Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

niska prędkość transferu plików w sieci lokalnej (dysk sieciowy)

16 Gru 2013 19:10 5235 20
  • Poziom 9  
    Witam,
    posiadam router topcom wbr 7001g oraz dysk lacie internet space. Problem polega na tym że prędkość uploadu(550kb/s) jak i downloadu(600kb/s) jest dość niska. Według dokumentacji transfer powinien sięgać 11MB/s. http://www.lacie.com/download/datasheet/internetSpace_en.pdf

Na dysku podałem adres statyczny (192.168.1.144), a na routerze dodałem ten adres do statycznej tablicy DHCP.

ma ktoś pomysł jak usprawnić to połączenie?
    dodam jeszcze że w ustawieniach dysku mam coś napisane żeby wykorzystać UPnP

Pozdrawiam
    Kamil
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak wszystko jest połączone ?
    LAN, czy WiFi ?
  • Poziom 9  
    dysk LAN, laptop WIFI
    dodam że zmieniłem na dysku adres statyczny na dynamiczny i prędkość wzrosła zarówno na wejściu i wyjściu do 2 Mb
  • Specjalista Sieci, Internet
    Dla testu podłącz komputer pod router kablem i sprawdź prędkość.
  • Poziom 9  
    podłączyłem po kablu i prędkość sięga 7-8 MB w obie strony, więc coś musi być źle skonfigurowane na routerze po wifi
  • Poziom 10  
    Nie koniecznie źle skonfigurowany router, sprawdź w jakim trybie działa Twoja karta sieciowa w komputerze.
    No i druga sprawa zasięg do routera, przy słabym zasięgu radiowym nie uzyskasz dobrych transferów.
  • Poziom 9  
    zasięg jest bardzo dobry, router jest za ścianą
    a jak sprawdzić tryb działania karty sieciowej?
  • Poziom 27  
    Wifi lubi być kapryśne. Odległość 2m od routera, transfer ok. 2Mb, obróciłem urządzenie o 90 stopni, transfer 21Mb.
  • Poziom 43  
    Transfer sprawdza się po kablu - jeśli na drucie wszystko OK to musi być wina wifi.
  • Poziom 10  
    Właściwości karty sieciowej----> Konfiguruj------> Zaawansowane -----> tam niektóre karty mają możliwość ustawienia trybu (standardu) wifi b, g, a, n lub mixy
  • Poziom 9  
    nie wiem czy o to chodzi?
    802.11n Preamble -> są dwie opcje automatyczny (wybrany) i mieszany
  • Poziom 10  
    W różnych kartach sieciowych różnie się to nazywa, np. w IBM mam Tryb sieci bezprzewodowej.
    W niektórych kartach radiowych w ogóle nie można zmienić tej wartości.
    802.11n Preamble nie jest wartością, którą trzeba zmieniać.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Zacznijmy od tego, że Twój router ma radyjko w standardzie 802.11g, więc więcej niż ok. 2-3MB/s "netto" na nim nie osiągniesz, nie ma sensu też zmiana opcji powiązanych ze standardem 802.11n, bo karta i tak z nich nie skorzysta. Na początek - skoro to laptop - przejdź się z nim do pokoju z routerem, postaw obok niego i wtedy sprawdź transfery. Jak się nie poprawi - zobacz co się dzieje w okolicy (jak bardzo masz zaśmiecone pasmo) przy np. inSSIDer-a i spróbuj wybrać najmniej zaszumiony kanał.
  • Poziom 10  
    A mierzyłeś prędkość podłączając komputer kablem?
    gnusny napisał:
    A mierzyłeś prędkość podłączając komputer kablem?

czytałeś post #5?
  • Poziom 10  
    Słusznie, świąteczno-noworoczna atmosfera trochę mnie poniosła :)
  • Poziom 9  
    salmon napisał:
    Zacznijmy od tego, że Twój router ma radyjko w standardzie 802.11g, więc więcej niż ok. 2-3MB/s "netto" na nim nie osiągniesz, nie ma sensu też zmiana opcji powiązanych ze standardem 802.11n, bo karta i tak z nich nie skorzysta. Na początek - skoro to laptop - przejdź się z nim do pokoju z routerem, postaw obok niego i wtedy sprawdź transfery. Jak się nie poprawi - zobacz co się dzieje w okolicy (jak bardzo masz zaśmiecone pasmo) przy np. inSSIDer-a i spróbuj wybrać najmniej zaszumiony kanał.

ustawiłem obok routera nie ma praktycznie żadnej różnicy.
    Kanał wydaje mi się że mam dość dobry wybrany.
    niska prędkość transferu plików w sieci lokalnej (dysk sieciowy)

Co do routera to nie powinien wyciągać ok 6MB ?

EDIT:
    Połączyłem się z dyskiem przez ubuntu i prędkość po wi-fi wyniosła 2,5MB/s
    Biorąc pod uwagę poziomy sygnałów sąsiednich sieci, to kanał jest wybrany optymalnie.

kamill90 napisał:
    Co do routera to nie powinien wyciągać ok 6MB ?

Nie

kamill90 napisał:
    Połączyłem się z dyskiem przez ubuntu i prędkość po wi-fi wyniosła 2,5MB/s

To jest mniej więcej szczyt możliwości tego protokołu. Szukaj problemu w systemie/driverze pod Win.
  • Poziom 9  
    ok, dzięki za pomoc, jutro posiedzę na tym i poszukam

a jeszcze zapytam jaki router warto byłoby kupić żeby w sieci lokalnej obsłużył te 11Mb/s ?
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Rozumiem, że chodzi Ci o transfer po WiFi równy/wyższy niż maksymalny transfer z/do tego dysku sieciowego, czyli 11MB/s (Megabajtów/s), bo 11Mb/s to obsługuje już Twój obecny ;). Dysk posiada interfejs Gigabit Ethernet, zresztą 11MB/s to niebezpiecznie blisko maksymalnej wydajności kart Fast Ethernet. Router powinien więc posiadać interfejsy LAN gigabitowe, do tego najlepiej WiFi co najmniej w standardzie 802.11n o wydajności 300Mbps. Nie wiemy nic na temat łącza internetowego, jakie ma obsługiwać, ale biorąc pod uwagę, że nie skarżysz się na obecny router pod tym kątem można przyjąć, że każdy o takich parametrach sobie z łączem poradzi. Warto może, już na przyszłość pomyśleć o routerze obsługującym dual band, ale to kwestia ile chcesz na ten sprzęt wydać.