Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysyłanie danych przez GPRS na stronę www

16 Gru 2013 19:52 2622 4
 • Poziom 8  
  Witam, szukam pomocy w wyżej opisanym temacie, mianowicie posiadam sterownik GSM Argos-1, mały nie duży sterownik logika wejść/wyjść. Dokładne umiejętności sterownika pod adresem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2610615.html

  Problem, który mi towarzyszy dotyczy wysyłania danych przez GPRS na stronę www mierzę temperaturę za pomocą czujnika LM35DZ i chciałbym ją wysyłać na stronę www. Może ktoś z użytkowników orientuje się, w jaki sposób można to zrobić czy język HTML obsłuży taką opcję, czy trzeba bawić się w PHP'ie.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 39  
  Do problemu podchodzisz od złej strony. Serwer WWW sam z siebie nie wyśle do przeglądarki nic - jeśli nie dostanie od niej zapytania.
  W związku z czym - to po stronie klienta powinno być wykonane zapytanie o stronę WWW do serwera. Zapytanie może być powtarzane
  http://www.kurshtml.edu.pl/html/automatyczne_odswiezanie_strony,body.html
  Po stronie serwera musisz odpowiednio sformatować stronę i przesłać ją do klienta.
  Można zrobić to na wiele innych sposobów (np. zamiast całej strony można odświeżać fragment) - ale ten jest najprostszy :).

  Ogólnie rzecz biorąc wygląda to tak, że twój sterownik robi jednocześnie za serwer WWW (albo może to być oddzielny moduł - odbierający "jakoś" dane - i generujący stronę WWW na żądanie z zewnątrz.
  Cała komunikacja HTTP polega (z grubsza) na formie "zapytanie - odpowiedź".
  Zapytanie serwer WWW odbiera jako żądanie określonej strony (czy to z parametrami, czy bez) i odpowiada nań wysyłając odpowiednio skonstruowaną odpowiedź - będącą w sumie (przykładowo) stroną HTML z nagłówkiem.

  Wynika z tego fakt, że parametry możesz prosto przekazać do serwera podając je tak, jak się podaje parametry do formularza HTML (<FORM...>), a serwer odpowiada stroną WWW z wygenerowaną daną np. "temperatura 53stopnie Celsjusza".

  Napisz coś więcej o tym sterowniku - jakie ma możliwości, czy ma wbudowany kontroler Ethernet, jaki używasz MCU, ile zasobów jego zostało wolnych, czy używasz jakiegoś systemu operacyjnego itd..
  Napisz coś więcej.
 • Poziom 8  
  Sterownik GSM Argos 1:
  posiada wbudowany moduł SIM 9000 z obsługą CLIP, SMS, TCP, UDP
  -8 wejść analogowo - cyfrowych
  -2 wyjścia open collector, wysoko-prądowe (3A)
  -NIE posiada wbudowanego kontrolera Ethernet
  -sercem układu jest mikrokontroler STM32F103CB ( 128kB FLASH, 20kB RAM)
  -wewnętrzny zegar 72MHz z możliwością zmniejszenia taktowania procesora do -16MHz
  -programowanie urządzenia odbywa się przez kabel USB
  -w konfiguracji istnieje opcja podania serwera aktualizacji na który urządzenie łączy się i nasłuchuje rozkazów. Wysyłanie i odbieranie komend jest identyczne jak w przypadku USB. Urządzenia Nadajnik GPRS działa tylko w trybie klienta. Aby sockety działały poprawnie, należy ustawić je na adres ip lub adres domenowy na którym uruchomiony jest serwer UDP lub TCP.
  -oprogramowanie główne procesora zajmuje 42kB FLASH i 15kB RAM. Dodatkowo 12kB na bootloader, 2kB na wirtualny EEPROM i 58kB na pamięć klocków logicznych.

  Poniżej przedstawiam swój przykładowy program który ma wysyłać dane, zapalać lampeczki w zależności od napięcia na wejściu.

  Wysyłanie danych przez GPRS na stronę www

  Po wrzuceniu tego programu dostępne mam:
  4098 B FLASH
  488 B RAM

  Poniżej screenshot z konfiguracji urządzenia.

  Wysyłanie danych przez GPRS na stronę www
 • Poziom 39  
  Co do wysyłania danych na stronę WWW -być może się nie zrozumieliśmy.
  Kolega chce przez GPRS połączyć się z jakimś serwerem WWW i przesłać tam dane?
  Dlaczego na serwer WWW?

  Jeśli chodzi o własny serwer WWW udostępniający ustawienia/dane - to proszę czytać poniżej.

  Nie wspominając o pinach - i tak owe 4kB Flash (tym bardziej 488B RAM) nie wystarczy na żaden porządny stos - ani tym bardziej serwer WWW (desperaci będą próbowali upchnąć prosty serwer WWW, ale ich pomińmy).
  Pomijam też rozwiązanie zastępcze - w stylu drugi STM32F103 + ENC28J60 (były takie pomysły).
  Rozwiązania, które mogły by kolegę zainteresować to:
  - większy MCU (trzymajmy się ARM - powiedzmy STM32F107, 2xx, 3xx, czy 4xx - z obsługa Ethernet (dokładasz PHY + Gniazdko z transformatorem)
  - dodatkowy moduł Ethernet (z MCU - wykonujący żądaną funkcję serwera).

  Jaki jest plus takiego "rozszerzenia" - chyba nie muszę mówić.
  Oprócz serwera WWW (moim zdaniem pomysł nie dość dobry) można postawić serwer TCP/UDP i oprogramowanie dedykowane na PC/Android itd...
  Kiedy będzie kolega robił strony WWW - natknie się kolega np. na problem zabezpieczenia strony na hasło - proszę o tym pomyśleć, bo tutaj serwer wchodzi w coś więcej niż przesyłanie stron (POST, szyfrowanie itd). Moim zdaniem to ślepa uliczka. O wiele prościej zrobić własny (szybki) protokół na TCP/UDP + aplikacja kliencka, a stronę WWW traktować jako "dodatek".
 • Poziom 8  
  Witam, wczoraj w nocy wysłałem zapytanie do firmy i specjalisty który zajmuje się tym sterownikiem i sam go wykorzystuje,opisał jak on to robi, otóż cały proces wygląda następująco:
  1. Urządzenie wysyła pakiet danych przez UDP lub TCP
  2. Odbieranie danych , Pan Artur odbiera to na windowsie,
  3. Wrzuca dane do bazy danych
  4. Prezentuje wyniki w php

  "ale można to robić dowolnie jak komu pasuje.. tyle że to już kwestia strony odbiorczej i „przysiądnięcia” nad oprogramowaniem..
  Można oprogramować sobie w zasadzie dowolny sposób prezentacji".

  Wydaje mi się, że nie jest to ciężkie, pewien znajomy podesłał mi pewną stronę z kursem http://www.sinatrarb.com , nie wiem co to jest za język, jeszcze nie miałem czasu przysiąść i sprawdzić. Ktoś mógłby polecić dobrą stronę z kursem php ? Także będę starać się w przerwie świątecznej ogarnąć ten temat, dziś przyszła elektronika do modułu, także będę pracować nad makietą.