Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o sprawdzenie poprawności obliczeń filtru dolnoprzepustowego 24db/okt

Początkowy_audio_1 16 Gru 2013 19:33 2352 12
  • #1 16 Gru 2013 19:33
    Początkowy_audio_1
    Poziom 9  

Witam serdecznie.
    Jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego też proszę o wyrozumiałość.
    Do rzeczy.
    Potrzebuję zbudować najprostszy filtr dolnoprzepustowy do głośnika od subwoofera który zawiera pasmo przenoszenia zaczynające się na 20Hz a kończącym się na 450Hz. Głośnik jest firmy JBL i nie jest dużej mocy dlatego też układ tl 072 będzie odpowiedni.Pogrzebałem troszkę w internecie i znalazłem taki oto obrazek z filtrem dolnoprzepustowym 24db/okt.....
    Proszę o sprawdzenie poprawności obliczeń filtru dolnoprzepustowego 24db/okt
    ..... i próbowałem obliczyć wartości C1, C2, C3, C4 i wyszły mi takie oto wyniki:
    C1=229,22 uF ~ 230nF
    C2=210,38 uF ~ 210nF
    C3=122,46 uF ~ 122nF
    C4=314 uF ~ 314nF
    Częstotliwość podziału czyli tu chodzi o minimalne pasmo przenoszenia a przynajmij tak to zrozumiałem to podałem 20 Hz.
    Rezystor 10k om
    ;)
    Proszę o sprawdzenie poprawności obliczeń.
    ;)
    A moderatorów proszę o wyrozumiałość i nie usuwanie tematu lecz najwyżej przeniesienie do odpowiedniego działu.
    Z góry wszystkim dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

• #2 16 Gru 2013 20:42
    Driver-
    Poziom 38  

Dla filtrów dolnoprzepustowego (górny schemat) podstawiasz częstotliwość 450Hz a dla górno przepustowego (dolny schemat) 20 Hz. Wtedy po połączeniu w łańcuch obu filtrów powstanie filtr pasmowo przepustowy 20Hz÷450Hz.

• #3 16 Gru 2013 22:28
    Tomq
    Poziom 38  

Na dole strony: http://sound.westhost.com/project09.htm w linku "download now" jest program do wyliczania wartości filtrów aktywnych - bardzo przyjazny w użyciu.

450 hz jako górna granica przenoszenia suwoofera to za dużo. Będzie grał średnimi tonami.

• #4 17 Gru 2013 20:43
    Początkowy_audio_1
    Poziom 9  

Driver- napisał:
    la filtrów dolnoprzepustowego (górny schemat) podstawiasz częstotliwość 450Hz a dla górno przepustowego (dolny schemat) 20 Hz. Wtedy po połączeniu w łańcuch obu filtrów powstanie filtr pasmowo przepustowy 20Hz÷450Hz.

Witam serdecznie.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Mam pewne wątpliwości co do kolegi twierdzenia w związku z tym czy kolega się nie pomylił ? ponieważ jak sama nazwa wskazuje to filtr dolnoprzepustowy przepuszcza same dolne częstotliwości a górny górne.
    Jak połończyć je w łańcuch? Czy wyjścia filtru górnoprzepustowego podłączam do wejść filtru dolnoprzepustowego??

Dodano po 7 [minuty]:

Tomq napisał:
    Na dole strony: http://sound.westhost.com/project09.htm w linku "download now" jest program do wyliczania wartości filtrów aktywnych - bardzo przyjazny w użyciu.

Bardzo pomocny ten programik. ;)
    Dziękuję ślicznie za niego.

Czy ten programik podaje rzeczywiste wartości parametrów??

• #5 17 Gru 2013 21:52
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Jak połończyć je w łańcuch? Czy wyjścia filtru górnoprzepustowego podłączam do wejść filtru dolnoprzepustowego??

Dokładnie.

Cytat:
    Czy ten programik podaje rzeczywiste wartości parametrów??

Tak. Za jego pomocą liczyłem wartości do swoich zwrotnic, co sprawdziłem potem w LtSpice, a następnie pomiarami za pomocą mikrofonu. Oczywiście nie można liczyć, że teoretyczne wyliczenie będzie idealnie odzwierciedlone w rzeczywistości.

Cytat:
    ponieważ jak sama nazwa wskazuje to filtr dolnoprzepustowy przepuszcza same dolne częstotliwości a górny górne.
    Jak połończyć je w łańcuch? Czy wyj

Jest tak jak napisał Driver-, dolnoprzepustowy ustawiasz na górną granice pasma, a górnoprzepustowy na dolną.
    Czyli:
    -filtrujesz górnoprzepustowym od 20hz
    - a potem dolnoprzepustowym do 120hz (450 hz to za wysoko).

