Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZL15AVR - Po zaprogramowaniu nic się nie dzieje

hearha 15 Gru 2013 19:29 1254 7
  • #1 15 Gru 2013 19:29
    hearha
    Poziom 6  

Witam,
    Pracuje na zestawie zl15avr od kamami + programator KamPROG for isp. Programy napisane w bascomie. Oprogramowanie ze strony producenta. A problem mam taki, że po zaprogramowaniu i wykonaniu veryfikacji wszystko niby jest ok, lecz zestaw nawet dioda nie mignie (nie licząc oczywiście tej od zasilania).
    Programator był używany wcześniej do programowania zl11avr i wszystko działało.
    Zestaw jest nowy, na drugim egzemplarzu ten sam problem.

Jeśli chodzi o fuse i lock bity to te pierwsze się zgadzają a drugie nie, na płytce jest 3F a wg. programatora powinno być FF i nie mam pojęcia jak to zmienić.

Zacząłem już nawet testować na programach które dołącza producent by wykluczyć mój błąd programistyczny i wynik taki sam.

0 7
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 15 Gru 2013 19:46
    hearha
    Poziom 6  

1. Atmega32 fusebits: lv 0xE1 hi 0x99

2. http://www.kamami.pl/dl/zl15avr_bascom_examples.zip którykolwiek z tych (dokładnie ten zestaw posiadam http://www.kamami.pl/index.php?productID=46782 )

3.
    Setting SPI frequency to 100kHz.
    Setting SPI frequency succeded.
    Entering programming mode.
    Programming mode enabled.
    Beginning Chip Erase.
    Chip erased.
    Writing Flash .

Programming mode disable.
    Entering programming mode.
    Programming mode enabled.
    Reading Flash..

Programming mode disable.
    Flash memory verification succeded.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #5 15 Gru 2013 20:18
    hearha
    Poziom 6  

nie mam możliwości teraz dodania tej diody.
    Jestem początkujący i być może czegoś nie rozumiem, dlatego dodam takie zapytanie. Czy jak mam ten zestaw to czy muszę coś więcej dopinać do niego? Bo widać gołym okiem że ma wyświetlacz diody itd, więc teoretycznie powinienem móc zaprogramować ten mikrokontroler by obsługiwał np diody na płytce, nie podłączając nic więcej do płytki niż zasilanie i programator?

0
  • Pomocny post
    #6 15 Gru 2013 20:26
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Patrzę w instrukcję i widzę że masz tam diody LED D0-D7. Obok wystające złącza (godlpiny) o nazwie CON9.
    Weź przewód połączeniowy i załóż go na ten który ma numer zero.
    Drugi koniec tego przewodu załóż na goldpin PB0 w gnieździe CON16.

Zaprogramuj plikiem który Ci przygotowałem i powinieneś mieć mrugającą diodę.

W ten prosty sposób sprawdzimy, czy na pewno masz możliwość programowania, czy problem leży gdzie indziej.

0
  • Pomocny post
    #7 16 Gru 2013 06:44
    emarcus
    Poziom 35  

hearha napisał:
    nie mam możliwości teraz dodania tej diody.
    Jestem początkujący i być może czegoś nie rozumiem, dlatego dodam takie zapytanie. Czy jak mam ten zestaw to czy muszę coś więcej dopinać do niego? Bo widać gołym okiem że ma wyświetlacz diody itd, więc teoretycznie powinienem móc zaprogramować ten mikrokontroler by obsługiwał np diody na płytce, nie podłączając nic więcej do płytki niż zasilanie i programator?

To prawda żę na płytce masz wszystko, a nawet więcej niż potrzebujesz, ale ze względu na zachowanie uniwersalności płytki, nic (absolutnie nic) nie jest na niej połączone.
    Połączenia (w zależności od potrzeb i konfiguracji programu) musisz wykonywac we własnym zakresie.
    Pomocnym na początek byłoby zaopatrzyc się w co najmniej dwa zespolone (10-przew.) 'ribbon cable'; takie jak na fot. z twojego linku (CAB_IDC10FF-30), oraz kilka pojedynczych z wtyczkami na końcach (CAB_F-F(10-25-X)). Możesz je kupic gotowe lub wykonac we własnym zakresie.
    Przy łączeniu gotowym kablem zwróc uwagę na polaryzację złącz (oznaczenie pinu #1).

e marcus

0
  • #8 16 Gru 2013 16:00
    hearha
    Poziom 6  

tak, się domyślałem w momencie gdy pisałem poprzedni post. Dziś pojechałem kupić kabelki i wszystko działa :)
    Może jak by dołączyli je w zestawie to bym się szybciej domyślił, a tak to cóż sądziłem że będzie tak jak w zl11avr ale przeżyje jakoś to :P
    Dzięki za pomoc.

0