Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taśma, linka holownicza - co wybrać?

staś pytalski 15 Gru 2013 20:30 5538 10
  • #1 15 Gru 2013 20:30
    staś pytalski
    Poziom 30  

Witam Szanownych Kolegów!
    Nadeszła zima, mniej lub bardziej lubiana, a z nią i kłopoty. Ostatnio byłem holowany, niby prosta sprawa, ale linka nie sprostała zadaniu (auto waży 1100kg). Oczywiście był to jakiś noname, kupiony w markecie. Chciałem zakupić nową, ale nawet w sklepie ze sprzętem rolniczym nie mieli nic ciekawego. Nie mniej sprzedawca zasugerował taśmę do mocowania sprzętu towaru na naczepach. Przejrzałem różne fora i część osób użytkuje taśmy do holowania. Pojawiają się taśmy, linki kinetyczne. Niektórzy sugerują by samemu zrobić linkę, ale czy to ma sens, bo cena dobrego haka, szelki też jest nie mała. Może Koledzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami, sugestiami.
    Pozdrawiam

0 10
  • #2 15 Gru 2013 21:12
    jarewa
    Poziom 31  

Ja przerabiałem rożne wersje w firmie, ciągnięcie busa i nawet więcej. Te z cpn "lineczki" czy nawet taśmy nie za małe pieniądze nie dawały rady aż czasami się dziwiłem skąd producent tam podał wytrzymałość 1,5T przy taśmach nie wytrzymywały haki.

Ostatnio sam zrobiłem linkę z ogniwa skręcanego i kawałek liny dynamicznej. Nie dość że tym targam busy to jeszcze przydatne na budowie podnoszę studzienki nawet te 1,5T i wytrzymuje świetnie.

Koszta takiej linki nie były tragiczne ogniwo 7zł x2 lina 3m-55zł.

0
  • #3 15 Gru 2013 21:26
    janek1815
    Poziom 38  

Co to ogniwo skręcane ?

Dzisiaj zerwałem linkę która mw kilka ładnych lat i nie jedno przeżyła jednak dzisiaj ciągnąc dostawczaka lekko przeładowanego ponad 3.5 tony linka legła. Pora na nową. Z linkami to jak z kablami rozruchowymi są "dobre" i zwykłe.

0
  • #4 15 Gru 2013 21:43
    DEMkO
    Poziom 20  

jakość linki wiadomo ma znaczenie, uważam że lepsza już sztywna, choć tak naprawdę holowany i holujący musi potrafić jeździć w odpowiedniej sytuacji,
    tak naprawdę polecam HOL sztywny na dzień dzisiejszy wg przepisów chyba jedyny na legala :)

1
  • #5 15 Gru 2013 21:49
    jarewa
    Poziom 31  

Nie przypominam sobie by się zmieniły przepisy, a hol sztywny dotyczy tylko ciężarowych.

0
  • #6 15 Gru 2013 22:07
    janek1815
    Poziom 38  

Nie wyobrażam sobie holu sztywnego do auta osobowego. Ciężko byłoby to założyć.

0
  • #7 16 Gru 2013 09:08
    staś pytalski
    Poziom 30  

Nie jeżdżę ciężarówką, nie potrzebny mi hol sztywny. Szukam rozwiązania, które sprawdzi się i nie zawiedzie, w momencie gdy będzie trzeba np wyciągnąć kogoś/siebie z rowu, bądź najzwyczajniej w świecie holować.

0
  • #8 16 Gru 2013 12:58
    DEMkO
    Poziom 20  

Nie musi być ciężarówka aby używać holu sztywnego
    Hol sztywny na allegro to jakieś 60zł wydaje mi się że jest dużo lepszy niż linka

1
  • #9 16 Gru 2013 17:23
    wowka
    Poziom 28  

A może zawiesie pasowe + 2 szekle do tego ?

Dobry jest też pas do spinania towaru w ciężarówkach

0
  • #10 16 Gru 2013 18:50
    swiatal
    Poziom 19  

staś pytalski w swoim pierwszym poście napisał:
    sprzedawca zasugerował taśmę do mocowania sprzętu towaru na naczepach.

Zaś
    wowka chyba nie czytał tego, bo napisał:
    Dobry jest też pas do spinania towaru w ciężarówkach

Wniosek:
    Warto czasem dokładnie czytać wszystkie posty.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 16 Gru 2013 20:24
    bobo21
    Poziom 16  

Ja sobie zrobiłem z węża strażackiego ;). Do tego dwie szekle i dwa haki. Nie do zdarcia.

0