Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zalana matryca Chunghwa błyszcząca

14 Gru 2013 16:20 5178 7
  • Poziom 10  
    Witam mam problem zakupiłem matryce i niestety zalałem ją przed sama wymianą :( Matryca jest sprawna działa ale ma spore plamy na wyświetlaczu :( Moje pytanie czy rozbierać ją i próbować wyczyścić czy zostawić i czekać z nadzieją że sama wyschnie? Oczywiście zalana jest tylko matryca laptop jest sprawny i on akurat nie uczył się pływać :D Podświetlenie matrycy i wszystko inne działa tylko te plamy mnie bardzo bolą :(

W linku zamieszczam zdjęcie tej nieszczęśliwej matrycy :(

• Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Witaj,
    Samo nie wyschnie. Zostanie zaciek, który będzie widoczny na matrycy, szczególnie przy jaśniejszych kolorach.

Ostatnio zaryzykowałem i przeprowadziłem operację czyszczenia matrycy po zalaniu. Nie jest to bardzo łatwe, ale się da. Zdemontowałem ostrożnie ramkę matrycy i wyczyściłem wszystkie warstwy folii (mając na uwadze, że moja matryca była i tak na straty nie bałem się eksperymentować - najlepiej poradził sobie tani płyn do mycia okien z dużą ilością alkoholu - sądząc po zapachu). Kilka wskazówek, jeśli chciałbyś się podjąć wyzwania:
    - Demontuj części ostrożnie i układaj je tak, aby zmontować je dokładnie tak samo
    - Szklana część matrycy jest połączona z elektroniką delikatnymi taśmami flex. Uszkodzenie takiej taśmy wyeliminuje matrycę z użycia. Nie będzie możliwości naprawienia takiej matrycy (na pewno nie w domowych warunkach).
    - jeśli jest to matryca ze świetlówką to świetlówka jest bardzo delikatna. Jest ona osadzona w promienniku (coś w rodzaju aluminiowego profilu). Nie wygnij go, gdyż jakakolwiek jego nierówność spowoduje nierównomierne podświetlenie, szczególnie widoczne na dole koło samego wygięcia.
    - Do czyszczenia folii używałem nie kłączącej się szmatki (mikrofibra czy coś w ten deseń) i dobrej jakości ręczników papierowych. Przed montażem folii należy się upewnić, że płyn, którym się czyściło odparował i folia jest sucha.
    - Wszystkie folie należy włożyć dokładnie tak jak były - w takiej samej kolejności, tą samą stroną - dlatego należy zachować dobrą organizację przy pracy.
    - Na foliach bardzo łatwo zrobić odciski paluchów - przy czyszczeniu wręcz konieczne jest użycie rękawiczek lateksowych lub winylowych. Bez tego nie ma szans nie zrobić odcisku palucha.
    - Warto zaopatrzyć się w gruchę i przed ułożeniem folii wydmuchiwać drobiny kurzu.
    - Warto pracować w pomieszczeniu, w którym jest mniej kurzu (idealnie w komorze bezpyłowej). Przed akcją czyszczenia czytałem na różnych forach, że niektórzy robili takie operacje w wilgotnych pomieszczeniach (np łazienka). Ja mam za małą łazienkę, aby tego próbować, ale rzeczywiście w łazienkach kurzu zdaje się być mniej niż w pokojach :)

Wyczyściłem tak dwie matryce, przy wersji ze świetlówką delikatnie naruszyłem promiennik i podświetlenie w tym miejscu było nierówne, ale ogólnie bez dramatu. Druga matryca (podświetlenie LED) wyglądała jak nowa po tej akcji. Z resztą ta z CCFL też była w całkiem dobrym stanie (w jednym miejscu na dole była jaśniejsza plamka średnicy pół centymetra, poza tym reszta OK). Tak więc, jeśli się zdecydujesz - powodzenia. Nie jest to łatwe, ale się na pewno da.
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie za odpowiedź :) wychodzi na to że będę musiał zaryzykować i ją rozebrać :( To jest akurat LED-ówka czyli oprócz taśm oraz samej szklanej powłoki nie powinienem uszkodzić nic więcej :) Coś tam jeszcze jest na co powinienem bardzo uważać? I jeszcze coś czy można ją jakoś rozebrać od tyłu? bo zalanie jak widzę jest od tylnej strony tzn zalanie jest pod wyświetlaczem całym czyli jak się domyślam na foliach.
  • Pomocny post
    Warstwy matrycy wyjmowałem od strony elektroniki. Prawdopodobnie przy takiej skali zalania będziesz musiał wszystkie warstwy wyjąć i wyczyścić.

Tu mniej więcej gość opisał procedurę, chociaż sama rozbiórka matrycy nie jest opisana ekstremalnie szczegółowo: http://wiktor-wektor.blogspot.com/2008/12/zalana-matryca-laptopa.html - mimo wszystko można przeczytać :) Co prawda jest to procedura dla matrycy CCFL, ale dla LED jest to praktycznie ten sam zestaw czynności.
  • Poziom 10  
    A mam trochę inny pomysł :D Może jest głupi ale chcę sobie ułatwić sprawę :D Posiadam drugą identyczną matryce ale zbitą :( I teraz czy zamiast czyścić te wszystkie warstwy folie itp mogę przełożyć tył ze szkłem z tej zalanej do tej zbitej? :D czy to mogłoby tak działać? bo jak rozumiem tył ze szkłem będzie pierwszy podczas rozbierania od strony elektroniki :)
  • Pomocny post
    Generalnie może Kolega z zalanej matrycy wyjąć cały "wsad" (pozostawiając zewnętrzne szkło i elektronikę z podświetleniem), upewnić się, że wewnętrzna strona szkła nie jest zalana, wsadzić całe suche wnętrze ze zbitej matrycy do drugiej matrycy. Takie coś powinno również zadziałać, szczególnie jeśli matryce są identyczne.
  • Poziom 10  
    Witam :) Dziękuję bardzo koledze za pomoc :D Rozebrałem wyczyściłem szkło i działa super :D Jak z fabryki :P Zamieszczam efekt mojej pracy :D Temat do zamknięcia :) Chciałbym dodać że naprawdę warto coś takiego zrobić bo efekt jest naprawdę dobry :)

Dodano po 4 [minuty]:

Teraz mam troszeczkę inny problem :( mianowicie jak mam jasność ustawioną na maksymalna i otwieram jakieś okno matryca się przyciemnia i muszę ją rozjaśniać klawiszami funkcjonalnymi i tak się dzieje za każdym razem :( Czy ktoś się orientuje czym to może być spowodowane? Z góry dziękuję za odpowiedź. Temat podpinam bo to może mieć związek z czyszczeniem.
  • Poziom 10  
    Problem był w ustawieniach zasilania :) Dziękuję jeszcze raz bardzo za pomoc :) Wszystko działa jak należy :) Temat zamykam :)