Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do pomiaru średniej prędkości przejazdu pomiędzy dwoma punktami.

16 Gru 2013 23:16 2100 11
 • Poziom 9  
  Witam chodzi mi o urządzenie które będzie podłączone do komputera na którym program miałby wyliczać średnią prędkość przy stalej drodze . Zasada dzialania miala by polegac na tym ze w pkt A byla by jedna fotokomórka w pkt B druga fotokomórka i po przekroczeniu pierwszej fotokomórki zostałby wysłany sygnał do komputera który uruchomił by stoper, po przekroczeniu drugiej fotokomorki sygnał zatrzymał by stoper i następnie obliczył średnią prędkość( przy znanym czasie i drodze to nie problem) . Odległość pomiędzy fotokomórkami ok.25m czyli połączone kablem.Alee jak podłączyc to do komputera i na jakiej zasadzie impuls miałby uruchamiać stoper w programie ? Jestem początkowym forumowiczem także proszę o porady i wyrozumiałość . Pozdrawiam
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Witaj.
  Jakiej dokładności pomiaru oczekujesz?
  Jakie są Twoje umiejętności w zakresie elektroniki i informatyki?
 • Poziom 9  
  Pomiar czasu z dokładnością do dziesiętnych sekundy chociaż nie wykluczam ,że jeśli była to by dokładność do części setnych było by lepiej .
 • Poziom 26  
  Ja bym proponował może jakiś mikrokontroler. Do tego 2 diody nadawcze podczerwieni i 2 odbiorniki. W momencie przerwania wiązki generowane by było przerwanie sprzętowe które uruchamiało by stoper, potem następny czujnik, następne przerwanie i stoper się zatrzymuje. Można to by było zrobić chociażby na Atmega8. Jeżeli potrafisz programować w C to taki programik po, hm, 2, 3, godzinach nauki powinien być dla Ciebie banalnie prosty.

  Pozdrawiam :)
 • Moderator Projektowanie
  Pomiar czasu do nawet 0,000001 sekundy to nie problem. Ustawiasz dwie bariery na podczerwień, jedna załącza stoper, druga go zatrzymuje. Masz odczytany czas, następnie liczysz prędkość - droga/czas i gotowe. Optymalnie byłoby licznik czasu podpiąć pod mikrokontroler i po RS232 wysłać dane do komputera.
  Wszystko do ogarnięcia w kilka dni.
  Rozwiązania widzę dwa :
  - pomagamy Ci na forum, a Ty sam sobie to budujesz
  - przenosisz temat do ogłoszeń i wybierasz wykonawcę ;-)
 • Poziom 9  
  Chciałbym to sam ogarnąć . I teraz kilka pytań.
  1. Jaki mikrokontroler zastosować?
  2. Jakie fotokomórki ?
  3 .Co bedzię jescze potrzebne ?
  4 . Jakiś pomocne schematy jak to podłączyć ?
  5. Jak podłączyć to pod USB a nie RS232?
  6. Jeśli będe już miał wszystko połączone to jak komputer widzi sygnał z fotokomórki i jak zsynchronizować to z programem?

  A jeszcze jedno pytanie . Czy wprowadzenie 3 fotokomórki przed pierwszą w odległości ok.0.5m aby mierzyc prędkość najazdową dodatkowo to duży problem ? Wydaje mi się ,że nie . A czy pomiar będzie wystarczająco dokładny aby policzyć tą prędkość najazdową na odcinku 0,5 m ?
 • Poziom 26  
  1. Polecałbym coś z rodziny AVR, np atmega8, co prawda za duży kloc na ten projekt ale na ten procek jest wiele prostych przykładów.
  2. Zwykła dioda nadawcza podczerwieni i odbiornik podczerwieni 36kHz
  3. Wyświetlacz, możesz też przesyłać czas na komputer po interfejsie rs232
  4. Poszukaj w internecie przykładów bariery na podczerwień.
  5. Myślę że interfejs USB jest trochę ponad Twoje umiejętności programistyczne.
  6. Cały myk polega na tym że przerywając promień z diody nadawczej, sprawdzasz czy na odbiorniku są jakieś dane. Jeżeli nie ma znaczy ktoś wystartował i trzeba zacząć zliczać czas. Potem drugie przerwanie bariery tworzy przerwanie które stopuje zegar i teraz możesz dane wyświetlić albo na LCD, przesłać na komputer co kto woli.

  Myślę że jak dobrze to zsynchronizujesz to nie będzie problemu. Musisz sam przetestować układ i jego działanie :)
 • Specjalista elektronik
  Jak sygnał z "fotokomórki" wzmocnisz tak, że będzie pasował do RS-232, to możesz go podać na port RS-232 w PC (korzystając z faktu, że on ma kilka wejść, które przy zmianie stanu przynajmniej w jedną stronę generują przerwanie) - tylko musisz do tego: (1) umieć oprogramować ten port w systemie, jakiego używasz; i (2) umieć na komputerze precyzyjnie mierzyć czas. Inny sposób, to generator + licznik zerowany i uruchamiany sygnałem z jednej, zatrzymywany sygnałem z drugiej fotokomórki i potem odczytywanie z komputera jego stanu; można to zrobić albo na uC, albo na kilku (chyba wyjdzie poniżej 10) scalakach cyfrowych (na RS-232, albo port drukarki, ale nie na USB, chyba że z użyciem scalaka, na jakim robi się przejściówki USB do RS-232, albo USB do LPT). Jak chcesz emulować USB na uC, to musi być z szybkim zegarem - chyba co najmniej 12MHz, wersje ATmega na 8MHz nie nadają się - i nastawiaj się wtedy na dużą robotę z oprogramowaniem.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Nie odpowiedziałeś na moje pytanie:

  dondu napisał:
  Jakie są Twoje umiejętności w zakresie elektroniki i informatyki?

  ale wnioskuję, że z elektroniki raczej niewielkie, za to z informatyki brak możliwości ich oceny.

  Stąd zastanów się najpierw może nad poznaniem podstaw: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html
  a później, gdy już będziesz miał co nieco wiedzy, dopiero otworzą Ci się oczy, co Ciebie czeka przy tym projekcie.
 • Poziom 9  
  Raczej podstawowe umiejętności.
 • Poziom 1  
  Przepraszam za odkop i jeśli umieszczam post w niewłaściwym miejscu.

  Potrzebuje niemalże identycznego układu jak wyżej wymieniony i chciałbym poznać szacunkowy koszt samych elementów, jak i ten w przypadku zamówienia wykonania gotowego projektu.
  Muszę to mocno przekalkulować, bo dostępne na rynku rozwiązania nie w pełni mnie satysfakcjonują...