Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laboga RAD 1 upgrade do 2 - wymiana lamp - regulacja punktu pracy

14 Dec 2013 14:51 1194 6
 • Level 26  
  Jak w temacie - czy w tym piecu należy regulować punkt pracy lamp, czy jest to "automat"? W środku jest kilka potencjometrów montażowych, punktów do wpięcia miernika nie byłem w stanie się dopatrzeć. Schematu niestety nie posiadam.

  Z wrażeń empirycznych (i subiektwnych): po wymianie brzmieniowo zmian nie ma, nowe lampy świecą się dość słabo, natomiast grzeją nieco mocniej.
  Mógłbym liczyć na jakąś pomoc?

  Pozdrawiam
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 29  
  Może jednak chodzi o wzmacniacz firmy LABOGA? W takim razie wystarczy poszukać telefonu do producenta i go spytać.

  Marek
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 26  
  Literówka, pardon. Ostatni mój kontakt z tą firmą sprowadzał się do "proszę odesłać do nas wzmacniacz to to panu zrobimy" jakieś parę lat temu. I w sumie nic dziwnego, nie będą swoich patentów mi ujawniać. Tyle, że wysyłka jest dla mnie po prostu kłopotliwa, bo jednak to combo swoje waży. Jak trzeba będzie dochodzić schematu z płytki drukowanej to cóż, nie będę mieć wyjścia ;) Miernika i oscyloskopu użyć umiem, kwestia tylko jak jest końcówka zrobiona w tym konkretnym wzmacniaczu. I tyle ;)

  Pozdrawiam

  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  GM

  EDIT:
  poprawki po moderacji.
 • Level 42  
  To, czy punkt pracy jest automatyczny czy regulowany jest bardzo prosto sprawdzić. Wystarczy prześledzić do czego są podłączone katody lamp mocy.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  SlawekKedra wrote:
  To, czy punkt pracy jest automatyczny czy regulowany jest bardzo prosto sprawdzić. Wystarczy prześledzić do czego są podłączone katody lamp mocy.


  Przy czym należy sprawdzić wartość rezystancji oporników łączących katody lamp z masą wzmacniacza.
  Rezystancja 1Ω lub mniej - stała polaryzacja siatek pierwszych napięciem ujemnym. Z regulacją prądu spoczynkowego przez użytkownika lub bez regulacji.
  Rezystancja rzędu dziesiątek lub setek omów - polaryzacja automatyczna, bez regulacji prądu spoczynkowego przez użytkownika.

  Tak czy inaczej, ten fragment układu jest łatwy do narysowania w formie schematu.

  GM
 • Level 42  
  Jeszcze innym sposobem jest pomiar napięcia względem masy na siatce sterującej lampy mocy. Jeśli jest zero, to punkt pracy ustalany jest automatycznie, a jeśli jest tam ujemne napięcie kilkanaście do kilkudziesięciu V, w zależności od typu lamp, to punkt pracy jest regulowany
 • Level 26  
  Ok, podziękował :) W tygodniu się tym zajmę i dam znać co i jak.

  Pozdrawiam
  Maciek