Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiorino / Bipper/ Nemo - Schemat wiązki haka

saron22 16 Gru 2013 22:52 6693 24
  • #1 16 Gru 2013 22:52
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

Witam,

Panowie poratujcie mnie schematem instalacji elektrycznej idącej do tylnych lamp we Fiacie Fiorino 2012 rok 1,3 Mjet. Chcę zamontowac sobie hak holowniczy i muszę podłączyć moduł haka do wiązki.

Z góry dzięki za pomoc.

• #2 03 Sty 2014 23:17
    saron22

Witam Ponownie

Panowie nikt nie miał do czynienia z instalacją elektryczną we Fiorino?? To może specjaliści od Peugeot/Citroen pomogą?? Wygląda na to, że instalacja we Fiorino/Qubo/Bipper/Nemo to jedno i to samo (do każdego z tych aut przewidziano ten sam dedykowany zestaw) Znalazłem w sieci taką ofertę:
    http://www.sklepmartec.pl/index.php?p7961,wiazka-dedykowana-7-pin-fiat-qubo-od-09-2008r

Cena niestety ale jest średnio przekonująca... Ale wygląda na to, że każdy z tych 3 samochodów ma wyprowadzone złącze do podłączenia wiązki haka. Gdzie szukać tego złącza??
    Jeśli faktycznie jest tam takie złącze to fajnie byłoby się wpiąć w oryginalną instalację. Mój plan to kupić uniwersalną wiązkę haka z modułem i dokupić w ASO obudowę wtyczki oraz piny do zarobienia.

• #3 22 Sty 2014 20:58
    zyga c
    Poziom 13  

Szukaj za tapicerką nad tylnym prawym kołem

• #4 04 Mar 2014 19:46
    saron22

Zygmunt Cwikla napisał:
    Szukaj za tapicerką nad tylnym prawym kołem

Hej
    A możesz podpowiedzieć czego mam szukać pod tą tapicerką?? Rozebrałem dzisiaj plastik zarówno nad prawym jak i nad lewym tylnym kołem (w kabinie) i po jednej i drugiej stronie idzie tylko wiązka do prawej i lewej lampy. Po lewej stronie wisi czarna dwupinowa kostka ale sądząc po grubości kabli raczej jest przeznaczona do opcjonalnej tylnej wycieraczki. Po prawej stronie też znalazłem 2 kostki - jedna biała 2 pin i druga czarna ale nie pamiętam teraz dokładnie ile miała przewodów. Ale wydaje mi się, że to trochę za mało jak na wiązkę do oświetlenia przyczepy. Pamiętam jak jakiś czas temu przekładałem wiązkę w Daily to tam na tylnej belce wisiała jedna chyba dwunasto pinowa zaślepiona kostka. Myślałem, że coś tego typu znajdę we Fiorino.
    W jaki sposób ASO podłącza wiązkę haka w przypadku montażu w ASO??

• #6 04 Mar 2014 21:44
    saron22

W takim razie bardzo bym prosił o schemat.

• #8 04 Mar 2014 21:56
    saron22

Fiat Fiorino 2012 rok 1,3 MJet VIN ZFA22500000307503
    Mogą być i lampy i wiązka haka. Masz jakieś info co service manual mówi na temat montażu wiązki haka??
    Pozdr

• Pomocny post
    #9 05 Mar 2014 08:44
    Tusznio
    Poziom 19  

Niestety nic nie znalazłem na temat oryginalnego przyłącza do haka, najprawdopodobniej takiego nie ma. Ale zamieszczam schematy instalacji elektrycznych tylnych świateł.

• #10 05 Mar 2014 18:41
    kaktus-studio
    Poziom 10  

Witam
    Panowie, a gdzie się podłączyć z zasilaniem modułu, gdzie najwygodniej, a gdzie "najfachowiej".
    Może ktoś zna kolory przewodów wiązki tylnych świateł.

• #12 05 Mar 2014 18:58
    kaktus-studio
    Poziom 10  

Już doszedłem co i jak, w pliku skróty oznaczeń kolorów.
    Jeszcze dopytam się, czy wiązki tylnych lamp (prawa. lewa) łączą się, czy idą osobno, po obu stronach samochodu do deski rozdzielczej.
    Znalazłem w instrukcji obsługi bezpiecznik oznaczony jako przyczepy, może tam się podłączyć z zasilaniem modułu haka.

• #13 05 Mar 2014 22:39
    kaktus-studio
    Poziom 10  

Powoli rozgryzam temat, jak zrobię podłączenie wiązki do haka, opiszę wszystko co i jak. Temat dość popularny, choć mało konkretnych opisów, choćby ze zdjęciami.

• #15 06 Mar 2014 07:53
    kaktus-studio
    Poziom 10  

Właśnie nie jest proste, schematy schematami, a życie życiem.
    W Twoim zestawieniu kolorów jest błąd, dwa razy jest kolor niebieski, pod literą A i pod literą N.
    N to kolor granatowy.
    Rozebrałem tylną lampę w moim Fiorino 2013 i kolory przewodów nie odpowiadają temu co na schematach.
    W lewej lampie są kolejno od góry
    niebiesko-biały
    zielono-biały
    szaro-zielony
    czarny
    żółto-czerwony
    brązowo-biały

• #16 06 Mar 2014 07:58
    Tusznio
    Poziom 19  

Sa to schematy serwisowe wiec powinno byc ok, kolory kolorami ale jeszcze jest numeracja pin. Tak wogóle bez schematów tez jest to proste do zrobienia bo wystarczy wtedy zwykła próbówka. Nie widzę potrzeby robienia fotorelacji bo ktoś kto ma trochę wiedzy poradzi sobie z tym bez zadnego problemu.

