Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Polar AKS 189/Ix - Brak reakcji, usterka po przepięciu.

premier93 15 Dec 2013 19:11 14058 8
Tespol
    premier93
    Level 16  
    Witam. Piekarnik Polar AKS 189/Ix w wyniku nieprofesjonalnej wymiany wyłącznika różnicowo-prądowego został uszkodzony (jak kilka innych urządzeń) poprzez podanie napięcia międzyfazowego na wtykę 230V. Po wstępnych oględzinach stwierdziłem uszkodzenie zasilacza, jeden z kondensatorów po stronie pierwotnej jest wybulony także brak reakcji ze strony przetwornicy.
    Ślepa wymiana elementów nie jest najlepszym rozwiązaniem, typować mogę uszkodzenie lnk304pn ewentualnie pokusić się o wymianę optotranzystora A817.
    Tyle "wygrzebałem" w internecie.
    Czy mógłbym liczyć na jakieś sugestie?

Dodano po 5 [minuty]:

Zdjęcia układu:
    Piekarnik Polar AKS 189/Ix - Brak reakcji, usterka po przepięciu. Piekarnik Polar AKS 189/Ix - Brak reakcji, usterka po przepięciu. Piekarnik Polar AKS 189/Ix - Brak reakcji, usterka po przepięciu.
  • Tespol
    ccessiuu
    Level 12  
    Należy sprawdzić rezystor i dławik przed LNK. Lnk też pewnie do wymiany i kondensator na 400v.
    premier93
    Level 16  
    Właśnie wymieniłem rezystor 100Ω 3W i uszkodzony kondensator. Przetwornica ruszyła, po stronie wtórnej pojawiło się napięcie 38V (na kondensatorze na 35V) oraz na kondensatorze na 16V mamy napięcie stałe 0,9-1V oraz zmienne 9V - odczyt multimetru. Kondensator jest sprawny, powinien filtrować prawidłowo.

Dodano po 3 [minuty]:

W dodatku gdy dotykam sondą multimetru pinu 1 gniazda sterownika/wyświetlacza pojawia się ciche brzęczenie (ok 50Hz, przydźwięk sieciowy) na buzerze oraz gdy pinu 2 cewka przekaźnika drga również z częstotliwością sieciową.
  • Tespol
    movzx
    Level 39  
    premier93 wrote:
    po stronie wtórnej pojawiło się napięcie 38V (na kondensatorze na 35V)
    Układ regulacji napięcia (w tym transoptor i ew. zenerki w okolicy) do sprawdzenia - bo zaraz będzie "bum" i po zabawie... o ile jeszcze jest co zbierać przy takim napięciu na wyjściu :(
    Proszę wymienić zdjęcia na dobrej jakości i podać oznaczenia niewidoczne na zdjęciach (szczególnie diod i elementów w obudowach TO-92)
    premier93
    Level 16  
    Niestety nie dysponuję sprzętem robiącym zdjęcia w lepszej jakości. Diody to standardowo 1N4007 a układ w TO92 to TL 431 fototranzystor - A817.
    Żadnej zenerki się nie doszukałem.
    Dodam tylko, że układ jako sam moduł zasilania odpalam bez podłączania do piekarnika, więc to napięcie 38V na kondensatorze 35V na biegu jałowym było by zrozumiałe. Martwi mnie tylko to zmienne na kondensatorze 16V.
    Ewentualnie gdzie mógłbym kupić ten transoptor bo z TL nie powinno być problemów w internecie.

Dodano po 6 [minuty]:

Z kolei jaka jest szansa, że pozostała elektronika, wyświetlacz, uC itp nie zostały uszkodzone i jest sens naprawiać sam zasilacz?
    Gdzie mógłbym dokupić całe moduły np. wyświetlacza jeśli byłby uszkodzony - bo przetwornice pewnie opłacało by się naprawić.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Helpful post
    movzx
    Level 39  
    premier93 wrote:
    układ w TO92 to TL 431
    Czyli zenerka sterowana.
    Do popatrzenia pierwszy z brzegu układ przetwornicy na TL 431 i transoptorze:
    Piekarnik Polar AKS 189/Ix - Brak reakcji, usterka po przepięciu.
    Wypadałoby obciążyć wyjścia i wtedy zmierzyć napięcia.
    Zmienne na kondensatorze świadczyłoby o uszkodzeniu (zwarciu) którejś diody lub ew. nieprawidłowym pomiarze. Ogólnie wszystkie diody w układzie są do sprawdzenia i/lub wymiany.
    Bez dokładniejszych zdjęć z obu stron nic niestety więcej nie pomogę bo nie mam tej płytki
    maciejesiuaga
    Level 15  
    do wymiany moduł sterujący
    premier93
    Level 16  
    Tak czy inaczej, zamówić części musiałem. Transoptor jest uszkodzony, TL zapewne też - choć nie mam pewności - kosztuje 1zł więc nie ma sensu bawić się z nim. LNK ciężko powiedzieć, ale wszystko wskazuje na nieprawidłową pracę. Diody sprawne, choć nie zaszkodziło by wymienić (10gr szt). W ciągu ok 2 dni będę miał komplet części, podmienię i dam znać.
    Jak myślicie, reszta elektroniki tj. wyświetlacz, uC itp może być sprawna?
    User removed account
    Level 1