Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

excel - KOD - piekielnie trudne

nao1 15 Gru 2013 15:19 939 5
  • #1 15 Gru 2013 15:19
    nao1
    Poziom 13  

Witam

w kodzie zaszyfrowane jest motto :

Nie znam się zupełnie na kryptografii, ale mnie to zaintrygowało i postanowiłem trochę pogłówkować,

W związku z tym że w zakodowanym motcie znajduję się sekwencja znaków która powtarza się, próbuję zakwalifikować określone znaki 8 literowe.

Dlatego proszę o wsparcie w jaki sposób można znaleźć ze słów 8 literowych tylko takie których litera 1 i 6 jest taka sama a następnie polem wyboru podstawiać kolejno każdy wyraz.

w załączniku wyjaśnienie.

później będę próbował palindromami

pozdrawiam i liczę na pomoc w tej materii

P.S.
    trochę na wyrost tytuł "tematu" - jako piekielnie trudne sama pomoc w moim zagadnieniu nie jest trudna, natomiast rozwiązanie zakodowanego motta jest piekielnie trudne.

0 5
  • #2 15 Gru 2013 21:26
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

Dobry wieczór,
    Nie do końca zrozumiałem, o co właściwie chodzi - czy chodzi o słowa, czy ciągi liter, czy o generowanie, czy weryfikację, czy chodzi o pierwszą i szóstą literę danego słowa, czy o porównywanie słów parami?
    W przesłanym pliku, w arkuszu "8 LITER" zaznaczyłem na zielono formatowaniem warunkowym słowa, w których 1 i szósta litera są takie same (traktując każde słowo oddzielnie). Te same słowa zebrałem razem obok przez Filtr zaawansowany.
    Ale nie wiem czy o to chodziło.
    Pozdrowienia.

0
  • #3 15 Gru 2013 21:42
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 16 Gru 2013 00:23
    nao1
    Poziom 13  

Witam

źródło :
    http://pokazywarka.pl/4r7bse/

taki post pojawił się na portalu wykop

w związku z tym że lubię excela i uczę się przy okazji wykorzystywania nowych formuł do przeróżnej maści zadań postanowiłem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu zaprzęgając excela, pewnie rezultat będzie mizerny ale jak to mówią "nauka nie idzie w las"

pozdrawiam

Dodano po 8 [minuty]:

panie Macieju chodziło mi o to aby w "arkuszu transkrypcja"
    w kolumnach zaznaczonym na zielono może za pomocą pola wyboru wpisywał słowo 8 literowe z arkusza "8liter" których 1 i 6 litera jest taka sama

ponieważ baza słów 8 literowych zawiera jak na razie tylko słowa na literę A
    mogę zrobić to sortowaniem,

ale baza będzie uzupełniana a wpisów jak mniemam będzie naprawdę dużo 200- 350 tys. z nich tylko będę chciał wyłuskać słowa z taką samą 1 i 6 literą

na razie drogą wykluczeń i selekcji próbuję ugryźć ten temat.

pozdrawiam

0
  • #5 16 Gru 2013 01:11
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

Ten sposób filtrowania zaawansowanego, który Panu pokazałem nie ogranicza się do jednej litery, więc wszystko zależy od danych źródłowych. Przenieść wyniki do arkusza Transkrypcja można łatwo za pomocą funkcji INDEKS. Gorzej już z tą zieloną kolumną, bo numery wierszy są nieregularne, więc trudno dobrać jakąś formułę. Poza tym jest tam tylko 7 miejsc, więc nie wiem którą literę należy pominąć - to już Panu pozostawiam.
    Pozdrowienia.

0
  • #6 16 Gru 2013 08:51
    447988
    Użytkownik usunął konto