Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWT 5109/P-1000 - Historia zagmatwana, najpierw silnik, teraz woda

17 Gru 2013 20:06 3489 10
  • Poziom 7  
    Witajcie szanowni koledzy i koleżanki.

Jestem w posiadaniu pralki Whirlpool AWT 5109/P-1000 już od paru ładnych lat (Pralka po jakiejkolwiek gwarancji).

Jakiś tydzień temu pralka zaczęła bardzo hałasować, głośno się zachowywać, dźwięk towarzyszył obracającemu się bębnowi - odgłos jakby bęben ocierał się o coś.

Po otwarciu pralki, okazało się, że: bęben pralki o nic nie ociera, chodzi płynnie, sam po zdjęciu paska klinowego obraca się bardzo cicho, dźwięk wydobywał się w momencie obrotu wirnika w silniku. Nie było żadnych przecieków, wszystko pod pralką sucho, niedawno była czyszczona, praktycznie zero kamienia, została zakonserwowana WD-40.

Zamówiliśmy nowy silnik (używany, z allegro WHIRLPOOL MCA 45/64 - 148/ ALB 1 - dokładnie ten sam model co był wcześniej).

Po zamontowaniu silnika, okazało się, że dzieję się dokładnie to samo. Jednak wynika to z tego, że najprawdopodobniej ten silnik był uszkodzony w ten sam sposób. Także po wyjęciu go ciężej chodził i wydawał przy kręceniu wirnikiem hałas.

Z tego co czytałem, najprawdopodobniej jest to problem tylniego łożyska wirnika w silniku - przynajmniej w związku z hałasem.

Podłączyliśmy stary silnik, przynajmniej na jakiś czas bo prania było coraz więcej. Nowy chcemy odesłać do nowego właściciela, prosząc o zwrot gotówki.

Po podłączeniu starego silnika, hałas przy wirowaniu (i nie tylko, bo hałasuje caly czas, z tym że, czym szybciej się kręci tym gorzej - odgłos przypominający ocieranie czegoś o coś, z tym że tak jak pisałem wcześniej to nie jest wina bębna) był dalej, jednak pojawił się kolejny problem.

Pralka przestała pobierać wodę pomimo otwartych zaworów. Jeśli nastawi się ją odrazu na wirowanie (stan bez wody w pralce) wirowanie głośno, bo głośno ale się odbywa. W momencie gdy ma pobrać wodę, bo wymaga tego dany proces pralki, słychać pstrykanie programatora, pompa się niby włącza (co słychać) ale wody nie pobiera - przy odkręconym kranie oczywiście (otwartym zaworze)

Panowie, święta za pasem, prania mnóstwo a pralka nie chodzi! Pomocy!

Pozdrawiam, Kacper "Litowy" Zieliński
  • Poziom 18  
    Czy w momencie "oczekiwania" na wodę, można otworzyć klapę wsadową?
  • Poziom 7  
    Nie, nie da się. Klapa jest zablokowana, a elektromagnes w zamku działa.
  • Specjalista AGD
    Litowy napisał:
    pompa się niby włącza (co słychać) ale wody nie pobiera
    Pompa nie jest od pobierania wody, tylko od wylewania. Sprawdź drożność dopływu wody i połączenia elektryczne. Może coś rozłączyłeś.
  • Poziom 18  
    W takim razie proponuję zerknąć czy aby przy tych wymianach silnika nie wypięła się kostka z elektrozaworu (tam gdzie się wąż przykręca, tylko że od środka) i ewentualnie sitko mieszczące się w tym elektrozaworze. Podpowiem jeszcze że te "nowoczesne" zawory wodne (w ścianie, nie w pralce) lubią się złamać w środku i wygląda na odkręcony a jest ukręcony. Więcej nie podpowiem gdyż moja widza na temat tych pralek nie jest zbyt wielka. Taka trochę magia :D
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Sprawdź drożność dopływu wody
    a na co mam zwrócić uwagę? rura dopływu i coś jeszcze? w pralce, w środku?
  • Poziom 18  
    Litowy opisałem Ci co dokładnie
  • Poziom 7  
    @Brovar

tak zrobię, sprawdzę rzeczy w okolicach elektrozaworu

a co do pierwszej części mojego problemu, bo jakby nie patrzeć to wciąż jest problem

Cytat:

Jakiś tydzień temu pralka zaczęła bardzo hałasować, głośno się zachowywać, dźwięk towarzyszył obracającemu się bębnowi - odgłos jakby bęben ocierał się o coś.

Po otwarciu pralki, okazało się, że: bęben pralki o nic nie ociera, chodzi płynnie, sam po zdjęciu paska klinowego obraca się bardzo cicho, dźwięk wydobywał się w momencie obrotu wirnika w silniku. Nie było żadnych przecieków, wszystko pod pralką sucho, niedawno była czyszczona, praktycznie zero kamienia, została zakonserwowana WD-40.

Co z tym? Czy trzeba wymieniać tylnie łożysko wirnika, czy może jednak to coś innego z tym silnikiem? I oczywiście, czy mogę chałupniczo wymienić takie łożyska?
  • Poziom 18  
    Albo poszukaj sprawnego silnika albo kogoś kto wymienił by Ci łożyska w twoim obecnym silniku. W mojej okolicy przy takim silniku (zapewne jest nitowany) kosztuje to około 30zł więc u Ciebie nie powinno być dużo drożej. Sam posiadam kilka sztuk tych silników i wszystkie hałasują. Oddaję je do roboty jak mi potrzebny gdyż cena 30zł za wymianę wygrywa z atakami lenistwa :D Osoba, która na 100% dobrze to zrobi gdyż trzeba ściągać wieloklin to zawód na wymarciu - TOKARZ :D I bardziej bym się skłaniał w stronę przedniego łożyska a nie tylnego ponieważ działa na nie większa siła.
  • Poziom 7  
    Cytat:
    zawory wodne (w ścianie, nie w pralce) lubią się złamać w środku i wygląda na odkręcony a jest ukręcony.

a jest jakiś sensowny sposób żeby to sprawdzić? tzn. czy z zaworem jest wszystko ok? bo rzeczywiście jak teraz o tym myślę, to przy tych wszystkich "operacjach" może ten ordzewiały zawór dostał w kość...