Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak udostępnić internet z radjówki przez sieciówke dalej...

24 Mar 2005 21:43 2459 14
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam taki układ
    Internet z radjówki mam na płycie Epoxa 2 karty sieciowe ale kożystam z tej na RTL8139 do niej mam podpięty Ruter D-link DI-604 ale używam go jako switcha do niego mam podpiętego jednego kompa. Widzą sie w sieci ale zależy mi na udostępnieniu interku. Czy w takiej konfiguracji dam rade odpalić interek? Komputer z radjówka jest na XP a ten drugi WINME.
    Prosze o jakieś wskazówki .

Dzięki
  • Poziom 16  
    Możesz to jeszcze raz wytłumaczyc bo nie wiem czy dobrze kumam. Czyli ty masz u siebie w domu jakieś łącze do netu czy net masz z jakiejśc sieci lokalnej która działa na WLAN'ie?? I teraz ty masz na swoim kompie net. Masz jeszcze jednego kompa który jest podpięty nie do sieci ogólnie tylko do ciebie. Chyba dobrze kumam tylko teraz mi tak powiedz po kolei jak miał by iść sygnał netu do tego kompa co chcesz go podłączyć Czy to idzie tak:
    siec lokalna -> twój komp -> router -> inny komp ??
  • Poziom 10  
    Internet mam z Wlan a dalej chce go udostępnić na drugiego kompa przez routera.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    To masz takie coś jak ja w tym wypadku bo już to przerabiałem ;)
    Problem w tym wszystkim jest jeden. Rozwiązanie wygląda prosto. Robisz mostek na kompie z Win XP czyli łączysz 2 karty sieciowe jedna która obsługuje WLAN i druga która przekazuje sygnał do kolejnego kompa. I wszystko niby gra bo kompy widzą siebie i mozna przesylać informacje. Ale na kompie nr 2 nie ma netu no to logika mówi że trzeba włączyć udostępnianie netu na XP. I tu się zaczyna zabawa, gdyż ty już posiadasz jakiś konkretny adres IP przydzielony z sieci (przyjmijmy ze działacie na adresach 192.168.0.x) niech to bedzie np. 192.168.0.5 a żebyś mógł udostepnić net dalej musisz mieć bynajmniej windows tak chce i nie ma bata żebyś ty miał adres 192.168.0.1 zmienić na taki adres możesz ale wtedy sam stracisz net bo taki adres ma zapewne główny serwer i wystapi konflikt IP. Problem taki po różnych kombinacjach rozwiazałem w ten sposób, że wywaliłem mostek i ściągnałem Z netu progrma proxy taki jak wingate i na nim zrobiłem współdzielenie łącza, gdyz on nie wymaga zmian adresu. Sytuacja dość prosta bo masz jedna karte, (od wlan) która ma IP takie jak miałeś przydzielone czyli 192.168.0.5. Natomiast druga karta która idzie do twojego drugiego kompa niech ma adres np. 192.168.5.1 i jest to inna pula adresów, nie ma konfliktu z pierwotną siecią i jesteś w pewnym sensie serwerem bo masz pierwszy adres w innej puli, instalujesz wingate czy inny serwer proxy. Na drugim kompie ustawiasz wszedzie w przeglądarce w gg i w innym sofcie że ma się łączyć z proxy i podajesz wszędzie adres swojego serwerka czyli 192.168.5.1 aha a komp drugi musi mieć adres IP z drugiej puli czyli 192.168.5.x ;) A teraz miłego surfowania na drugim kompie ;)
  • Poziom 11  
    witam - ok wszystko ładnie i działa ale jak ograniczyć łącze i transwer temu drugiemu kompowi , podłączyłem tak kompa od kumpla ale czsami jak coś sciąga to mi nawet stronki sie nie otwierają , chciałbym to podzielić ale niemam pojęcia jak . // dzięki Jacek
  • Poziom 10  
    Możesz mi podesłać na poczte ten program który używasz ?
    Bo ja ściągnolem z sieci ale nie chce sie zainstalować (komunikat ze mam włączony firewall z winxp albo ze mam udostępnione połączenie sieciowe) a oby dwie rzeczy napewno wyłączyłem:-(
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Teraz już nie używam takiego rozwiązania bo zmieniły mi się parametry sieci i WLAN nie idzie bezposrednio do mnie. Jest to droższe rozwiązanie ale ci napisze jak ja mam. Zainwestowałem troche w sprzęt i zamiast sieciówki radiowej wymieniłem ją na Acces Pointa i switcha od którego idą połączenia do kolejnych kompów. Dawniej przetestowalem chyba wszystkie programy proxy i uzywałem darmowego EzProxy ale wcześniej miałem wingate właśnie tylko on nie jest darmowy i cos trzeba było wykombinować. Dokładny opis instalacji wingate masz tutaj http://www.lanten.neostrada.pl/wingate/wingate.htm
    Odnośnie podziału transferu drugiemu kompowi to albo przy pomocy routera zamiast switcha w moim przypadku a w przypadku serwera to programowo, ja uzywałem do tego programu Netlimiter.
    Gdzieś w sieci pewnie się znajdują, ale jak będą trudności z ich odnalezieniem to dajcie znać zamieszcze je tutaj.
  • Poziom 17  
    nietophez napisał:
    a żebyś mógł udostepnić net dalej musisz mieć bynajmniej windows tak chce i nie ma bata żebyś ty miał adres 192.168.0.1 zmienić na taki adres możesz ale wtedy sam stracisz net bo taki adres ma zapewne główny serwer i wystapi konflikt IP