• #6 21 Gru 2013 22:49
    Początkowy_audio_1
    Poziom 9  

Witam serdecznie.
    Dziękuję ślicznie za odpowiedź.
    Mam jeszcze tylko jedno pytanko.
    W tym programiku którego dostałem od tomq obliczyłem sobie wartości dla tego subwoofera i teraz mam pytanko. Jeśli mi wynik wyszedł,że kondensator ma mieć na przykład 10 nF w przybliżeniu lub 200nF w przybliżeniu to muszą być to byle jakie kondensatorki czy na przykład ceramiczne bądź elektrolitowe ?? ;)

Tak na uboczu to WESOŁYCH i spokojnych świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim ;) Zarówno Wam drodzy pomocnicy jak i naszym drogim moderatorom.

• #7 21 Gru 2013 23:23
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    W tym programiku którego dostałem od tomq obliczyłem sobie wartości dla tego subwoofera i teraz mam pytanko. Jeśli mi wynik wyszedł,że kondensator ma mieć na przykład 10 nF w przybliżeniu lub 200nF w przybliżeniu to muszą być to byle jakie kondensatorki czy na przykład ceramiczne bądź elektrolitowe ?? Wink

Poczytaj np.: http://forum.conrad.pl/showthread.php?239-Rodzaje-kondensator%C3%B3w

Wynika z tego, że najlepsze będą kondensatory foliowe. W zupełności wystarczą typu mkt.

• #8 04 Sty 2014 10:08
    Początkowy_audio_1
    Poziom 9  

Tomq napisał:
    Wynika z tego, że najlepsze będą kondensatory foliowe. W zupełności wystarczą typu mkt.

Witam serdecznie.
    Dziękuję za zainteresowanie tematem.
    Moje niedopatrzenie spowo,że zastosowałem kondensatory typu MKP zamiast MKT a do tego starych bo wyjętych z zasilacza który był uszkodzony przez co filtr buczy jak się podłączy do niego napięcie a bez napięcia gra cicho średnimi tonami i jest zniekształcony dźwięk. Czy może być to wina nie poprawnych kondensatorów?? Kondensatory jakie zostały zastosowane są podobne do tych --> Proszę o sprawdzenie poprawności obliczeń filtru dolnoprzepustowego 24db/okt <--- :)

• #9 04 Sty 2014 10:52
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Czy może być to wina nie poprawnych kondensatorów??

Nie może to być winą rodzaju kondensatorów o ile w ogóle były sprawne. Raczej błędu należy szukać w problemach z prowadzeniem ( i doprowadzeniem) masy oraz w złym podłączeniu układów.

Musisz sprawdzać stopień po stopniu począwszy od wejściowego - słuchawkami lub programem HolmImpulse i karta dźwiękową komputera.

• #10 10 Sty 2014 15:27
    Początkowy_audio_1
    Poziom 9  

Dziękuję ślicznie za odpowiedź.
    Niestety ale Wygląda jak by układ był uszkodzony a po za tym słuchawek nie mam żadnych chwilowo więc nie mogę to w ten sposób sprawdzić.
    Może to jest wina tego,że podłączyłem go pomiędzy wyjście wieży(wyjście na głośniki) a wejście wzmacniacza i temu. A do tego zasiliłem go prostownikiem samochodowym ustawiając napięcie 12V i dając kondensator o pojemności 4700 uF ;)
    Czy pomiędzy filtrem a wyjściem głośnikowym wieży trzeba było zastosować jakieś użądzonko??
    Czy jak zbuduję samą część dolno przepustową to filtr będzie spełniał swoją rolę??
    Czekam na odpowiedź.
    Pozdrawiam.

• #11 10 Sty 2014 17:42
    Tomq
    Poziom 38  

Podłączenie do wyjścia wieży mogło uszkodzić filtr, jeśli zostało przekroczone maksymalne napięcie wejściowe układów scalonych.

Układ powinien być podłączony przez dzielnik napięcia.

• #12 10 Sty 2014 21:42
    Początkowy_audio_1
    Poziom 9  

A czy mógł by kolega jakoś tak NIE PO ELEKTRONICZNEMU?? :) Bardzo bym prosił ponieważ słowo "dzielnik napięcia mi nic nie mówi" :( Proszę po prostu tylko powiedzieć jakie elementy zastosować trzeba na wyjściu z wieży pomiędzy filtrem a wieżą. Bardzo bym prosił schemacik jeśli można.
    Z góry dziękuję.

• #13 10 Sty 2014 21:56
    Tomq
    Poziom 38  

Jak sama nazw wskazuje znajdujemy się na forum elektronicznym. W internecie za pomocą wyszukiwarki można znaleźć wiele informacji na temat dzielnika napięcia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME