Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG

HSWG 13 Dec 2013 20:43 17226 19
Altium Designer Computer Controls
 • Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG

  Przedstawiam moje wykonanie stacji lutowniczej opublikowanej w nieistniejącym Praktycznym Elektroniku nr 3/99. Całość została złożona 12 lat temu, w czasach kiedy samodzielna budowa miała uzasadnienie ekonomiczne, bo fabryczne rozwiązania były po prostu drogie.

  Jak zwykle budując stację starałem się maksymalnie wykorzystać już posiadane zapasy. I tak obudowa pochodzi ze stacji dyskietek komputera Schneider, wyświetlacze 7-seg wylutowane z uszkodzonego tunera satelitarnego, podobnie inne elementy - odzysk ze złomu elektronicznego. Musiałem kupić trafo toroidalne 2x12V 50VA, filtr czerwony do obudowy KM85, który odpowiednio przyciąłem, wzmacniacze OP07, ICL7107 i kolbę Solomon, która wtedy była dostępna chyba tylko w TME. Łącznie wydałem około 100zł. Dzisiaj dałoby się to zrobić za znacznie mniejsze pieniądze.

  Stacja nie jest skomplikowana w budowie, zawiera dosłownie garść elementów, w tym popularny woltomierz ICL7107 - jak widać obeszło się bez mikrokontrolera i mimo to działa ;).

  Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG

  Na elektrodzie można znaleźć co najmniej kilka stacji wykonanych w oparciu o powyższy schemat. Najczęstszym problemem, jest wzbudzanie się układu objawiające się brzęczeniem przekaźnika. Można to łatwo obejść - ja zwarłem R1, a R9 zmiejszyłem do 6,8MΩ, nie zaszkodzi też ekranowanie choćby spodu płytki. Po takiej modyfikacji histereza wynosi równo 16°C. Dobrym pomysłem jest też zastąpienie stukającego przekaźnika optotriakiem i triakiem.

  Kilka fotek mojej stacji:

  Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG

  Na mojej stronie można znaleźć nieco szerszy opis i zdjęcia http://grylewicz.pl/stacja-lutownicza-diy-z-regulacja-temperatury/

  Dorzucam również pdf z oryginalnym artykułem i widokiem płytek drukowanych

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  HSWG
  Level 21  
  Offline 
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  yogi009
  Level 43  
  Kolejna udana stacja lutownicza na forum. Ta jest chyba najdłuższa :-) Ale obudowa bardzo dobrze się nadaje do tego projektu i jest estetyczna. Z rzeczy, które budzą moje wątpliwości mogę wymienić włącznik na tylnej ściance, ale nie będę ortodoksem :-) Jak rozumiem, eksploatacja samodzielnie wykonanego urządzenia jest bezproblemowa (czyli w niczym nie przypomina obecnej chińskiej masówki)? Moja stacja powstała po obejrzeniu zawartości chińskiego produktu, którego nazwy nie wymienię, chociaż jest on powszechny w handlu nawet dzisiaj. Po prostu zacząłem się bać o życie i doszedłem do wniosku, że pora zbudować coś wandaloodpornego, stabilnego i przede wszystkim bezpiecznego w użytkowaniu. Gratulacje!
 • #3
  SIEKIERA_666
  Level 21  
  Konstrukcja bardzo ładna.
  Jedyne co bym zmienił to przekaźnik na układ optotriak-triak. U mnie bardzo klepał przekaźnik, na triaku układ jest nie do zajechania.

  Pozdrawiam
  SIEKIER'a :twisted:
 • #4
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ma ktoś może wzór PCB do termotransferu? Zrobiłbym sobie, a przyznam szczerze że nie chce mi się rysować od nowa. W artykule są płytki do metody fotochemicznej.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #5
  HSWG
  Level 21  
  robokop wrote:
  Ma ktoś może wzór PCB do termotransferu? Zrobiłbym sobie, a przyznam szczerze że nie chce mi się rysować od nowa. W artykule są płytki do metody fotochemicznej.


  Zrób sobie wydruk w lustrzanym odbiciu (na elektrodzie jest kilka opisów jak to zrobić) lub ostatecznie ksero - większość "dużych" kopiarek ma taką opcję.
 • #7
  elektryku5
  Level 38  
  Sam wykonałem 2 takie stacje i kilka sterowań, ostatnie było z mos-fetem i zasilaniem przetwornicą, dobry sposób na osiągnięcie przenośnej stacji.
  Na początku też miałem na przekaźniku, lecz przerzuciłem się na mos-fety, bo udało się w ten sposób osiągnąć większą stabilność temperaturową, lepszą miniaturyzację oraz zyskałem możliwość zasilenia prądem stałym (w przeciwieństwie do wersji z triakiem), myślę, że jest to zaleta, ponieważ zasilacze impulsowe można tanio pozyskać i mają niewielkie wymiary.
  Wiadomo że da się na uC, ale zabawa z wzmacniaczami operacyjnymi była bardzo fajna, łatwo zmodyfikować pod inne kolby zmieniając kilka rezystorów oraz stosując triak z optotriakiem, zastosowałem to do hot aira i ładnie śmiga, na stabilność nie narzekam.

  Nie wiem czy ktoś zauważył, ale teraz kolba Pensol ma krótszy grot niż te sprzed kilku lat, nazywa się PENSOL-IRONE-N.
  Do swojej po skróceniu zastosowałem grot C2-3, tą szpicą co dali ciężko się lutowało (szczególnie grubsze rzeczy), a ten grot nadaje się i do SMD (no może nie rezystorów, ale układów bardziej), i do grubszych połączeń.
 • #8
  HSWG
  Level 21  
  piotr wrote:
  Konstrukcja nie do zdarcia ta stacja służy mi bardzo długo. Tak jak kolega wcześnie napisał za w czasu wymień ten przekaźnik, lub wymień na triaka, w innym razie zobaczysz czerwono-żółtą kolbę i grot do wymiany.
  stacja estetycznie zrobiona BRAWO.


