Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fatek SK-20MC - Jaki sterownik silnika krokowego?

kamoreks 15 Dec 2013 21:18 1575 5
 • #1
  kamoreks
  Level 14  
  Witajcie,

  planuje sterować silnikiem krokowym podłączonym do Fateka SK-MC20, stąd moje pytanie czy impulsy sterujące które wysyła Fatek są na 24V, a więc będę potrzebował sterownik na 24V lub z dzielnikiem. Jaki polecacie sterownik silników krokowych do silnika krokowego o prądzie do 1.5 A, może 2A.

  Dziękuję za odpowiedzi.
 • #2
  pafciowaw
  Automation specialist
  Fatek ma wyjścia np. Y0, Y1, które programowo "zwiera" do COM (C0). W zależności co podłączysz do C0 (+24 Vdc lub np. +5 Vdc) taki poziom będziesz miał na Y0, Y1.
  Szukaj PLC z wyjściem tranzystorowym (TJ-stare lub J2-nowe) .
 • #3
  kamoreks
  Level 14  
  Witam,

  dziękuję za odpowiedź tak mam właśnie wersję z wyjściami tranzystorowymi J2.

  Ale co lepiej wziąć sterownik na napięcie wejściowe 5V czy 24 V ? Właściwie jak się teraz zastanowię to wydajność prądowa wyjścia sterownika PLC +24 to chyba 0.5 A więc i tak nie wystarczy do zasilenia silnika, niezbędny będzie zewnętrzny zasilacz stabilizowany +5V lub na inne napięcie dane dla sterownika silnika krokowego. Tak więc jakis sterownik silnika krokowego polecicie?
 • #4
  pafciowaw
  Automation specialist
  Fatek ma wejścia - zawsze na 24 Vdc.
  Jedyna różnica - czy ma wbudowany zasilacz (230Vac/24Vdc) czy też sam jest zasilany 24 Vdc.
  Wydajność wewnętrznego zasilacza (~400 mA) - może być użyte do sterowania sterownikiem krokowym (step, dir, enable) bezpośrednio; ale najczęściej te sterowniki wymagają sygnałów TTL (5 Vdc) - więc albo przez dzielnik napięcia lub przez szeregowy rezystor (ograniczenie prądu płynącego przez transoptor na wejściu sterującym).
  Sterownik krokowego zasila się napięciem wyższym i wydajno-prądowym (w zależności od użytego silnika krokowego) = 12-48 Vdc?!
 • #6
  jabu74 - ekspert
  Level 19  
  Witam

  Czy któryś z szanownych kolegów mógłby udostępnić program na fateka sterujący silnikiem krokowym sygnałem STEP.

  Najbardziej interesowałby mnie program sterujący precyzyjnie dwoma zsynchronizowanymi silnikami (pierwszy silnik obrót wrzeciona a drugi przesuwa podajnik) + dwa sterowniki silników krokowych z sygnałami wejściowymi STEP, DIR, ENABLE

  Pozdrawiam