Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dyktafon Olympus J300 - Zepsuty mikrofon? Odtwarza ale nie nagrywa.

model3100 14 Gru 2013 16:32 753 1
  • #1 14 Gru 2013 16:32
    model3100
    Poziom 11  

Witam,

piszę w związku z Dyktafonem Olympus Pearlcorder J300 na mikrokasety.

Urządzenie odtwarza to co było kiedyś zapisane na kasetce, jednak nie nagrywa dźwięku otoczenia. Sprawdziłem czy wogóle funkcja nagrywania działa, gdyż pomyślałem, że jeśli już jest nagrany dźwięk to nie da się ponownie wykorzystać kasetki no ale to raczej nie prawda.

Kasetka przewinięta na maksa w jedną stronę (STRONA A) pierw puszczam PLAY i działa odtwarzanie dźwięk który kiedyś był zapisany jest odtwarzany.

Nastepnie cofam znów do poczatku i daję na Rec, i mówię wyraźnie i głośno do urządzenia, włączam TV żeby było słychać i inne dźwięki z otoczenia.

Przewijam w stecz i daje PLAY, nic nie słychać ale poprzedniego głosu nagranego także nie słychać, czasem jakieś trzaski i szumy urządzenie wyłapuje.

Tak więc raczej na kasetkę nagrywa tylko wszystko wskazuje na to, iż mikrofon albo jego podłączenie uległo awarii. Czy mógłby ktoś pomóc w ewentualnym ustaleniu co może być nie tak? Da radę jakoś tanio go naprawić? Jeśli to sam mikrofon i wystarczyłaby wymiana to dokupię go i wymienię osobiście.

Ja rozumiem, iż nikt nie jest wróżką i nie powie mi z fusów herbaty co jest zepsute, no ale sami rozumiecie, jakieś sugestie cenne wskazówki, schematy itp. Co można sprawdzić zrobić w tej sytuacji.

Dziękuję z góry!

Pozdrawiam.

0 1
  • #2 15 Gru 2013 00:41
    kicajbas
    Poziom 25  

Witam
    To że po włączeniu funkcji REC "znika" poprzednie nagranie a słychać szumy świadczy tylko o tym, że magnesik kasujący dotyka taśmy wymazując nagranie.
    W tego typu urządzeniu najprawdopodobniej coś musiało się rozłączyć lub odpaść po niedokładnym lutowaniu. Jeśli nie boisz się rozebrać dyktafonu ( z perspektywą ponownego poskładania :D ) to sprawdź czy nie ma luźnych kabelków; głowica odtwarzająca jest równocześnie nagrywającą - być może styki przełączające nie działają prawidłowo. Podczas próby wciśnięcia REC zwróć uwagę co ten klawisz ma uruchamiać ( jakiś izostacik lub blaszki ) i czy robi to prawidłowo.
    Jeśli stawiasz na mikrofon to wystarczy go odlutować i w pozycji REC dotykając palcem kabelka który był do niego przylutowany powinien nagrać się brum, ale myślę że to nie mikrofon.
    Pozdr.

0