Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik Jednofazowy - Sterowanie lewo/prawo pilotem

15 Gru 2013 13:17 2847 3
  • Poziom 8  
    Witam,

Jako że dopiero ucze się elektryki nie jestem zbyt zaawansowany w temacie sterowania. Lewe / przwe obroty oczywiście zrobie, ale chodzi mi o coś trochę innego.

Wiecie jaki muszę kupić sterownik żeby sterować silnikiem jednofazowym lewo/prawo za pomocą pilota? Silnik o mocy 1,5kW. Myślałem o sterowniku do bramy, ale chyba nie da rady, co myślicie?

Ps. Próbowałem szukać, ale po wpisaniu frazy wyskakują tematy ze sterownikiem od bramy.

Dzięki za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Najprostsza radiolinia dwukanałowa - plus przekaźniki/styczniki.
  • Poziom 8  
    Poczytałem, popytałem i już wiem.
    I kupowac radiolinię taką w granicach 100 zł? Żeby nie padła po miesiącu..
    Jeszcze jedno - jeżeli będzie sterować stycznikiem to "-" biorę od zasilacza, a "+" od wyjścia NO z radiolini? Dobrze myślę? :)
  • Poziom 21  
    Ja zrobiłem taki układ właśnie do bramy. Wygląda to tak sterownik bramy 24V DC na wyjściu oryginalnie miał zasilać silnik prądu stałego 24 V i zmieniać jego kierunek obrotów przez zmianę biegunowości napięcia. Ja na wyjściu podłączyłem układ zbudowany z 4 diód prostowniczych (wystarczą 2 ale na zapas jest z 4) i prąd z tych diód zasila styczniki 24 V DC które załączają silnik 3f w lewo lub prawo, zadaniem diod jest załączenie odpowiedniego stycznika w zależności od biegunowości napięcia. Zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia diod to blokada wzajemna styczników (żeby nie załączyły silnika w 2 strony na raz). Zamontowałem także czujnik zaniku fazy i kolejności faz który gdy nie ma 2 fazy odłącza obwód sterowania by ktoś nie uszkodził silnika lub transformator nie ciągnoł prądu na darmo. Można też to zrobić na silniku 1f ale musisz mieć wyprowadzone końce i uzwojenia rozruchowego i głównego oraz styczniki 4 torowe. Pozdrawiam