  W stacji miałem do niedawna przekaźnik JZC-20F 4088. Wstawiłem teraz moduł na triaku o którym poniżej, i przy okazji obejrzałem styki - stan idealny, bez przepaleń, przebarwień, co mnie trochę nawet ździwiło, bo przez 12 lat kilkadziesiąt (a może kilkaset) tysięcy razy załączał 2A 24V AC.

  Teraz troche o elektronicznym zamienniku przekaźnika. Układ prosty - rezystor ograniczający prąd diody w optoptriaku, optotriak, rezystor dołączony do bramki triaka i triak - razem 4 elementy:
  Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG

  Po zmontowaniu na kawałeczku płytki z nóżkami jak w przekaźniku:
  Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG

  Płytka przylutowana do PCB w stacji:
  Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG

  Nieco szerszy opis na mojej stronie: http://grylewicz.pl/modul-triaku-zamiast-przekaznika-stacji-lutowniczej/

  Stacja jeszcze z przekaźnikiem sporadycznie się wzbudzała, np. po położeniu telefonu na obudowie, teraz tego nie ma. Przez pierwsze godziny lutowania czułem się nieswojo z powodu braku stukania przekaźnika co pewien czas. Polecam wykonanie tego usprawnienia, tym co mają stację, a Ci którzy planują wykonanie, niech wprowadzą zmiany na oryginalnej PCB, choćby paintem.
 • #9
  elektryku5
  Level 38  
  Do załączania grzałki prawdopodobnie najlepiej dać MOC3041, przełącza tylko w zerze, przez co grzałka mniej cierpi i ponoć zmniejsza to poziom zakłóceń, do grzałek gdy nie jest potrzebna regulacja fazowa stosuję tylko takie.
  Podobne rozwiązanie mam w stacji hot-air, tylko jak wspomniałem na optotriaku z detekcją zera.
 • #10
  chomikaaa
  Level 18  
  Wyłączanie grzałki nie w zerze w stosunku do lutownicy nie powoduje zakłóceń które mógłby co cokolwiek powodować...

  ma to sens tylko w przypadku wyłączeń czy załączeń odbiorników indukcyjnych gdzie te zjawisko powoduje rzeczywiście generowanie przepięć lecz tu nie ma to żadnego znaczenia bo grzałka to rezystor z punktu widzenia zasilania układu
 • #11
  elektryku5
  Level 38  
  Tu akurat o załączanie chodzi, napięcie przy jej załączeniu rośnie od zera, więc teoretycznie powinna dłużej wytrzymać, co do wyłączenia, to dla triaka ogólnie następuje przy przejściu prądu przez zero.
 • #12
  terminux
  Level 23  
  A jak ci się lutuje większe/grubsze kable lub np ekrany do masy? Wystarczająca jest moc cieplna tej lutownicy?
 • #13
  mkpl
  Level 37  
  Ładna ładna :) Stare dobre rozwiązanie obecnie masowo pakowane do chinczyków....
  Mam od nich stację wep 878D na elektronice YH878D. Grot działa bez problemów a hot padł zaraz po roku (sterownik).

  Dla porównania wrzucam schemat WEP'a do porównania (jak ktoś ciekawy) :).

  Stacja lutownicza PE 3/99 by HSWG
 • #14
  HSWG
  Level 21  
  terminux wrote:
  A jak ci się lutuje większe/grubsze kable lub np ekrany do masy? Wystarczająca jest moc cieplna tej lutownicy?


  Moc grzałki w kolbie (oryginalny solomon) jest wystarczająca. Do "normalnego" lutowania mam nastawioną temperaturę ok. 290°C. Do lutowania rzeczy o których wspomniałeś ustawiam 30-50°C więcej + trochę topnika.
 • #15
  krychast
  Level 20  
  Czy zamiast klasycznej kolby można wstawić tu kolbe HotAir?
 • #16
  elektryku5
  Level 38  
  Po przeróbce na optotriak z triakiem powinno się dać (przekaźnik i mała histereza to niedobory pomysł w tym wypadku), sam mam nawet trochę prostszy termostat do kolby hot air na LM358 + kilka elementów.
 • #17
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  elektryku5 wrote:
  Po przeróbce na optotriak z triakiem powinno się dać (przekaźnik i mała histereza to niedobory pomysł w tym wypadku),

  Da się. Przekaźnik non stop by "klapał", w wersji opto już jest dobrze - grzałka w hot ma mniejszą bezwładność niż w lutownicy.
 • #18
  krychast
  Level 20  
  Pytam się bo mam stacje Zaoxin i tam są dwie atmegi8 jedna odpowiada za klasyczną kolbę a druga chyba za HA.Z drugiej strony w HA jest wiatrak,grzałka i termopara.Czyli konstrukcja zbliżona do klasycznej kolby lutowniczej.
 • #19
  elektryku5
  Level 38  
  Kolba pod kompresor też ma termoparę (jak zapewne i Twoja pod wentylator), główna różnica w zestawieniu z kolbą 24V jest w elemencie wykonawczym (choć triak z optotriakiem dla kolby 24V pod grot też jest dobry).
 • #20
  krychast
  Level 20  
  Panowie mam kolejne pytanie.Czy jak bym dołożył układ regulacji obrotów wentylatora na jkimś LM-317 i wstawieniu kolby HA układ powinien pracować? Czy termopara w grotówce i HA to ten sam czujnik?