Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus LOGOMAX U004. - Spada ciśnienie w CO, piec gaśnie podczas poboru wody.

14 Gru 2013 16:52 5442 25
  • Poziom 10  
    Witam,
    problem trochę podejrzany. Spada ciśnienie w CO. Szybko, z 2 barów do 0 w ciągu trzech dni.
    Piec jest umieszczony daleko od łazienki a z informacji od właściciela podobno od razu po włączeniu ciepłej wody przez kilka sekund płynie ciepła, potem zimna a potem znowu ciepła już normalnie nagrzana przez kocioł.
    PO drugie też z info od właściciela kocioł wyłącza się podczas poboru ciepłej wody.

Jest to Buderus Logomax U004 dwu funkcyjny z otwartą komorą.
    W tym kotle zawór trójdrogowy sterowany jest przez zmiany ciśnienia w zbiorniu z membraną przełączającą.
    Do tego kocioł posiada kilka miejsc gdzie woda CO i CWU oddzielone sa zaworami, ogranicznikami ilości wody czy rozłącznikiem.

Wniosek jaki mi się nasuwa, to woda z CO przedostaje się do CWU. Może przez membranę?
    Z drugiej strony jak to możliwe skoro woda w CO ma mniejsze ciśnienie niż woda CWU?
    No chyba, że jest to właśnie w naczynku z membraną przełączającą?

Czy ktoś z kolegów miał podobny problem?
    Czy może jeszcze następować "uciekanie" wody z CO przez wymiennik wtórny?

Nie bardzo wiem, dlaczego kocioł się wyłącza ( to nie jest wyłączenie awaryjne, sam załącza się powtórnie). Może z powodu uszkodzonej membrany zawór trójdrożny przesuwa się i rozłącza mikroprzełącznik i kocioł wyłącza płomień.

Będę wdzięczny za jakieś sugestie.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Woda CWU ma wyższe ciśnienie niż w CO. Nie ma opcji aby się przedostała w tą stronę. Co innego CWU do CO ale ciśnienie by rosło.

Kocioł może się wyłączać z powodu przegrzania. Bardzo częsta usterka w tych kotłach.
    Należałoby odkamienić wymiennik CWU.

Co do spadającego ciśnienia.
    Na początek trzeba by wyregulować ciśnienie w naczyniu przeponowym aby mieć rozeznanie jaka ilość wody ucieka z CO i czy rzeczywiście gdzieś ucieka.
    Aby wyregulować ciśnienie powietrza zakręć zawory pod kotłem, spuść ciśnienie wody z kotła, dopompuj powietrza do naczynia do wartości o 0,3bar niższej niż normalne ciśnienie na kotle.
    Jeżeli z reguły utrzymujesz 1,5 bar to ciśnienie powietrza 1,2bar.
    Ponownie spuść ciśnienie wody z kotła i powtórz pompowanie powietrza do naczynia.
    I tak w koło, aż woda z kotła nie będzie lecieć, a ciśnienie w naczyniu będzie miało prawidłową wartość.
    Naczynie znajduje się na plecach kotła, a wentylek jest na górze.

Jeżeli ciśnienie wody się po tym nie unormuje możesz wyłączyć kocioł, po około dwuch godzinach zamknąć zawory pod kotłem i obserwować powiedzmy z 5 godzin.
    Jeżeli ciśnienie na kotle spadnie to ucieka gdzieś z kotła, jeżeli ciśnienie nie spadnie odkręć zawór i zobacz czy po odkręceniu spadło.
    Jeżeli spadło to na instalacji jest gdzieś przeciek.
  • Poziom 10  
    Dzięki, ale jeszcze dopytam.
    Czy gdyby kocioł wyłączał się z powodu przegrzania, ponieważ np jest zakamieniony wymiennik to czy to wyłączenie nie następowałoby przez rozłączenie STB? Po takim wyłączeniu chyba jest potrzebny reset i ewentulanie wciśniecie wyłącznika STB?

Co do ciśnienia.
    Super pomysł do sprawdzenia czy to kocioł czy instalacja. Tylko chyba w czasie tych 5 godzin nie powinno się uruchamiać kotła, przynajmniej centralnego skoro będą zamknięte zawory?
    Kilka tygodni temu dopompowywałem ciśnienie w naczyniu do około 1 – 1.1 bara, po wyjęciu filtra, tak, że woda z kotła wyleciała do końca.
    Potem dolałem wody do około 2 barów, za dużo?

Po kilku dniach ciśnienie spadło, po kolejnych dolewaniach wody również spada i nie ucieka zaworem bezpieczeństwa. Więc nie wiem którędy ucieka.

Zastanawia mnie ta ciepła woda CWU w rurach zanim do kranu doleci ciepła woda nagrzana przez kocioł.

Pytanie dodatkowe. Skro ciśnienie CWU jest większe do CO to jak przesuwana jest mebrana sterująca zaworem trójdrogowym w tym kotle? Teoretycznie cały czas powinno być ustawienie wymuszone ciśnienie wody CWU?
    STB w tym kotle samo się kasuje jak temperatura trochę spadnie.

