Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Może zwiększenie zasięgu lub mocy nadawania lub coś w wideofonie bezprzewodowym

majran 16 Gru 2013 19:54 1284 2
 • #1 16 Gru 2013 19:54
  majran
  Poziom 8  

  Witam forumowiczów
  W temacie nadmieniłem o zwiększeniu zasięgu lub mocy nadawania lecz nie wiem czy to coś wogóle da w moim przypadku. Kupiłem wideofon REER XT-02
  http://reer.pl/videodomofon-reer-xt-02-bezprzewodowy.html
  Odległość od kamery na słupku do wyświetlacza w holu budynku wynosi 10-12m. Niby nie dużo, ale... i zawsze jesto "ale" :/ jeśli drzwi są uchylone przynajmniej 20cm to wszystko działa cacy ale jeśli drzwi sie zamknie to nawet na takiej odległości sygnał się urywa. Chciałbym zauważyć, że elewacja (fasada) budynku-holu jest oszklona z aluminowymi ramami (czyli aluminowa krata ze szkłem :))

  Czy jest mozliwe, że ta "alu kratownica" robi jakąś barierę dla sygnału? I czy aż taką wielką, że aż nawet na tak małej odległości, sygnał niknął całkowicie?

  Próbowałem zmieniać usytowanie anteny zewnętrznej, zwiększałem nawet długość przewodu antenowego, żeby sygnał miał jak najkrócej, ale nic nie wypaliło.

  Czy panowie(panie) forumowicze(ki) mają jakiś pomysł, co z tym fantem zrobić?
  Jakąś antena wzmacniająca, mogłaby poradzic sobie z tą alumioniową fasadą?

  Za odpowiedzi dziękuję. Jeśli potrzeba jakiś dodoatkowych danych z mojej strony proszę pisać.

  0 2
 • Sklep HeluKabel
 • #2 16 Gru 2013 21:08
  kondensator
  Poziom 36  

  majran napisał:
  ... wideofon REER XT-02 http://reer.pl/videodomofon-reer-xt-02-bezprzewodowy.html Odległość od kamery na słupku do wyświetlacza w holu budynku wynosi 10-12m. Niby nie dużo, ale... i zawsze jesto "ale" :/ jeśli drzwi są uchylone przynajmniej 20cm to wszystko działa cacy ale jeśli drzwi sie zamknie to nawet na takiej odległości sygnał się urywa. Chciałbym zauważyć, że elewacja (fasada) budynku-holu jest oszklona z aluminowymi ramami (czyli aluminowa krata ze szkłem Czy jest mozliwe, że ta "alu kratownica" robi jakąś barierę dla sygnału? I czy aż taką wielką, że aż nawet na tak małej odległości, sygnał niknął całkowicie? Próbowałem zmieniać usytowanie anteny zewnętrznej, zwiększałem nawet długość przewodu antenowego, żeby sygnał miał jak najkrócej, ale nic nie wypaliło. Czy panowie(panie) forumowicze(ki) mają jakiś pomysł, co z tym fantem zrobić? Jakąś antena wzmacniająca, mogłaby poradzic sobie z tą alumioniową fasadą?
  Tak, to co metalowe, mokre i żywe (rośliny, zwierzęta) bardzo przeszkadza w torze radiowym - zależnie od częstotliwości, polaryzacji. Np. współczesne szkło tłumi mikrofale więcej niż cegła czy pustaki - dopóki będą suche, po deszczu też będą bardzo tłumić. W danym przypadku może pomóc przeróbka na zewnętrzne anteny kierunkowe z trwalym i niskotłumiennym przewodem, odpowiednie ich ustawienie i dobranie polaryzacji (na skutek odbić też się potrafi zmienić). Na szczęście anteny na 2.4GHz są nieduże i nawet można kupić gotowe - głównie do sieci bezprzewodowych W-LAN.
  Problemem jest właśnie też to ostatnie - zwykle jest w okolicy wiele takich sieci i duża zajętość pasma, a w tym tanim urządzeniu nie zauważyłem możliwości zmiany kanałów co jest w każdej karcie komputerowej W-LAN i wielu innych -urządzeniach. Bez analizatora widma nie zobaczysz jak jest - urządzeń analogowych ( i cyfrowych ale w innych standardach) komputer z kartą W-LAN i anteną nie rozpozna. Po przerobieniu na anteny zewnętrzne trzeba poeksperymentować - może poprosić sąsiadów o zmianę częstotliwości / zmniejszenie mocy ich urządzeń W-LAN (ale nie będą zadowoleni gdy się dowiedzą kolejnym źródle sygnału w tym samym paśmie...), robić to z akumulatorami gdy w okolicy jest awaria zasilania, eksperymentować z ustawieniem anten i ich polaryzacją...
  Małe anteny panelowe na 2.4GHz lub 5.8GHz są np. wielkości książki.
  Możliwe że wystarczy przerobić tylko jedną stronę urządzenia na antenę kierunkową, ale trzeba mieć zapas sygnału (deszcz, śnieg, wilgoć).
  Zasięg łączności radiowej najmniej zależy od mocy, za to bardzo od poziomu zakłóceń w miejscu odbioru - np. tanie zasilacze impulsowe (w tym będące w komplecie), różne urządzenia mikroprocesorowe w pobliżu mogą pogarszać sprawę... ale wszystko przecież ma być jak najtaniej, specjalna cena (i wersja/jakość...) na rynek Polski, Rumunii, Ukrainy...
  Można też oddać urządzenie (dopóki nieprzerabiane) sprzedawcy, ew. na niezgodność i kupić inne z możliwością zmiany kanałów (ew. na pasmo 5.8GHz - mało sygnałów zakłócających, ale większe tłumienie przeszkód i kabli), ale najlepiej (dla wszystkich !) ... w takim jak wa wstępie opisano przypadku zastosować rozwiązanie przewodowe !!!

  Przestrzegam przed różnymi urządzeniami na nielegalne częstotliwości np. 433MHz, 902MHz, 1200MHz - które często są tanie i intensywnie reklamowane.
  Zachęcam to zapoznania się z tym co pisałem (nie tylko na tym forum) - części problemów by nie było...

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 17 Gru 2013 20:36
  majran
  Poziom 8  

  Witam
  Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Też myślałem o jakiejś antenie zewnętrznej (w komplecie jest ale jak widać nie daje rady), ale ja jako laik nie mam pojęcia jak ta antena ma być i tu mam prośbę do kolegi "kondensatora" czy mógłyś podać konkretny model anteny, dobrej anteny. Powiem, że to nie jest wykorzystywane w domostwie lecz systemie brama-hol pewnej firmy i to już nie jest takie fajne bo trzeba się "tłumaczyć" itp. Sam sprzęt nie był tani więc myślałem, że nie będzie najgorszy. ale to tylko chińszczyzna. Oddać już nie mogę bo jednak małe przeróbki były, ale bardziej w konstrukcji niż w elektronice. Najgorsze jest to, że wiem, że to dobrze działa, więc ja wszystko dobrze zrobiłem, tylko ten zasięg przy zamkniętych drzwiach niknie. Przewodowego też nie ma jak zrobić, choć ich namawiałem na pewne rozwiązania przewodowo, ale"że to nie estetyczne", a to "że będzie widać" itp. I mają kichę.
  Więc wracając do tematu proszę jeszcze raz o podanie modelu, typu anteny, która mogłaby pomóc.
  Dzieki. Pozdrawiam

  0