Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jakie potencjometry do tego zasilania

16 Gru 2013 21:25 936 5
 • Poziom 12  
  Witam serdecznie. Ostatnimi czasy trochę się bawię w ledowe podświetlenie szafek w pokoju. Założyłem całą instalację, listewki z ledami połączyłem równolegle, zasiliłem akumulatorem 9, 6V 700mAh z możliwością nieustannego ładowania i świeciło jak należy. Postanowiłem jednak mocno rozbudować podświetlenie, a co za tym idzie potrzebne było lepsze źródło prądu. W tym celu wykorzystałem starą ładowarkę od laptopa która na wyjściu daje 19V i 3,42A. Zamontowałem również trzy potencjometry (jeden dający możliwość regulowania całego obwodu, drugi i trzeci dające możliwość regulowania intensywności świecenia ledów w dwóch strefach pokoju) i całość obudowałem zgrabną obudową. Po chwili działania po przekreceniu jednego z potencjometrów zobaczyłem dym i światło zgasło.
  Moje pytanie brzmi, jakie potencjometry mam zakupić oraz jak przebudować obwód, tak by wszystko działało jak należy. Czy założyć jakiś dodatkowy opornik połączony szeregowo przed potencjometrem? Jakie powinny być parametry, tak by nic nie uległo spaleniu z takim źródłem.
  Pozdrawiam, z góry dziękuję za pomoc
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 39  
  Najlepiej gdyby to był ściemniacz i zasilanie 12V. Jeśli już musi być potencjometr to drutowy dużej mocy plus szeregowo opornik dobrany według kalkulatora dla danego typu LEDów i napięcia tak by nie uszkodzić ich przy skręceniu potencjometru na zerową rezystancję. Można też wykorzystać przełącznik obrotowy i kilka stałych rezystorów dla kilku ustalonych stopni jasności.
 • Poziom 12  
  Rozumiem, dziękuję bardzo za odpowiedź.

  Czy to źródło prądu się nada, czy też zmienić je na słabsze, takie jak Pan pisze 12V?
 • Poziom 29  
  Witam
  Obawiam się, że zwykły potencjometr nie zda egzaminu. W.g mnie rozwiązaniem będzie zastosowanie tego popularnego układu:

  Jakie potencjometry do tego zasilania

  - w miejsce silnika i diody dajesz LEDy. Być może rezystor R1 trzeba będzie dać większy, tak aby przy skrajnym położeniu pot. znowu się nie dymiło.
  Nie napisałeś z czego się dymiło ani jakie światło zgasło.
  Pozdr.
 • Poziom 12  
  Witam, spaleniu uległy potencjometry, żaden z nich nie jest w tym momencie sprawny i to właśnie z nich się dymiło.
  Mówiąc o świetle chodziło mi oczywiście o zainstalowanych przeze mnie LEDach, korków mi nie wywaliło, zasilacz też zachował sprawność
 • Poziom 12  
  Temat zamykam.