Micrologix 1100. Czy da się w jakiś prosty sposób zrobić symulację układu sterowania, z którym będzie się komunikował PID ze sterownika? Czy jest to możliwe do zrobienia za pomocą SIMULINKA?

Pozdr.

PS: Czy jest możliwe zaimplementowanie układu sterowania w PLC?
  • SterControlSterControl
  • Poziom 7  
    Słyszałem, że takie połączenie (sterownik PLC - Matlab/SIMULINK) ma duże opóźnienie i lepiej symulować obiekt na sterowniku PLC.
    Zgodzicie się z takim stwierdzeniem?
  • SterControlSterControl
  • Poziom 13  
    Tak, to prawda - obiekt simulinka może posiadać znaczne opóźnienie w stosunku do przebiegu czasu w sterowniku PLC. Należy to uwzględnić np. przy obliczeniach nastaw regulatora PID.
  • Poziom 7  
    A czy dobrym pomysłem jest symulacja obiektu na sterowniku (w postaci równania różnicowego)?
  • Poziom 10  
    Jak najbardziej. W przypadku obiektów liniowych nie ma z tym najmniejszego problemu. Trochę gorzej jest w przypadku obiektów nieliniowych, ale ogólnie też do zrobienia.
  • Poziom 7  
    Zaimplementowałem model na sterowniku. Jego wykres jest taki sam, jak w simulinku, więc jest chyba ok. Ale, gdy wrzucam PID, wykresem miota jak szatan, niezależnie od nastaw. Więc pewnie źle go ustawiam ;/
  • Poziom 2  
    Mam do Was pytanie: czy ktoś miałby model silnika bądź napędu pneumatycznego pojazdu miejskiego w matlabie i chciałby się nim podzielić??? Z góry dziękuję
  • Poziom 14  
    Polecam książkę Osowskiego "Modelowanie układów dynamicznych z zastosowaniem języka simulink". Jest tam kilka modeli napędów.
  • Poziom 15  
    Cześć che odświeżyć.
    Coraz więcej ofert programisty PLC ce pojawia się z znajomością Matlaba simulinka.
    czy przed ostatnie 5 lat cena licencji do Matlaba i obsługa zmieniła się na łatwiejsza?

Czy jest osoba na forum która pisze kod w PLC i testuje za pomocą Matlaba?
  • Poziom 7  
    Obsługa Matlaba pewnie się nie zmieniła, co do ceny - nie wiem.

Jak koniec końców skończyłem na konfiguracji środowiska w ten sposób: AB Micrologix z emulatorem (RSLogix ?) + soft od firmy weintek, który też miał emulator panelu HMI (ten soft chyba nawet darmowy). Taki set działał i nawet RSLogix ma możliwość integracji z Matlabem, ale to już porzuciłem, tak jak i tę branżę.
  • Poziom 14  
    Witam, sprawa jest dość niszowa moim zdaniem. Nie śledzę ofert pracy, ale opieram się na podstawach ekonomicznych tj. cenie komercyjnej Matlaba z Simulinkiem. To raczej produkt dla dużych graczy tj. z dużym budżetem. Dodatkowo, nie wszystko jest takie piękne jakby się wydawać mogło.
    Generowanie kodu z poziomu PLC Coder dotyczy jedynie modeli dyskretnych, czyli w przypadku chęci wygenerowania czegoś opisanego funkcjami ciągłymi w czasie i tak wymagać będzie zamiany na postać dyskretną np. równanie różniczkowe w różnicowe itp.
    Biorąc pod uwagę coraz ciekawsze zasoby funkcji na poziomie IDE dedykowanego PLC, to podejście jest godne polecenia tylko wtedy kiedy masz naprawdę skomplikowany algorytm do implementacji (równania różniczkowe, macierze itp.) i spory budżet na zakup PLC Codera ze wszystkim wymagalnym. Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że komercyjnie to ok. 100 kPLN.
    Osobiście testowałem podejście Berneckera za pomocą ich biblioteki Target for Simulink. Niestety nakład pracy jest i tak spory. Czasem wymagalna jest wiedza z zakresu metody numerycznych tj. ustawianie kroku numerycznego, wybór optymalnej metody itp.
    Tak więc w przypadku Berneckera i Automation Studio wolę napisać sobie coś na bazie zasobów bibliotecznych.