Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC16F84A - Nie rozpoznaje procesora ID=0

saper152 13 Gru 2013 22:44 2679 13
  • #1 13 Gru 2013 22:44
    saper152
    Poziom 12  

Witam mam klasyczny problem początkującego w prockach PIC. MPLAB zgłasza że wykrywa procek ale dostaję komunikat że ID=0. Wszystkie połączenia wykonałem zgodnie z User's guide. Procka zasilam zewnętrznym stabilizatorem 7805. Czy ktoś ma pomysły co może być przyczyną takiego zachowania??

0 13
  • #2 14 Gru 2013 00:58
    mickpr
    Poziom 39  

Bez przedstawienia nam schematu nic nie wyczarujemy z naszych szklanych kul :)
    Sprawdziłeś kilkukrotnie połączenia?
    Co z MCLR# ? Podciągnięty? W momencie programowania opuszczany (pull down) do "0"?
    Jaki masz programator?

0
  • #3 14 Gru 2013 11:56
    saper152
    Poziom 12  

Faktycznie opis troszkę ubogi. Mirosław Kardaś rozpieścił nas w AVRach do tego stopnia że zapomniałem jak opisuje się tego typu problemy :).

1. Programator to oryginalny, nowy PICkit3
    2. Połączenia wykonywałem kilkukrotnie

Schemat połączeń zgodny z instrukcją o tak:

W moim przypadku MCLR pociągniągnięty jest przez rezystor 10k.
    Czytałem że przyczyną mogą być długości kabli natomiast u mnie są stosunkowo króciutkie.

Przesyłam zdjęcie połączenia:

Komunikat jaki dostaję:

0
  • #4 14 Gru 2013 13:46
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Witaj.

Schemat podłączenia programatora z dokumentacji to jedno, a rzeczywiste podłączenie mikrokontrolera to drugie :)
    Na zdjęciu nie da się jednoznacznie stwierdzić, że masz podłączony prawidłowo.
    Nie da się także stwierdzić, czy część zasilająca jest podłączona prawidłowo.

Jeżeli coś nie działa, a jest podłączone prawidłowo i opcje programowania także prawidłowo ustawione, o takie drobiazgi jak filtracja zasilania. Jeżeli już stosujesz regulator napięcia, to dodaj mu chociaż wymagane kondensatory.

Rozumiem, że PICKIT działa z innymi uC prawidłowo?

0
  • #6 14 Gru 2013 16:34
    saper152
    Poziom 12  

Próbowałem z napięciem 3.3V 5V ze stabilizatora jak również zasilania z Pickita. Za każdym razem gdy podłączę zasilanie dostaję komunikat "target detected" więc zasilacznie jest raczej prawidłowo. Jedyne co mi pozostaje to sprawdzić innego procka lub odfiltrować zasilania trochę kondensatorem i wtedy zobaczę.

Ps. Słyszałem od pewnego znajomego że pewna seria Pickit3 o jakimś określonym revision number była wadliwa i nie rozpoznawała procesorłów. Czy aby to prawda? Spotkaliście się z takim zjawiskiem?

0
  • #7 14 Gru 2013 16:53
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Jeżeli wszystko jest dobrze podłączone, to albo nie ma zegara, albo zasilanie jest zbyt niskie.
    Spróbuj podłączyć zewnętrzny kwarc (min. 4MHz) z kondensatorami i szeregowym rezystorem, tak jak tutaj: Link

Edit:
    Patrzę na to zdjęcie, patrzę do dsa, patrzę na podłączenie PICKit i coś mi mówi, że masz odwrotnie podłączone PGC i PGD.
    PGD to pin 4. złącza PICKit3 i musi być podłączony do RB7, który jest na 13. pinie.
    PGD to pin 5. złącza PICKit3 i musi być podłączony do RB6, który jest na 12. pinie.
    U Ciebie PGD jest zielony i podłączony do 12.
    U Ciebie PGD jest żółty i podłączony do 13.
    Mylę się?

I koniecznie dołącz kondensatory. PICi bardzo nie lubią pracować bez kondensatorów na zasilaniu.

0
  • #8 14 Gru 2013 16:59
    mickpr
    Poziom 39  

saper152 napisał:
    Słyszałem od pewnego znajomego że pewna seria Pickit3 o jakimś określonym revision number była wadliwa i nie rozpoznawała procesorłów
    To by dyskredytowało PICKIT3 i raczej taką wiadomość można włożyć między bajki.
    Problemem będzie najprawdopodobniej (jeśli połączenia są 100 % pewne) to, o czym napisał kol. Urgon - konflikt zasilania, albo błąd wyboru zasilania - w ostateczności uszkodzony chip.

Nie posiadam PICKIT3 (tylko klon PICKIT2), ale patrząc na zewnętrzny program (PicKit2 Programmer) można stwierdzić jakim napięciem jest zasilany układ docelowy.
    Próbowałeś programować podobnym programem (PICKIT3 programmer?)?

Oczywiście brak kondensatorów też jest błędem.

0
  • #9 14 Gru 2013 18:32
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Podłączałem PICKit 3 do różnych PICów i czasami miałem ten błąd, zwykle z powodu braku kontaktu gdzieś po drodze. Nigdy nie musiałem dokładać kondensatorów, ani zegara, ni rezystora podciągającego MCRL, jeśli tylko programowałem układ. Dlatego stawiam na problem kabelkologiczny...

0
  • #10 14 Gru 2013 18:44
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

@Urgon:
    A ja wiele razy miałem problem z dsPIC33 albo PIC24, jeżeli tylko brakło kondensatorów przy zasilaniu, a zawsze były problemy z pojemnościami na V_CAP, ponieważ BOD blokował pracę. Od tamtej pory wiem, że uC może kosztować 0.80$, ale kondensator V_CAP to kolejne 2$.
    Trafiały się tez układy (np. miałem serię dsPIC33FJ128GP802), które musiałem popędzić zewnętrznym zegarem i dopiero wtedy mogłem się do nich dobrać i przestawić bity w słowach konfiguracyjnych.
    Być może to wina ICD3, z którego korzystam. Nie zawsze to czego doświadczamy jest regułą i pewnie dlatego na Forum możemy spotkać różne teorie i rozwiązania istniejących problemów.

0
  • #14 22 Gru 2013 22:15
    saper152
    Poziom 12  

Marek_Skalski napisał:

Edit:
    Patrzę na to zdjęcie, patrzę do dsa, patrzę na podłączenie PICKit i coś mi mówi, że masz odwrotnie podłączone PGC i PGD.
    PGD to pin 4. złącza PICKit3 i musi być podłączony do RB7, który jest na 13. pinie.
    PGD to pin 5. złącza PICKit3 i musi być podłączony do RB6, który jest na 12. pinie.
    U Ciebie PGD jest zielony i podłączony do 12.
    U Ciebie PGD jest żółty i podłączony do 13.
    Mylę się?

Faktycznie to było powodem braku komunikacji. Dzięki za poświęcony czas. Pozdrawiam i Wesołych Świąt :)

0