Tak. Przez te 5 godzin cały czas kocioł musi być wyłączony. Brak ciepłej wody!

2 bary tragedii jeszcze nie ma ale mało tez nie jest.

Ciepła woda w rurach pozostaje może po ostatnim użyciu ciepłej wody. Jeżeli izolacja rur jest dobra to parę minut temperatura wody się utrzyma na przyzwoitym poziomie.

To, że ciśnienie CWU jest większe od CO czy na odwrót nie ma znaczenia dla przełączania zaworem 3D.
    Membranę przesuwa różnica ciśnień ale spowodowana przepływem wody użytkowej.
    Jedna rurka łapie wodę na wejściu do kotła, jest zwężka i druga rurka.
    Jeżeli masz kran zakręcony to ciśnienie się wyrównuje w całej instalacji. Jeżeli kran odkręcisz to za zwężką ciśnienie delikatnie spada. I ta różnica przesuwa membraną.
    Zauważ, że zimna woda w kranie zawsze ma wyższe ciśnienie od ciepłej.
  • Poziom 10  
    Dzięki, za podpowiedzi.

Zgadzam się, faktycznie jeżeli z STB jest jak napisałeś to może się jednak przegrzewać. Co prawda sprawdzałem to przy włączonej wodzie w zlewie w kuchni i nie było tego objawu. Właściciel twierdzi, że ta sytuacja pojawia się gdy kąpie się pod prysznicem.
    Sprawdzę.

Czy wiesz jaką substancją najlepiej odkamienić wymiennik wtórny? W serwisach zalecają wymianę ale słyszałem, że Twoje rozwiązanie również jest stosowane.

To by był problem z wyłączaniem.

Spadek ciśnienie sprawdzę metodą, którą opisałeś.
    Dzięki
    Do odkamieniania polecam kamix.
    Słyszałem o kwasie cytrynowym, niektórzy stosują ocet.
    Ja stosuję kwas, ale kamix też radzi sobie rewelacyjnie.

Dodano po 1 [minuty]:

Zdarza się, że po odkamienianiu wymiennik rozszczelnia się.
    Woda użytkowa przedostaje się na stronę CO. Objawia się to roznącym ciśnieniem w układzie CO nawet przy wyłączonym kotle.
  • Poziom 10  
    hmm, to mnie nie pocieszyłeś;-) z tym rozszczelnianiem.
  • Poziom 10  
    No i niespodzianka.
    pod kotłem nie ma zainstalowanych zaworów, nie mogę wiec oddzielić CO od kotła, zeby namierzyć w ktorym miejscu ucieka woda.
    Jest tylko zawór na rurze CWU po stronie odbioru.
    Zakreciłem ten zawór. Wcześniej dopuściłem wode do CO do 1,5 bara.
    Nie musiałem czekac 5 godzin. W ciągu 20 minut ciśnienie spadło o okolo 0,2 bara i spadało dalej. Przy piecu sucho, w środku rownież. Cała akcja odbywała sie przy wyłączonym piecu i bez poboru CWU.
    wygląda na to, ze woda ucieka gdzieś z instalacji.
    Słabo.

Co do wyłaczania sie kotła podczas poboru ciepłej wody. Faktycznie płomień wyłacza sie np po 3, 4 minutach, po czym po podobnym czasie załącza sie ponownie. Po wylaczeniu płomienia na piecu nie miga żadna dioda wskazujaca na zadziałanie STB albo innego czujnika.
    Ciekawostka, przegrzanie?
    ostaszm napisał:

Miałem już "kilka" kociołków tego modelu z identycznymi objawami.
    Zawsze pomagało od kamienianie.
    Często w tych kotłach padają również czujniki temperatury ale te z reguły wyrzucały błąd automatyki.
  • Poziom 10  
    dzieki,
    aaaa i jeszcze koljena ciekawostaka.
    po 10 godzinach cisnieńie na manometrze spadlo z 1,5 do 0 barow, ale po otwaricu zaworu dopuszczajacego po sekundzie dwoch cisnienie skoczylo do 3 barow, czyli wody brakowalo nie wiele.....
    nie wiem wiec gdzie i jak ucieka.
    Brak poduszki powietrza w naczyniu przeponowym!
  • Poziom 10  
    Cześć,
    też podejrzewam poduszkę ale....
    gdy brakuje powietrza to powinno dojść do sytuacji kiedy centralne jest pełne i podczas nagrzewania się wody ciśnienie rośnie.
    Miałem taki przypadek i woda uciekała zaworem bezpieczeństwa, oczywiście po tej akcji wody było za mało ale było widać, którędy ucieka:-)

Tutaj naczynie było dopompowywane miesiąc wcześniej. Nie wiem może ucieka z niego powietrze, wentyl sprawdzałem co prawda a po kilku dolaniach powinni być już pełne.

