Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

e8500 - Obroty wentylatora 100% przy temp 52 stopnie

14 Gru 2013 14:55 1470 7
  • Poziom 8  
    Witam!
    Udało mi się kupić procesor intel e8500 w rewizji e0 od znajomego. Procesor jest sprawny, testowałem programem Orthos, który nie wykazał żadnych błędów. Temperatury rdzeni w stresie dochodzą do max. 52 stopni. Everest, Abit softmenu i bios pokazuje mi ciągle (w stresie i w spoczynku) 98stopni, co jest nie prawdą, ponieważ radiator jest chłodny. Wentylator chodzi na 100% swojej mocy. Czytałem że magiczne 98 stopni to wina biosu w mojej płycie głównej.
    Wcześniej miałem zamontowanego intel pentium dual core e2160. Płyta nie miała z nim problemów. Temperatury rdzeni pokrywały się z temp procesora.
    Czy nie zaszkodzi mojej płycie złe odczytywanie temperatur? Czy jest program pod Windows, który zmniejszy obroty wentylatora, lub aby program lub bios odczytywał temperatury rdzeni i do ich temp dostosowywał obroty?
    Boje się, że przy zmianie biosu zepsuje sobie płytę główną, dlatego wolałbym tego uniknąć.

Mój zestaw to:
    płyta główna: Abit ip35-e
    procesor: intel core 2 duo e8500
    karta graficzna: Radeon hd 6770
    ram: 2x 512Mb 800MHz ddr2 i 2x 1Gb 800Mhz ddr2 (wszystkie są od firmy Goodram)
    zasilacz: Mode Com - 350 ATX 2.0 PFC (noise killer)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    Płyta niepoprawnie obsługuje procesor (mimo że działa) stąd sygnalizuje 100% obrotów wentylatora. Uaktualnij Bios bo może nie ma wsparcia akurat dla E8500.
    Poza tym radiator nie może być chłodny przy wskazywanych 52 stopniach wtedy oznaczałoby że 98 stopni to prawda bo nie ma kontaktu IHS z radiatorem.

Jaką pastę termo zastosowałeś ?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 8  
    Przy temperaturze rdzeni 52 stopnie radiator jest ciepły, gdy procesor jest w spoczynku to wtedy robi się zimny , a płyta pokazuje w stresie i spoczynku 98 stopni. Radiator dobrze docisnąłem do płyty.
    Pasata to Qoltec S05 Tim Tube

Na stronie w której są wypisane procesory, które obsługuje moja płyta to ten procesor jest w fazie "under testing". Z tego co wyczytałem w internecie to ludzie mają takie problemy z biosem w wersji 18, na niższych przeważnie się nie uruchamia. Zarazie jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy to ręczne regulowanie prędkości wentylatora.
  • Poziom 43  
    Słaba ta pasta, to właściwie glut za 4zł o słabej przewodności ale to nie przyczyna 100% obrotów. Zostaje flashowanie Bios.
  • Poziom 8  
    Wyczytałem, że mam (chyba) najnowszy bios od producenta mojej płyty. (edytowałem i dodałem kilka informacji do swojego posta wyżej)
  • Poziom 43  
    Wklej screen z CPU-Z zakładka Mainboard. Procesor to rewizja E0 dla której powinien być wydany nowy Bios bo kiedy był wypuszczony to był w fazie testów więc nawet na najnowszym może go źle obsługiwać. Zostają modyfikowane.
    Patrz tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2257315.html
  • Poziom 8  
    Oto screen:
    e8500 - Obroty wentylatora 100% przy temp 52 stopnie
  • Poziom 43  
    Faktycznie, nowszego Bios abit już nie posiada do tej Mobo. Zostają modyfikowane biosy lub jakieś Beta. Ewentualnie zamiana E8500 E0 na C0 (SLAPK)