Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra WRL-128 - Jedno wyjście fizyczne: by działało jako bi- i mono

romekjagoda 17 Gru 2013 15:59 2379 10
  • #1 17 Gru 2013 15:59
    romekjagoda
    Poziom 10  

Czy da się jakoś na logice integry sterować wyjściem raz jako mono a raz jako bistabilnym?

Konkretnie chodzi o rolety, ale to mało ważne. Chcę by
    1) wyzwalając wyjście przyciskiem roletowym bi-stabilnym działało ono jako bi-stabilne (czyli, bym mógł podnoszenie/opuszczanie rolet zatrzymać w połowie);
    2) wyzwalane było na 30 sek. przy uzbrojeniu/rozbrojeniu systemu. Dodam, że wyjście typ 105 i 106 standardowo ustawione jest jako mono, czyli działa przez określony czas.

Próbowałem rozpisać sobie to na logice, ale poległem. Próbowałem użyć warunku, że przyciski roletowe działają tylko wtedy, gdy system jest nieuzbrojony. Ale nie wiem nadal jak zróżnicować działanie wyjścia wg tego warunku.

0 10
  • #2 17 Gru 2013 20:36
    xury
    Poziom 38  

Pewnie że się da.
    Fizyczne wyjście sterujące roletami ustawiasz jako suma logiczna wyjść witualnych, które już mogą mieć inne dowolne funkcje np. jedno sterowanie mona, a drugie sterowanie bi itp. itd.

0
  • #3 18 Gru 2013 14:15
    romekjagoda
    Poziom 10  

Xury, brzmi to faktycznie genialnie prosto. Zapętliłem sie w logice kombinując z jakimiś dziwnymi warunkami.. a tu faktycznie wydaje się to proste.

Rozumiem, że w takim razie fizyczne wyjście do sterowania rolet powinno być wyjściem bi-stabilnym, a nie typu 105 i 106?
    Ewentualnie pokombinować z zapętleniem wyjście wg. wejścia?

Pozdrawiam.

0
  • #4 18 Gru 2013 17:13
    xury
    Poziom 38  

Nie. Fizyczne wyjście ma być typu suma logiczna, czyli ma być aktywne kiedy jest aktywne którekolwiek z wirtualnych wyjść sterujących. Te wyjścia mogą być już np bi, mono i inne. Wyjście fizyczne ustawione jako suma logiczna niejako sumuje jak sama nazwa wskazuje pojedyncze funkcje. Poniższy przykład pokazuje dość skomplikowany mechanizm automatyki pieca, ale dobrze obrazuje działanie sumy logicznej:
    Integra WRL-128 - Jedno wyjście fizyczne: by działało jako bi- i mono
    jest to schemat z poniższego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2658870&highlight=

0
  • #5 19 Gru 2013 00:34
    romekjagoda
    Poziom 10  

Xury, wielkie dzieki za dotychczasowa pomoc.
    Niestety utknalem w momencie prob takiego ustawienia wyjscia do podnoszenia rolety, bym mogl rolete zatrzymac w dowolnym polozeniu.
    Chodzi o to, by wciskajac przycisk sterujacy roletami roleta szla do gory przez czas wcisniecia przycisku, ale w momencie zakonczenia naruszenia tego wejscia aby sie zatrzymywala.
    Chodzi o działanie 'impulsowe'. Taka opcja jest np. w sterowniku radiowym
    RX1K - wyjście działa na czas przytrzymania przycisku pilota. Ale w instrukcji programowania integry nie widzę podobnie działającego wyjścia.
    Szukalem na forum, ktos o to pytal juz, ale nie dostal odpowiedzi.

-------------

Być może uda się to rozwiązać wyjściem Typ 17. Wskaźnik Gotowy.
    Wieczorem wypróbuję, ale po konsultacji z infolinią satela powinno to zadziałać. Może komuś się przyda...

0
  • #6 14 Lut 2014 13:45
    Oprawca
    Poziom 9  

Wskaźnik gotowy i ewentualnie odwrócona polaryzacja :)

0
  • #7 14 Lut 2014 18:37
    xury
    Poziom 38  

romekjagoda napisał:
    Chodzi o to, by wciskajac przycisk sterujacy roletami roleta szla do gory przez czas wcisniecia przycisku, ale w momencie zakonczenia naruszenia tego wejscia aby sie zatrzymywala.
    Chodzi o działanie 'impulsowe'. Taka opcja jest np. w sterowniku radiowym

Trochę późno, ale może jeszcze się przyda:
    Trzeba ustawić wyjście mono na 1 sekundę i zaznaczyć "Aktywne podczas naruszenia"
    Sterowanie wyjściem z wejścia bez akcji alarmowej
    Jest tylko jeden minus, że nie zatrzyma się od razu tylko po sekundzie od puszczenia przycisku.

0
  • Pomocny post
    #8 17 Lut 2014 08:26
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Nie wiem dlaczego ten temat dalej jest tak mącony..
    Przecież wystarczą wyjścia 105, 106.. zadziałają na określony czas i będzie można zatrzymać roletę w dowolnym miejscu (a to jest raczej pożądane przez autora) - wystarczy nacisnąć przycisk w przeciwnym kierunku i roleta zatrzymana.

0
  • #9 15 Maj 2014 08:33
    Oprawca
    Poziom 9  

Trochę odświeżę temat, mam problem.
    Światło na zewnątrz chciałbym niezależnie zapalać z przycisku monostabilnego (Int-iors) ale także poprzez kontaktron na drzwiach. Drzwi otwarte - światło się świeci (to jeszcze pożenione z czujnikiem zmierzchowym ale to ogarnę) ale gdy goście już wyjdą a ja zamknę drzwi nie chciałbym żeby w coś wdepli więc chciałbym móc też włączyć im te oświetlenie przyciskiem monostabilnym. Jak to zrobić by zapalone światło nie gasło np po ponownym otwarciu drzwi, etc
    Czy:
    Wej 1 KT Drzwi - NC - Wejścia/wyjścia
    Wej 2 Wyłącznik światła - NO - bez reakcji alarmowej

Wyj 1 Światło zew - suma logiczna wyj 2 i 3
    Wyj 2 KT Drzwi - przełącznik bistabilny
    Wyj 3 Wyłącznik światła - przełącznik mono
    ?

0
  • #10 15 Maj 2014 19:09
    Maher
    Poziom 21  

Oprawca napisał:
    Trochę odświeżę temat, mam problem.
    Światło na zewnątrz chciałbym niezależnie zapalać z przycisku monostabilnego (Int-iors) ale także poprzez kontaktron na drzwiach. Drzwi otwarte - światło się świeci (to jeszcze pożenione z czujnikiem zmierzchowym ale to ogarnę) ale gdy goście już wyjdą a ja zamknę drzwi nie chciałbym żeby w coś wdepli więc chciałbym móc też włączyć im te oświetlenie przyciskiem monostabilnym. Jak to zrobić by zapalone światło nie gasło np po ponownym otwarciu drzwi, etc
    Czy:
    Wej 1 KT Drzwi - NC - Wejścia/wyjścia
    Wej 2 Wyłącznik światła - NO - bez reakcji alarmowej

Wyj 1 Światło zew - suma logiczna wyj 2 i 3
    Wyj 2 KT Drzwi - przełącznik bistabilny
    Wyj 3 Wyłącznik światła - przełącznik mono
    ?

Daj po prostu kontaktron na drzwiach też jako przełącznik monostabilny i zaznacz funkcje aktywne w czasie naruszenia.

0
  • #11 22 Paź 2014 18:34
    romekjagoda
    Poziom 10  

dariusz.bembenek napisał:
    Nie wiem dlaczego ten temat dalej jest tak mącony..
    Przecież wystarczą wyjścia 105, 106.. zadziałają na określony czas i będzie można zatrzymać roletę w dowolnym miejscu (a to jest raczej pożądane przez autora) - wystarczy nacisnąć przycisk w przeciwnym kierunku i roleta zatrzymana.

I to jest prawidłowe rozwiązanie. (mam nadzieję, że komuś się przyda).
    Tyle tylko, że nigdzie w instrukcji ani nawet na infolini satela nikt mi takiej informacji nie udzielił, a próby naciśnięcia przycisku neutralnego normalnie rozłączającego ruch rolety w danym kierunku nic nie dawały. Stąd całe zamieszanie...
    Widać doświadczenie praktyczne niektórych Forumowiczów jest najcenniejsze.
    Jeszcze raz dzięki za wszelką pomoc.

0