Z tym sie zgodzę ale po włączeniu udostępnienia mozna śmiało zmienic adress z 192.168.0.1 na dowolny np 192.168.5.1 w połączeniach sieciowych we właściwościach karty sieciowej Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Grucha1982 napisał:
    nietophez napisał:
    a żebyś mógł udostepnić net dalej musisz mieć bynajmniej windows tak chce i nie ma bata żebyś ty miał adres 192.168.0.1 zmienić na taki adres możesz ale wtedy sam stracisz net bo taki adres ma zapewne główny serwer i wystapi konflikt IP

Z tym się zgodzę ale po włączeniu udostępnienia mozna śmiało zmienic adress z 192.168.0.1 na dowolny np 192.168.5.1 w połączeniach sieciowych we właściwościach karty sieciowej Pozdrawiam

Tak możesz zmienić, kto ci broni ale udostepnianie netu też przestaje działać ;)
  • Poziom 17  
    witam. sciagnąłem z neta obydwa programy jednak zaden z nich nie dziala :( W przypadku WinGate dostaje komunikat "za malo pamieci" natomiast w przypadku ezproxy "probowano uzyskac dostep do nie istniejacego adresu" Jesli ma ktos dzialającą instalke ktoregos z tych programow to bardzo prosze o podeslanie na maila: bartekja(malpa)op.pl z gory dzieki :D
  • Poziom 16  
    prawdopodobnie masz źle skonfigurowany program ;) ale na wszelki wypadek wyśle ci moją instalke która zawsze działa ;)
  • Poziom 17  
    nietophez wielkie dzieki ale wyglada na to ze albo mam WinRara nie teges (v3.42) albo archiwum jest uszkodzone bo gdy chce rozpakowac program dostaje informacje "not enough memory" i nie rozpakowywuje programu :/

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

znalazlem gdzies na necie Wingate 5.0.1 zainstalowalem ale po ponownym uruchomieniu windowsa po kilkunastu sekundach komputer sie resetuje i tak jest przy kazdym uruchomieniu windowsa. Dlaczego tak sie dzieje i co mam zrobic zeby wszystko bylo ok??
  • Poziom 16  
    Oj to masz jakiś problem ogólnie z kompem chyba ci windows siada, przeinstaluj go na zero i dopiero kombinuj u mnie instalka dziala wypakowywuje sie wszystko elegancko bez problemów, ale skoro sa jakies problemy ciągle ze znalezieniem tego "dobrego" programu i jakieś problemy z przesyłaniem programu przez email bo sa problemy z wypakowaniem to zamieszczam go tutaj
    Załączniki:
  • Poziom 17  
    OK program dziala :) Tylko teraz mam problem z konfiguracją i obslugą :( aha...czy aby udostepnic radiowke na drugim kompie w sieci LAN konieczne jest jakies urządzenie typu switch lub router?

Dodano po 5 [godziny] 18 [minuty]:

poszedlem troche inną scieżką :D zainsalowalem WinGate 6.0.x na dwoch kompach. Na jednym jako serwer na drugim jako klient. Z konfiguracją klienta chyba wszystko ok bo mam na pasku ikonke ktora pokazuje czas polaczenia oraz przesyl danych jednak stoi on w miejscu (0) i mysle ze zrobilem cos nie tak w konfiguracji serwera. Znalazlem na elektrodzie link do strony z opisem konfiguracji jednak bazuje on na starszej wersji WinGate a w mojej niektorych opcji poprostu nie ma. W tym opisie konfiguracji serwera napisane bylo ze trzeba w programi kliknąc na "dial" i wtedy pokaze mi sie ich lista. Niestety u mnie jest puste miejsce :( nie ma ani jednego diala :( mozliwe ze jest to przyczyną? jak to naprawic? z gory thx
  • Poziom 16  
    Bierzesz sobie tego mojego programa exproxy, na kompie serwerze instalujesz i tyle konfiguracji praktycznie o ile dobrze pamiętam idziesz teraz na kompa klienta i w ustawieniach sieci sprawdź czy jest ta sama pula adresów IP, wpisz adres IP serwera w "bramce" i w "DNS" nic nie zaszkodzi a ewentualnie pomoże. W ustawieniach GG Internet Explorerze czy czego tam uzywasz dajesz ustawienia i w polu połączenie musisz nastawić, że połączenie jest typu proxy i musisz wpisać w tych programchc adres IP serwera. No a teraz pozostaje ci cieszyć sie netem na drugim kompie ;)
    A odnośnie sieci WLAN to działa to na takiej samej zasadzie jak zwykły LAN i nie trzeba żadnego dodatkowego sprzętu jeśli masz tylko 2 kompy połączone radiowo i między nimi chcesz udostępnić net ;)