Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Versa + cz. Bosch - Alarm z wejscia czujka Bosch

bkroy 15 Dec 2013 14:28 4713 12
Optex
 • #1
  bkroy
  Level 11  
  Witam,

  Mam pytanie - w sofcie do obsługi centrali alarmu DLOADX sprawdzając wejścia żadna z czujek nie jest naruszona.
  Natomiast w przypadku uzbrojenia centrali alarm od razu się załącza i wyje syrena.
  Do tej pory nic się z tym nie działo. Jedyne co się zmienilo, to zainstalowałem drzwi między wiatrołapem a korytarzem i przez to w wiatrołapie jest dużo niższa temperatura powietrza niż wcześniej (ok. 16-17 stopni), pozostałe pomieszczenia ok. 22-23 stopnie.
  Czy zmiana temperatury otoczenia na ok. 16-17 stopni może powodować załączenie się alarmu od razu po załączeniu centrali alarmu??
  Jaka powinna być ustawiona czułość na czujce Bosch (na każdej czujce jest ustawione 300 ms)?? Dziwne jest to, że w programie do obsługi centrali żadne z wejść nie jest w ogóle naruszone, a alarm się załącza.
  Gdyby czujka była uszkodzona, to w sofcie do obsługi centrali byłoby widać błędy lub naruszenie czujki??
 • Optex
 • #2
  suworow
  Admin of Property security
  bkroy wrote:
  Jedyne co się zmienilo, to zainstalowałem drzwi między wiatrołapem a korytarzem i przez to w wiatrołapie jest dużo niższa temperatura powietrza niż wcześniej (ok. 16-17 stopni), pozostałe pomieszczenia ok. 22-23 stopnie.
  Jeżeli nie podłączyłeś ich do płyty centrali to ma to taki sam wpływ na działanie systemu jak przemalowanie pokoju. No chyba żę wytwarza się dość duży ciąg powietrza, ale czujnik reagowałby na to też gdy nie jest uzbrojony.
  bkroy wrote:
  Jaka powinna być ustawiona czułość na czujce Bosch (na każdej czujce jest ustawione 300 ms)??
  Poczytaj za co ten parametr odpowiada, podpowiem tylko że nie steruje " czułością " samego czujnika. " Czułość" samego czujnika ustawia się w samej czujce o ile oczywiście takie ustawienia posiada.
  bkroy wrote:
  Dziwne jest to, że w programie do obsługi centrali żadne z wejść nie jest w ogóle naruszone, a alarm się załącza.
  No to po alarmie przejrzyj historię i wrzuć co sie wyświetliło, bo bez tego to możemy się razem z Tobą bawić w zgadywanki ( i od tego powinieneś zacząć)

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #3
  bkroy
  Level 11  
  W logach na centrali alarmu jest info: alarm z wejscia (chodzi o wejscie/czujke z wiatrolapu).
  Natomiast sprawdzaja stan systemu -> wejscia to zadna z czujek nie jest naruszona.
  Co dziwniejsze, to alarm zalacza sie od razu od momentu uzbrojenia centrali, a akurat wejscie w wiatrolapie jest ustawione jako czujka wejscia/wyjscia i jest ustawiony czas na wejscie 10 sekund.

  Czujka o ile dobrze pamietam nie ma mozliwosci sterowania w 'czujce'.
  Do tej pory nic nie bylo zmieniane w parametrach centrali, alarm funkcjonowal ok.
  Szczerze mowiac od drzwi wejsciowych sa lekkie 'przeciagi' przy zamknietych drzwiach (nie ma super izolacji). Slyszalem, ze jak alarm jest aktywny to przy np. otwartym oknie alarm moze sie zalaczyc od przeciagu.

  Co wg Was powinienem sprawdzic?
 • #4
  suworow
  Admin of Property security
  bkroy wrote:
  W logach na centrali alarmu jest info: alarm z wejscia (chodzi o wejscie/czujke z wiatrolapu).
  pewien jesteś że chodzi właśnie o to wejście? Masz opisane linie ( salon, wejście itp) ?. Każda linia dozorowa to" wejście" póki Ty nie zmienisz mu nazwy. Wejdź w testy i ponaruszaj wszystkie czujniki. Być może któryś jest na stałe naruszony ( np tamper obudowy). Czujnik i owszem mógłby naruszać się od przeciągu.. ale cały czas..... Już bardziej stawiłbym na to że wstawiając drzwi uszkodziliście kabel i czujka straciła zasilanie. Czujniki reaguje na naruszenie? Czujniki ustawione jako DEOL ( 2EOL) Może wrzuć konfiguracje wejść na forum.

