Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux Silent Power - blender, brak stałych obrotów, falowanie obrotów

16 Gru 2013 21:41 1677 9
 • Poziom 9  
  Witam,
  Ostatnio mam problem z blenderem stacjonarnym (model w temacie), mianowicie po przekręceniu pokrętła na obojętnie który stopień prędkości, silnik załącza się i zaczyna pracować ze zmiennymi obrotami. Cały czas przyspiesza i zwalnia niezależnie czy wybirę na blęderze prace stałą na ktorymś ze stopni czy wybore opcję PULSE (polega na tym że blender powinien pracować na max obrotach po dodatkowym wciśnieciu pokrętła PULSE). Tak jak pisałem prędkość obrotów cały czas się zmienia i za bardzo nie wiem co może być tego przyczyną. Sprawdziłem kilka elelmentów.
  Między innymi:
  -> triak Q6012 RH5 - przykladając miernik do zewnętrznych wyprowadzeń mam oporność 62R, czyli wychodzi na to że raczej jest w porządku (?)
  -> tranzystor Q3 też jest ok, dla pewności podmieniłem i problem zmieniających się obrotów nadal występował,
  -> układ scalony IC2 (LNK304PN) sprawdziłem tylko poprzez sprawdzenie miernikiem czy jest zwarcie wejścia z wyjściem - brak przejścia
  ->diody prostownicze i Zenera również są ok

  Jak myślicie jaki element może być odpowiedzialny za te powstające falowanie obrotów silnika? Może mieliście podobny problem?

  Załączyłem zdjęcia płytek, silniak oraz pokrętła blendera

  Electrolux Silent Power - blender, brak stałych obrotów, falowanie obrotów Electrolux Silent Power - blender, brak stałych obrotów, falowanie obrotów Electrolux Silent Power - blender, brak stałych obrotów, falowanie obrotów Electrolux Silent Power - blender, brak stałych obrotów, falowanie obrotów Electrolux Silent Power - blender, brak stałych obrotów, falowanie obrotów Electrolux Silent Power - blender, brak stałych obrotów, falowanie obrotów

  Pozdrawiam,
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 2  
  Witam mam w tej chwili identyczny objaw z tym samym blenderem, czy kolega rozwiązał co było przyczyną? Dodatkowo mój nie załącza się od razu i nie zawsze słychać tylko klikanie przekaźnika i albo się uruchamia na max obrotach albo faluje albo wcale, niekiedy przekaźnik klika kilka razy (jakby on-off) ale nie wydaje mi się żeby była to wina owego przekaźnika.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 2  
  Blender był używany ledwie kilka razy, potem stał około 2 lata i nikt z niego nie korzystał toteż zużycie szczotek odpada, komutator również wygląda niemal jak nowy. Jakieś inne wskazówki?
 • Poziom 15  
  Magz napisał:
  Blender był używany ledwie kilka razy, potem stał około 2 lata i nikt z niego nie korzystał toteż zużycie szczotek odpada, komutator również wygląda niemal jak nowy. Jakieś inne wskazówki?

  Sprawdź specyfikację silnika i spróbuj podłączyć go na sucho, lub do innego potencjometra.
 • Poziom 2  
  Silnik na sucho działa, niestety nie mam innego potencjometru aby sprawdzić ten element.
 • Specjalista AGD
  Silnik ma tacho. Sprawdź je.
 • Poziom 2  
  Zaobserwowałem co następuje: po przekręceniu pokrętła na dowolną prędkość należy odczekać ok 2min na kliknięcie przekaznika, potem kolejne kilka sek na uruchomienie silnika który pracuje na losowych obrotach a dalsze kręcenie pokrętłem nie bezpośrednio wpływa na obroty jakby z opóźnieniem najlepiej zobrazowałby to filmik ale nie wiem czy można tu wrzucić, ewentualnie nagram jutro i wrzucę na yt. Wygląda to jakby kondensator ładował się wyjątkowo długo i dawał zbyt małe napięcie potrzebne do uruchomienia silnika ale wystarczające do załączenia się przekaźnika. Dodam, że po pierwszym "długim ładowaniu" każde kolejne uruchomienie zaraz po wyłączeniu jest natychmiastowe bez potrzeby "ładowania" Dodatkowo przycisk "pulse" który jakby omija potencjometr działa ale tylko po pierwotnym "naładowaniu" do momentu kliknięcia przekaźnika ale silnik powinien pracować wtedy na max obr. a tymczasem działa na minalnych ale stale, obr nie skaczą. Nie jestem pewien co do uszkodzenia potencjometru bo objawy wskazują wg mnie na coś innego ale nie znam się na tyle aby powiedzieć co konkretnie toteż proszę o pomoc. Pozdrawiam
 • Specjalista AGD
  Ten żółty kondensator sprawdź ew. wymień. Kond elektrolityczne też bym sprawdził.