Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Nixie - 4x LC 513

barti879 13 Gru 2013 21:19 9366 10
  • Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513

Witam! Dziś chciałbym pochwalić się moją najnowszą konstrukcją. Jest to zegar na lampach Nixie LC 513. Schematy, wsad do procka oraz wzory płytek zapożyczone od kolegi Mirley'a z jego strony domowej http://mirley.firlej.org/zegar_nixie oraz http://mirley.firlej.org/przetwornica_9v_150v.

Budowa
    Budowa zegara zaczęła się od zamówienia potrzebnych elementów oraz płytek. Przesyłki dotarły, więc zabrałem się do lutowania. Pierwsze uruchomienie i niestety problem... Wszystkie cyfry nakładały się na siebie, nie można było ustawić godziny, a na dodatek nie świeciła się jedna lampa. Układ pobierał tyle prądu, jaka była wydajność zasilacza. Podejrzenia skierowane były w stronę cewki w przetwornicy, która nie miała wystarczającej obciążalności (akurat taką miałem). Kupiłem nową, na większy prąd - to samo. Więc szukamy dalej. Jakimś przypadkiem podłączyłem zegar do baterii 9V. Wielkie zdziwienie! Zegar działa poprawnie. Ale co dalej? Spróbowałem na zasilaczu powoli ograniczać prąd . Przy 170mA układ zaczął działać poprawnie. Wymyśliłem więc, że ograniczę go do tej wartości stabilizatorem LM317+ odpowiedni rezystor. Nie jest to może zaawansowane technicznie rozwiązanie, ale się sprawdziło. Zamówiłem też nową lampę na wymianę. Na szczęście po tych "zabiegach" wszystko działa poprawnie.

Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513

Obudowa
    Przyszedł czas na zaprojektowanie i wykonanie obudowy. Wybór padł na drewno+pleksi. Elementy z pleksi zaprojektowane w Corelu, wycięte laserem( udało się znaleźć bardzo tanią firmę wykonującą takie rzeczy ). Elementy drewniane wykonane z odpowiednio zheblowanej sosnowej deski. Następnie zostały powiercone, pomalowane impregnatem i dwoma warstwami lakieru nitro.

Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513

Cała konstrukcja różni się trochę od wzorca.
    -zrezygnowałem z funkcji budzika, poprostu tego nie potrzebuję
    - zamiast kondensatora 4700µF zastosowałem 1F (znacznie wydłużył się czas potrzymania pamięci( do około 1,5 dnia)
    -dodałem stabilizator ograniczający prąd (taka była konieczność)

Fotki podczas składania wszystkiego w całość
    Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513 Zegar Nixie - 4x LC 513

Koszty
    Elementy elektroniczne- 40zł
    Płytki PCB- 20zł
    Lampy - w sumie 70zł ( 5szt+ neonówka)
    Obudowa- 15zł
    W sumie około 150zł

Niektórym może wydawać się dużo, ale konstrukcje uważam za bardzo udaną. Znakomicie spełnia swoje zadanie,a na dodatek ma oryginalny wygląd. Najważniejsze jest jednak, że zegar został wykonany własnoręcznie.

Pozdrawiam i czekam na opinie ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    barti879
    Poziom 18  
    barti879 napisał 362 postów o ocenie 283, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Dubielno. Jest z nami od 2011 roku.
    Qbuś
    Poziom 38  
    Wszystko ładnie, pięknie, schludnie, ale osobiście elektronikę bym osłonił, lub obudował "drewienkiem", blaszką,itp... bo według mnie psuje trochę efekt "lamp" :cry:
    barti879
    Poziom 18  
    Odsłonięcie elektroniki było celowe- lubię popatrzeć na wnętrze. No ale jak wiadomo każdy ma inny gust i upodobania ;)
    yogi009
    Poziom 42  
    Projekt poprawny, z rzeczy do poprawienia na pewno wymieniłbym sposób zamocowania dwóch głównych płytek elektronicznych za pomocą tej śruby z szeroką podkładką. Wystarczyło użyć dwóch blaszanych (z solidniejszej blachy) kątowniczków z otworami do PCB i do podłoża. Patrząc od przodu doszedłem do wniosku, że osobiście dałbym czarną przesłonę ukrywającą PCB z rezystorami, al;e faktycznie to rzecz gustu. W sumie dobrze, że powstaje kolejny udany projekt DIY, gratulacje.
    barti879
    Poziom 18  
    Z mocowaniem płytek masz rację, początkowo chciałem zrobić w ten sposób lecz było to trudne do wykonania- na PCB ścieżki są zbyt gęsto co uniemożliwia wiercenie otworów.
    yogi009
    Poziom 42  
    Można zastosować prowadnice do płytek, choćby z jakiegoś demobilu. To oczywiście detal estetyczny, ale takie rzeczy świadczą o jakości projektu.
    killer313
    Poziom 10  
    barti879 napisał:
    Elementy z pleksi zaprojektowane w Corelu, wycięte laserem( udało się znaleźć bardzo tanią firmę wykonującą takie rzeczy ).