  Pozdrawiam
 • #5
  bkroy
  Level 11  
  Kazdy kabel jest odpowiednio oznaczony, tj od centrali do czujek idzie osobny kabel 6x0,5 mm2.
  Kazde wejscie w systemie jest rowniez odpowiednio oznaczone: wiatrolap, korytarz, kotlownia, garaz, salon etc.
  Konfiguracja centrali byla raz ustawiona ponad rok temu i alarm funkcjonowal prawidlowo do tego czasu.
  Montaz drzwi nie mial zadnych mozliwosci naruszenia instalacji, bo kable ida pod samym sufitem (2,5 m od podlogi), drzwi byly montowane nie na kotwy/kolki, tylko oscieznica na piane montazowa.

  Jedyne co wg mnie sie zmienilo, to temperatura wiatrolapu, bo bylo do tej pory (przed montazem drzwi) 21-22C, a teraz z uwagi na ciagle zamkniete drzwi miedzy wiatrolapem a korytarzem, w wiatrolapie jest max 16-17 C.
  Dziwne jest to, ze w wiatrolapie czujka jest tzw. czujka wejscia/wyjcia z czasem na wejscie 10 sekund. Tj. wczesniej gdy centrala nie wywolywala od razu po zalaczeniu alarmu, wchodzac do domu i naruszajac czujke w wiatrolapie alarm zalaczal sie dopiero po 10 sekundach (chyba, ze zostal rozbrojony na klawiaturze). Teraz w momencie gdy centrala sie uzbroi alarm jest wywolywany od razu z tego wejscia (wiatrolap) bez odczekania 10 sekund - dziwne??

  Albo zlosliwosc losu i czujka jest uszkodzona (mimo, ze w sofcie nie wskazuje naruszenia), albo cuda na kiju sie dzieja. W sofcie dloadx tez nie ma logow z bledami.
 • #6
  suworow
  Admin of Property security
  bkroy wrote:
  eraz w momencie gdy centrala sie uzbroi alarm jest wywolywany od razu z tego wejscia (wiatrolap) bez odczekania 10 sekund - dziwne??
  Nie o ile jest cały czas naruszona. Wszedłeś w testy linii i sprawdziłeś czy reaguje na naruszenie, czy stosujemy mnemanologię?
  Centrala nie wykaże uszkodzenia czujnika.( urządzenia kontaktują się analogowo i mogą wykazać stany na jakie pozwala konfiguracja linii ( DEOL i inne mniej sensowne)

  Pozdrawiam
  bkroy wrote:
  Kazde wejscie w systemie jest rowniez odpowiednio oznaczone: wiatrolap, korytarz, kotlownia, garaz, salon etc.

  To w końcu wiatrołap czy wejście?

  Dodano po 39 [minuty]:

  bkroy wrote:
  Teraz w momencie gdy centrala sie uzbroi alarm jest wywolywany od razu z tego wejscia (wiatrolap) bez odczekania 10 sekund - dziwne??
  Normalne zachowanie centrali gdy w chwili zazbrajania czujnik jest naruszony. Chyba że po prostu uzbrajasz z klawiatury i nie wyrabiasz by z niego zejść ( pamietaj że czujnik ma pewną kilkusekundową bezwładność) To i testy stan wejśc ( czy sie narusza) do sprawdzenia.
  Pozdrawiam
 • #7
  bkroy
  Level 11  
  Sprawdze dzisiaj czy czujka jest naruszona czy nie.
  Wczesniej sprawdzialem i alarm zalaczal sie od razu, a czujka w systemie DLOADX nie wykazywala naruszenia.
 • #8
  Majkel77
  Level 11  
  Mam podobny problem-wprowadziłem sie kilka dni temu do nowego domu i też alarm nie czeka tych 30 sekund które mi daje na wyjście i zaczyna wyć po kilku-kilkunastu od wyjscia.

  Co ciekawe to dom ma 3 lata, stał pusty (byłem za granicą) i alarm włączany był timerem w czasie mojej nieobecności bez problemu.

  Edit: zmieniono dziś w programie "rodzaj" czujki z "final" na "wejscie/wyjscie" ( te nazwy mogłem przekręcić) i juz działa prawidłowo.
 • #9
  druido
  Level 15  
  Może głupie ale sprawdź typ reakcji wejścia czy jest 00(wejscia/wyjscia) .
 • #10
  sonicja
  Level 11  
  To samo: zaraz po końcu odliczania na wyjście, włącza się syrena i jest alarm w centrali (linie nie są naruszone podczas wychodzenia - włączane programem komputerowym DLOADX ).
  W centrali nie ma żadnych problemów przed załączaniem alarmu.
  Jedna czujka kontaktron NC wejścia/wyjścia.
  Druga Pir 2EOL wejścia/wyjścia.
 • #12
  Barry83
  Level 14  
  W szczegółach dla tego wejścia co z opcją alarm po czasie na wyjście?
 • #13
  gyloosh
  Level 10  
  Skoro z logów nic nie wynika i system nie pokazuje naruszenia to ja na kolegi miejscu po pierwsze wyeliminowałbym podejrzenie uszkodzenia czujki, podmieniając w to miejsce jakąś na 100% działającą.