Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar odchylenia blaszki mosiążnej od 0 do 1mm metodą elektroniczną

15 Gru 2013 20:05 1785 15
  • Poziom 10  
    Witam.

Myślałem że to będzie dziecinnie proste, ale........się sprawy skomplikowały.

Główne założenie - układ ma być jak najbardziej prosty.

Generalnie chodzi o szybki (czas reakcji - opóźnienia ok 1ms)
    pomiar ruchu blaszki mosiężnej (gr.ok 0,5mm).

Myślałem, że najlepiej będzie to zrobić na halotronie (np.:ss49).
    Ale okazało się że czułość takiego układu jest dość słaba.
    Może ktoś zna jakiś mały halotron który maiłby większą czułość.
    Poza tym czas reakcji hallotronów jest na granicy mojej tolerancji.

Drugi pomysł to pomiar pojemności, ale blaszka ma wymiary ok 10x20 mm więc nie wiem czy to wystarczy by z tego zrobić jakiś sensowny "kondensator".

Trzeci pomysł to piezoelektryk - ale wariactwa i śmieci jaki pokazuje na razie zmuszają mnie do poszukiwań innego rozwiązania.

Dodam że blaszka musi poruszać się swobodnie więc żadne potencjometry czy inne mechaniczne sprawy odpadają.
    I miejsca też mam mało.

Może ktoś będzie miał jakieś doświadczenie w tych sprawach lub jakiś ciekawy pomysł. Nigdy nie wiadomo ;)

Pozdrawiam
    Miksik.
  • Poziom 31  
    Pokaż na rysunku jak to ma konkretnie wyglądać?
  • Poziom 19  
    Najprościej generator.
  • Poziom 10  
    To mniej-więcej tak działa.

Pomiar odchylenia blaszki mosiążnej od 0 do 1mm metodą elektroniczną

Generator? A jakiś konkretny schemat?
    Wynik - zmiana częstotliwości czy amplitudy??
  • Poziom 19  
    Na końcu blaszki kprzykleić kawałek ferytu który przemieszcza się w cewce. Generator zmienia częstotliwość.
  • Poziom 10  
    Odpada. Spowolni reakcję blaszki i dodatkowo będzie miało wpływ na powstanie drgań (większa masa).

Na razie chodzi mi o wykorzystanie samej blaszki jako detektora.

Myślę jeszcze nad jakimś układem generatora, ale wykorzystującego blaszkę np
    jako element pojemnościowy.
  • Poziom 31  
    A co powie kolega na transoptor szczelinowy, refleksyjny? Przy odpowiedniej regulacji można uzyskać prawidłowe wskazania.
    A w ogóle co kolega chce odczytać? częstotliwość, sam fakt ruchu..?
    Co do piezoelektryków, swojego czasu widziałem ciekawe rozwiązanie w krośnie włókienniczym do wykrywania ruchu wątku.
  • Poziom 32  
    Układ dwóch generatorów, jeden z stałą blaszką, drugi z blaszką ruchomą, powierzchnia obu blaszek taka sama, pomiar różnicy częstotliwości, ewentualnie pomiar napięcia zmiennego "przeciekającego" przez kondensator z blaszki, znów dobrze byłoby zrobić to w układzie dwóch blaszek z których jedna jest stała (układ zrównoważonego mostka pojemnościowego) - dlaczego dwie blaszki/dwa generatory ? - by mieć kompensacje warunków środowiskowych.

Zawsze możesz tez zrobić pomiar optyczny metoda odbiciową z zastosowanie zmiennego gradientu naklejonego (naniesionego) na blaszkę - takie rozwiązanie spotyka się czasem w proporcjonalnym sterowaniu analogowym - diafragma/warstwa refleksyjna o jakimś gradiencie lub wzorze która w zależności od działającej siły wpływa na ilość światła przepuszczonego/odbitego - np narysuj sobie prostokąt, podziel go przekątną na dwa identyczne trójkąty, jeden z nich czarny, drugi biały - proporcjonalnie do sil przesuwających odbijał będzie więcej lub mniej światła - charakterystykę pol ciemne/jasne można oczywiście modelować w taki sposób by nie była ona liniowa (wspomniany już podział prostokąta na dwa) ale np nieliniowa i w ten sposób skompensować nieliniowość układu detekcyjnego - tak robi się np w kondensatorach obrotowych by uzyskać liniowa funkcje wzrostu pojemności w zależności od kata obrotu.

Oczywiscie można użyć metody indukcyjnej na podobnej zasadzie co metody pojemnościowej, możesz mieć czujnik tensometryczny naklejony na blaszkę - możliwości jest naprawdę wiele.
  • Poziom 15  
    Witam,
    a może układ wykorzystujący do pomiaru odległości czas przebycia dźwięku (np. ultradźwięków) wysyłanego impulsowo od nadajnika do blaszki i z powrotem, problemem będą zakłócenia i wpływ temperatury na prędkość dźwięku (ale to da się kompensować).
    Pomiar ma być analogowy czy binarny?
  • Poziom 10  
    To dodam że:
    - chodzi o pomiar odchylenia (pozycji) blaszki,
    - całość zamknięta jest w obudowie 30x30 mm

Wyklucza to zastosowanie dużych lub złożonych czujników

Czy ktoś ma schemat takich generatorów.
    Może tensometria oporowa (ale tam opóźnienie wskazań chyba powyżej 2ms)
  • Poziom 31  
    Zadam pytanie jeszcze inaczej - co to ma być za urządzenie - do czego służyć?
    Może da się ten problem rozwiązać zupełnie inaczej?
  • Poziom 30  
    miksik napisał:
    To dodam że:
    - chodzi o pomiar odchylenia (pozycji) blaszki,
    - całość zamknięta jest w obudowie 30x30 mm

Blaszka jest stosunkowo duża. Jeśli będzie się poruszała w powietrzu to wywoła falę akustyczną. Jej amplituda będzie w mniej więcej proporcjonalna do wychylenia. Może więc zastosować miniaturowy mikrofon elektretowy i mierzyć napięcie na jego wyjściu.
  • Poziom 18  
    sgt_ding napisał:
    Witam,
    a może układ wykorzystujący do pomiaru odległości czas przebycia dźwięku (np. ultradźwięków) wysyłanego impulsowo od nadajnika do blaszki i z powrotem, problemem będą zakłócenia i wpływ temperatury na prędkość dźwięku (ale to da się kompensować).
    Pomiar ma być analogowy czy binarny?

Idea jest słuszna, ale układ skomplikowany. Lepiej nadawać falę ciągłą i mierzyć amplitudę fali odbitej (a właściwie interferencję wielokrotnych odbić). Już dla 100kHz można uzyskać bardzo znaczną dokładność w prosty sposób.
  • Użytkownik usunął konto