Możesz podać nazwę tej firmy, ile dokładnie Cię to kosztowało oraz jaki był czas oczekiwania na zamówienie?
    barti879 napisał:
    zamiast kondensatora 4700µF zastosowałem 1F (znacznie wydłużył się czas potrzymania pamięci( do około 15 dnia)

W jaki sposób zmierzyłeś ten czas? Czy zastosowanie jako diody D1 diody schottkiego zamiast 1N4007 w znaczny sposób wydłużyłoby ten czas jeszcze bardziej?
    Projekt mi się podoba, tylko zamiast przeźroczystej pleksy użyłbym jakieś ciemniejszej, żeby przysłonić trochę to co znajduje się za lampami. Ale to tylko kwestia gustu, ważne żeby Tobie się podobało :)
    barti879
    Poziom 18  
    Wycięcie wraz z przesyłką kosztowało bodajże 12,5zl. Zamawiałem w firmie JK Laser ( http://www.jklaser.pl/ ). Projekt wysłałem w poniedziałek, we wtorek był już do mnie wysłany ;)

Co do potrzymania napisałem, że wydłużyło to czas do około 15 dni. Przepraszam, wkradł się błąd- chodziło o 1,5 dnia. Mierzyłem po prostu tak, że przez ten czas nie podłączałem go do zasilania i potem sprawdziłem. Prawdopodobnie wytrzymałby jeszcze dłużej. Muszę to sprawdzić .
    electroNIXclock
    Poziom 11  
    Witaj!
    Gratuluję wykonania zegara! Kolejne lampki Nixie zostały ożywione!

Obudowa zegara przypomina nieco jedną z naszych konstrukcji: electroNIXclock 4xLC516 opisaną w tym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2473509.html W nim również zastosowaliśmy pleksę ciętą laserem co dało efekt szkła na krawędziach.
    Jeżeli się nią zainspirowałeś, to bardzo nam miło! Bardzo cieszy nas to, że nasze konstrukcje są inspiracją do wykonania estetycznego i efektownego zegara.
    Ale najważniejsze jest to, że kolejne lampki nie zalegają już w szufladach, tylko pięknie świecą!

Co do sposobu mocowania PCB, my rozwiązaliśmy ten problem nieco inaczej... Jak to mówią rysunek może zastąpić 1000 słów więc zamieszczam screeny z naszej instrukcji montażu:
    Zegar Nixie - 4x LC 513
    Zegar Nixie - 4x LC 513
    Stosując wkładki gwintowane pozbyliśmy się też niezbyt ładnych śrub na górze obudowy.
    Zegar Nixie - 4x LC 513
    barti879
    Poziom 18  
    Rzeczywiście obudowa zegara ElektroNix była inspiracją ;) Obudowa jest w nim bardzo dobrze dopracowana. Niestety ja nie mogłem pozwolić na taka perfekcję. Brak dostępu do frezarki CNC, brak możliwości wykonania projektu w AutoCadzie, itp. Mimo to, myślę że jak na obudowę wykonaną metodami domowymi wyszła całkiem dobrze ;)
    electroNIXclock
    Poziom 11  
    Jak na ręczną obróbkę jest bardzo dobrze. My też nie zawsze mieliśmy dostęp do CNC i też zaczynaliśmy ręczną obróbką, to było chyba z 5 lat temu :D. Teraz te lasery, frezarki CNC, itp... Także jesteś na dobrej drodze!
    Pamiętam, że pierwszą obudowę pod zegar 4xZ566M(+2xZ573M) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2664325.html wycinaliśmy z aluminiowego profilu na dywanie w salonie... Ale trzeba było się napolerować, żeby pozbyć się wszystkich rys...

Zdradzę jeszcze tylko, że już may opracowaną konstrukcję pod LC513 i niedługo sie nią pochwalimy w naszym wątku!