• #17 06 Mar 2014 20:19
    kaktus-studio
    Poziom 10  

Dziś dalszy ciąg tematu z montażem haka do Fiata Fiorino 2013.
    Wiązki od tylnych świateł idą po obu stronach samochodu, łączą się pod fotelem kierowcy i tam już jedną wiązką idą do skrzynki bezpieczników.
    Podłączyć się wiązką do modułu najwygodniej właśnie tutaj, mamy wszystkie potrzebne przewody w jednym miejscu.
    Przejście z wiązką przewodów nie jest problemem, pod zdemontowaniu plastikowego progu po lewej stronie części ładunkowej.
    Foto wiązki gdzie można się wygodnie podłączyć Fiorino / Bipper/ Nemo - Schemat wiązki haka

• #18 11 Mar 2014 09:30
    saron22

Witam ponownie,

Kolego Tusznio mam jeszcze jedno pytanie:
    Czy to prawda, że Fiat nie sprzedaje samych pinów do kostek elektrycznych?? Pytam, ponieważ miałem pomysł by zamiast ciachać fabryczną wiązkę tymi dennymi szybkozłączkami to lepiej kupić oryginalne piny od kostek do tylnych lamp i zaciskać piny na 2 przewody. Efekt ten sam ale wygląda to znacznie ładnie, estetyczniej i bardziej profesjonalnie. Dzwoniłem wczoraj do ASO Fiat i Peugeot i w jednej i w drugiej firmie dostałem odpowiedź, że piny nie są dostępne. Jedynie cala kompletna wiązka do tylnych świateł.
    Przyznam szczerze, że jestem zaskoczony tym bo pierwszy raz się spotkałem aby nie można było kupić pinów. W autach ciężarowych którymi się na co dzień zajmuję nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli faktycznie jest tak jak mi powiedzieli w ASO to co w momencie gdy np w jednej wtyczce zaśniedzieje jeden pin?? Wymieniacie w ASO całą wiązkę?? Szok! Czy macie może jakieś źródło skąd można te piny wziąć??

• Pomocny post
    #19 11 Mar 2014 09:42
    Tusznio
    Poziom 19  

Dokładnie tak jak powiedzieli, tylko całe wiązki za grubą kasę, tylko niektóre teraz wprowadzili w sprzedaży kostki i piny, niebieską silnikową oraz wtyczki abs. Jeśli gwarancja to wymieniamy wiązke, a jeśli płatne to zawsze staramy się naprawić w miarę możliwości. U nas starych wiązek z dobrymi kostkami i pinami nie brakuje tak więc nie mamy problemu.

Dodano po 2 [minuty]:

Jak dobrze poszukasz w elektrycznych sklepach to niektóre piny są dostępne, no ale kostek brak.

Dodano po 3 [minuty]:

Ale jak dobrze poszukasz instalacji do haka to praktycznie nie trzeba nic ciachać, są takie które wpina się w złącza lamp tylnych, wtedy tylko zasilanie i mase trzeba podłączyć.

• #20 11 Mar 2014 09:51
    saron22

Hej,
    Dzięki za odpowiedź. Ja niestety już wiązkę do haka kupiłem i jest już ona praktycznie zamontowana. Zostało jedynie wpięcie się pomiędzy lampę a Bodycomp. Dlatego chciałem właśnie zakupić sobie same piny, stare piny poodcinać i zarobić sobie po 2 kable na jednym pinie. Ale widzę, że chyba nie ma sensu się z tym bawić bo do nowego roku się z tym nie uporam. Ja robię to dla siebie i chciałem aby było to zrobione super profi itd ;)

• #21 13 Kwi 2014 21:17
    patrykcanoe
    Poziom 1  

Czy montował ktoś hak bez modułu tylko wpinał się z wiązką bezpośrednio w kable? Jestem ciekaw czy bez modułu będzie wyświetlał się błąd od świateł.
    Posiadam fiorino z 2008r.

• #22 13 Kwi 2014 21:34
    saron22

Ja montowałem hak ale z modułem. Nie wiem czy były jakieś drastyczne różnice pomiędzy rocznikami 2008 a 2012 ale w przypadku tego drugiego moduł jest konieczny.

• #23 14 Kwi 2014 09:10
    andrzej20001
    Poziom 42  

Kupujesz hak z modułem i lutujesz się do przewodów przy lampach wg.schematu . Podpinasz masę i ciągniesz + z przodu.

• #24 23 Cze 2014 16:32
    bomb3l2000
    Poziom 2  

Tusznio Hej. posiadasz może schemat instalacji elektrycznej do kierownicy multifunkcyjnej?? chce zalozyc sobie multifunkcje w fiorno 2012 rok ale nie mam schematu. dzieki za pomoc

• #25 01 Lip 2014 22:32
    saron22

bomb3l2000 napisał:
    Tusznio Hej. posiadasz może schemat instalacji elektrycznej do kierownicy multifunkcyjnej?? chce zalozyc sobie multifunkcje w fiorno 2012 rok ale nie mam schematu. dzieki za pomoc

Również chętnie bym przytulił takie informacje bo może i u siebie bym założył.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME