Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do pomiaru średniej prędkości przejazdu pomiędzy dwoma punktami.

16 Gru 2013 23:16 2100 11
  • Poziom 9  
    Witam chodzi mi o urządzenie które będzie podłączone do komputera na którym program miałby wyliczać średnią prędkość przy stalej drodze . Zasada dzialania miala by polegac na tym ze w pkt A byla by jedna fotokomórka w pkt B druga fotokomórka i po przekroczeniu pierwszej fotokomórki zostałby wysłany sygnał do komputera który uruchomił by stoper, po przekroczeniu drugiej fotokomorki sygnał zatrzymał by stoper i następnie obliczył średnią prędkość( przy znanym czasie i drodze to nie problem) . Odległość pomiędzy fotokomórkami ok.25m czyli połączone kablem.Alee jak podłączyc to do komputera i na jakiej zasadzie impuls miałby uruchamiać stoper w programie ? Jestem początkowym forumowiczem także proszę o porady i wyrozumiałość . Pozdrawiam
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Witaj.
    Jakiej dokładności pomiaru oczekujesz?
    Jakie są Twoje umiejętności w zakresie elektroniki i informatyki?
  • Poziom 9  
    Pomiar czasu z dokładnością do dziesiętnych sekundy chociaż nie wykluczam ,że jeśli była to by dokładność do części setnych było by lepiej .
  • Poziom 26  
    Ja bym proponował może jakiś mikrokontroler. Do tego 2 diody nadawcze podczerwieni i 2 odbiorniki. W momencie przerwania wiązki generowane by było przerwanie sprzętowe które uruchamiało by stoper, potem następny czujnik, następne przerwanie i stoper się zatrzymuje. Można to by było zrobić chociażby na Atmega8. Jeżeli potrafisz programować w C to taki programik po, hm, 2, 3, godzinach nauki powinien być dla Ciebie banalnie prosty.

Pozdrawiam :)
  • Moderator Projektowanie
    Pomiar czasu do nawet 0,000001 sekundy to nie problem. Ustawiasz dwie bariery na podczerwień, jedna załącza stoper, druga go zatrzymuje. Masz odczytany czas, następnie liczysz prędkość - droga/czas i gotowe. Optymalnie byłoby licznik czasu podpiąć pod mikrokontroler i po RS232 wysłać dane do komputera.
    Wszystko do ogarnięcia w kilka dni.
    Rozwiązania widzę dwa :
    - pomagamy Ci na forum, a Ty sam sobie to budujesz
    - przenosisz temat do ogłoszeń i wybierasz wykonawcę ;-)
  • Poziom 9  
    Chciałbym to sam ogarnąć . I teraz kilka pytań.
    1. Jaki mikrokontroler zastosować?
    2. Jakie fotokomórki ?
    3 .Co bedzię jescze potrzebne ?
    4 . Jakiś pomocne schematy jak to podłączyć ?
    5. Jak podłączyć to pod USB a nie RS232?
    6. Jeśli będe już miał wszystko połączone to jak komputer widzi sygnał z fotokomórki i jak zsynchronizować to z programem?

A jeszcze jedno pytanie . Czy wprowadzenie 3 fotokomórki przed pierwszą w odległości ok.0.5m aby mierzyc prędkość najazdową dodatkowo to duży problem ? Wydaje mi się ,że nie . A czy pomiar będzie wystarczająco dokładny aby policzyć tą prędkość najazdową na odcinku 0,5 m ?
  • Poziom 26  
    1. Polecałbym coś z rodziny AVR, np atmega8, co prawda za duży kloc na ten projekt ale na ten procek jest wiele prostych przykładów.
    2. Zwykła dioda nadawcza podczerwieni i odbiornik podczerwieni 36kHz
    3. Wyświetlacz, możesz też przesyłać czas na komputer po interfejsie rs232
    4. Poszukaj w internecie przykładów bariery na podczerwień.
    5. Myślę że interfejs USB jest trochę ponad Twoje umiejętności programistyczne.
    6. Cały myk polega na tym że przerywając promień z diody nadawczej, sprawdzasz czy na odbiorniku są jakieś dane. Jeżeli nie ma znaczy ktoś wystartował i trzeba zacząć zliczać czas. Potem drugie przerwanie bariery tworzy przerwanie które stopuje zegar i teraz możesz dane wyświetlić albo na LCD, przesłać na komputer co kto woli.

Myślę że jak dobrze to zsynchronizujesz to nie będzie problemu. Musisz sam przetestować układ i jego działanie :)
  • Specjalista elektronik
    Jak sygnał z "fotokomórki" wzmocnisz tak, że będzie pasował do RS-232, to możesz go podać na port RS-232 w PC (korzystając z faktu, że on ma kilka wejść, które przy zmianie stanu przynajmniej w jedną stronę generują przerwanie) - tylko musisz do tego: (1) umieć oprogramować ten port w systemie, jakiego używasz; i (2) umieć na komputerze precyzyjnie mierzyć czas. Inny sposób, to generator + licznik zerowany i uruchamiany sygnałem z jednej, zatrzymywany sygnałem z drugiej fotokomórki i potem odczytywanie z komputera jego stanu; można to zrobić albo na uC, albo na kilku (chyba wyjdzie poniżej 10) scalakach cyfrowych (na RS-232, albo port drukarki, ale nie na USB, chyba że z użyciem scalaka, na jakim robi się przejściówki USB do RS-232, albo USB do LPT). Jak chcesz emulować USB na uC, to musi być z szybkim zegarem - chyba co najmniej 12MHz, wersje ATmega na 8MHz nie nadają się - i nastawiaj się wtedy na dużą robotę z oprogramowaniem.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Nie odpowiedziałeś na moje pytanie:

dondu napisał:
    Jakie są Twoje umiejętności w zakresie elektroniki i informatyki?

ale wnioskuję, że z elektroniki raczej niewielkie, za to z informatyki brak możliwości ich oceny.

Stąd zastanów się najpierw może nad poznaniem podstaw: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html
    a później, gdy już będziesz miał co nieco wiedzy, dopiero otworzą Ci się oczy, co Ciebie czeka przy tym projekcie.
  • Poziom 9  
    Raczej podstawowe umiejętności.
  • Poziom 1  
    Przepraszam za odkop i jeśli umieszczam post w niewłaściwym miejscu.

Potrzebuje niemalże identycznego układu jak wyżej wymieniony i chciałbym poznać szacunkowy koszt samych elementów, jak i ten w przypadku zamówienia wykonania gotowego projektu.
    Muszę to mocno przekalkulować, bo dostępne na rynku rozwiązania nie w pełni mnie satysfakcjonują...