:-(
  • Poziom 32  
    piracik napisał:
    ostaszm napisał:

Miałem już "kilka" kociołków tego modelu z identycznymi objawami.
    Zawsze pomagało od kamienianie.
    Często w tych kotłach padają również czujniki temperatury ale te z reguły wyrzucały błąd automatyki.

Czy to odkamienianie trzeba wykonać poprzez odkręcenie wymiennika (jest trochę tego kręcenia) czy też dać coś do obiegu CO i potem wymienić wodę ?

Dodano po 3 [minuty]:

Czy wymiennik pierwotny też można potraktować kamix-em ? W sumie jakby był w w układzie CO to "obsłużyłby" oba wymienniki.

Aczkolwiek chyba najwięcej kamienia odkłada się po stronie wtórnego wymiennika CWU ?

Dodano po 19 [sekundy]:

Ile ten wymiennik wtórny mniej więcej kosztuje ?
    250 - 350 dokładnie nie pamiętam.
    Wymiennik należy zdemontować.
    Wymiennik CWU jest na dwuch śrubach. Czy to dużo?
    Pierwotny jak i wturny można kamixem.
    Trzeba uderzać na wszystkie elementy ocynkowane ponieważ po takim zabiegu mogą stracić trochę z nazwy.
    ostaszm napisał:
    Tutaj naczynie było dopompowywane miesiąc wcześniej.

Więc ciśnienie w naczyniu przeponowym ma wyższą wartość niż to "normalne" w instalacji.

Jak manometr na kotle wskazuje zero to sprawdź jakie ciśnienie jest na naczyniu.
    Powinno być 0,3bar niższe od nominalnego w instalacji
  • Poziom 32  
    piracik napisał:
    Wymiennik CWU jest na dwuch śrubach. Czy to dużo?
    Pierwotny jak i wturny można kamixem.

A pierwotny to połaczony jest tylko do tych 2 rur doprowadzających i odprowadzającch wodę ?
    Tam panują dużo gorsze warunki pracy. Czy Kamix nie jest za słaby ? Mi np. z kaloryferów jak spuszczałem z nich wodę to wypadały takie czarne płatki. To normalne ?
    Panują tam gorsze warunki, ale jak raz nalejesz tam wody, kamień się odłoży i więcej już go nie ma.
    Na CWU cały czas dokłada się kamienia. Wystarczy odkręcić kran.

Kamix jest wystarczający. Tylko musisz zrobić odpowiednie stężenie. (instrukcja)

Pierwotny osobiście robię kwasem i zawsze na pompie.
    Wtórne czasami zalewam kwasem bez pompy. Tylko większe straty w kwasie są.
    Trzeba zalewać kilka razy.
  • Poziom 32  
    Czy wtedy wymiennik pierwotny jest odkręcany z pieca i podłaczony do Twojej pompy ? Czy też operację robi się w piecu wykorzystując pompę układu ?

Przy okazji można zewnętrznie wyczyścić wymiennik pierwotny. Wystarczy zwykła szczotką ?
    Wymienniki zawsze demontuje. Albo zalewam kwasem, albo podłączam pod moją pompę. (specjalna do płukania wymiennika)
    Szczotka wyłącznie plastikowa. Fajny efekt można uzyskać myjka ciśnieniowa.
    Jeżeli biorę do odkamieniania główny wymiennik to zawsze go przy okazji myję na myjni.
  • Poziom 32  
    Myjni ? Samochodowej ?

Ten wymiennik pierwotny to podłaczony jest tylko pod rury we/wy . Czy przy dokręcaniu trzeba wyemienić jakieś oringi ? Coś tam jest eksploatatcyjnego ?
    W mojej okolicy myjnia wymienników jeszcze nie powstała :D
    Posiłkuję się więc tą samochodową. :)

Zalecana wymiana uszczelek płaskich. Uszczelka taka jak pod krzywkę baterii.

Odkręcasz dwa śrubunki przy wymienniku i wysuwasz go ciągnąc do siebie. Jak szufladę :D
    Zawsze warto sprawdzić ciśnienie powietrza na naczynku :D
    Nie rozumiem.
    Piszesz w innych wątkach dosyć sensownie, a tutaj pytasz o podstawy podstaw?
    Sprawdzasz mnie czy co?

Jak będziesz miał spuszczoną wodę z kotła to z tyłu kotła od góry masz dostęp do zaworku naczynia przeponowego.
    Zaworek identyczny jak w kole samochodu.
    Napompuj tam powietrza do wartości o 0,3 bar niższej niż normalne ciśnienie w instalacji.
    np. ciśnienie w instalacji 1,5bar to ciśnienie powietrza w naczyniu 1,2bar.
    Po dopompowaniu znowu spuszczasz wodę i powtarzasz pompowanie. Tak aż do sytuacji kiedy ciśnienie powietrza jest OK, a woda już nie leci.

Pozdro.