Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - zdalny rozmiar tabeli.

q_bala 15 Gru 2013 19:51 1704 8
  • #1 15 Gru 2013 19:51
    q_bala
    Poziom 8  

Chce ustawić rozmiar tabeli zależny od liczby w komórce B1.

Rozmiar tabeli jest taki: =$B$2:$C$30 ale chce żeby zamiast tej 30 była pobierana wartość z B1.

Czyli gdy B1=120 to rozmiar tabeli wyniesie =$B$2:$C$120, a gdy B1=5 to tabela =$B$2:$C$5

Próbowałem jakieś =$B$2:$C$B1 =$B$2:$C$(B1) ale wolę się zapytać jak to powinno być.

0 8
  • #2 15 Gru 2013 20:26
    markoz7874
    Poziom 31  

=ADR.POŚR("$B$2:$C$"&B1)

0
  • #3 17 Gru 2013 11:37
    q_bala
    Poziom 8  

Dzięki, to działa, ale gdy zmienia się wartość w B1 to rozmiar tabeli się nie zmienia automatycznie, a na tym to miało polegać.

0
  • #4 17 Gru 2013 12:13
    markoz7874
    Poziom 31  

q_bala napisał:
    Dzięki, to działa, ale gdy zmienia się wartość w B1 to rozmiar tabeli się nie zmienia automatycznie, a na tym to miało polegać.

Nie bardzo rozumiem, co kolega ma na myśli pod pojęciem zmiany rozmiaru tabeli?
    To co kolega podał, to jedynie adres pewnego obszaru w excelu. (może chodzi o ramki?)
    Proszę sprecyzować a jeszcze lepiej gdyby kolega załączył arkusz z omawianym przykładem.

0
  • #5 17 Gru 2013 12:45
    q_bala
    Poziom 8  

Jestem pewien, że chodzi o tabelę.

Pracuję na wersji 2007. Klikam w tabelę, z górnego panelu biorę Projektowanie > Zmień rozmiar tabeli.

i wyskakuje mi okienko do podania rozmiaru:

Rozmiar tabeli się zmienia tak jak o to chodziło, ale gdy pole B1 zmienia wartość to rozmiar tabeli zostaje bez zmian.

0
  • #6 17 Gru 2013 13:15
    markoz7874
    Poziom 31  

Niestety ja pracuję na starej wersji excela i takiej funkcji nie mam :(
    Skoro formuła działa, to może nagraj makro wywołujące to okienko i uzależnij jego wykonanie od zmian w komórce B1?

0
  • #7 17 Gru 2013 17:02
    q_bala
    Poziom 8  

A jak takie makro wykonać zależne ?

0
  • #9 18 Gru 2013 02:05
    Maciej Gonet
    Poziom 32  

Dzień dobry,
    Problem polega na tym, że przy zmianie rozmiaru tabeli w Excelu 2007, czynność ta wykonywana jest jednorazowo i wyliczony adres jest pamiętany jako stała. Dlatego zgodnie z sugestią Kolegi markoza należy wymusić zmianę rozmiaru tabeli przy każdej zmianie zawartości komórki określającej ten rozmiar. Przykładowo może to być taki program obsługi zdarzenia Change:

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

W tym przykładzie tabela nazywa się "Tabela1", zakres tabeli to komórki od A1 do Bx, gdzie x jest liczbą pobraną z komórki H1.
    Proszę podstawić sobie swoje własne adresy.
    Procedura obsługi zdarzenia musi być wpisana do kodu tego arkusza, w którym znajduje się tabela i komórka ze zmiennym adresem (w moim przykładzie H1).
    Plik proszę zapisać w formacie .xlsm.

0