Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pan Hardy International-mikrofon

Nereus 25 Mar 2005 09:14 3732 8
    Nereus
    Level 12  
    Witam szanownych forumowiczów. Mam ogromną prośbę. Mam Pana International, ale bez mikrofonu. Próbowałem zaadaptować nieoryginalny mikrofon ale okazuje się ze przy wciśnięciu nadawania zaczyna coś się wzbudzać. Co się okazuje. Do masy w mikrofonie jest podłączona wkładka pojemnościowa ale ta sama masa jest przy włączniku nadawania. To razem powoduje wzbudzanie się i poprostu piszczy radio jak głupie. Gdy podłączam wkładke do masy radia to działa normalnie. A teraz prośba. Może ktoś z forumowiczów udostępni mi schemat połączenia w oryginalnym Pan-owskim mikrofonie z informacją jaką wkładkę tam zastosowano, bo ze schematu radia wynika że prawdopodobnie będzie to dynamiczna(ile ohm?). Może być odręcznie rysowany schemacik. Ważne by to skopiowac. Chciałbym również dołączyć do grona CB-radiowców, a przez głupi mikrofon nie mogę:( Może będzie ktoś na tyle uprzejmy by przerysował mikrofon na schemat. Będę bardzo wdzięczny. Szukałem po całym świecie schematu tego mikrofonu ale bezskutecznie. Proszę o pomoc.
    Kwazor
    Level 32  
    miałem to radio i oryginalna gruszke jeszcze mam i zastosowany tam mikrofon jest dynamiczny.oporu mikrofonu teraz ci nie podam ale jak pomierze to podam parametry.. ale w zastosowaniu do alana 87 okazuje sie słabo czuły.. bo oryginał w 87 ma wieksza czułość,

Dodano po 5 [minuty]:

Przepraszam ale coś z elektroda sie stało ale nie moge sie zalogowac i wyedytowc posta poprzedniego.

Co do wycia radia sprawdz czy kondki przylutowane do gniazda radia nie sa urwane... lub kabel jest słabo ekranowany lub masz bład w podłaczeniu wtyczki...... ja miałem wycie jak uszkodziłem kondki.
    yes2mike
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ale to w glosniku (glosno) sie wzbudza ? Nie pamietam tego radia, ale czy bez mikrofonu jest odsluch ?
    Nereus
    Level 12  
    Witam. Wyjaśniła sie sprawa wzbudzenia radia. Radio uruchamiam ze złomowego które jakiś zapaleniec elektronik(bo nie fachowiec bynajmniej) załatwił dobrymi chęciami. No ale do rzeczy. Tranzystor oznaczony na schemacie jako Q9 jest juz na schemacie narysowany z błędem. No i tak był w radiu wlutowany. Nie wiem juz teraz czy to ten zapaleniec wlutował go w ten sposób bo przecież fabrycznie nie zrobili niesprawnego radia. W kazdym razie wystarczy zamienic kolektor z emiterem i działa radyjko pięknie. Co powodowało błędne wstawienie? Otóż tranzystor Q7 nie miał wysterowania i podczas odsłuchu nie zwierał do masy sygnału z mikrofonu. O dziwo nie był to sprzęg typu mikrofon z głośnikiem, ale po prostu piszczenie jak z prostego generatorka astabilnego. No w każdym razie teraz działa i jest nawet regulacja czułości mikrofonu na RV1. Wkładkę mikrofonowa dałem dynamiczną 550 ohm. Tylko taką miałem. W ofercie jakiegoś sklepu znalazłem wkładki do mikrofonów CB 250 ohm, więc być może taka powinna byc. W kazdym razie na tej co zastosowałem działa ale czułość pozostawia wiele do życzenia. Zastanawia fakt dlaczego na schemacie tranzystor jest narysowany z błędem???!!!!
    mario_mc
    Level 2  
    Witam wszystkich, mam podobny probem z moim radyjkiem Pan Hardy International a dokładniej z mikrofonem ponieważ w momęcie gdy radio jest włączone słysze wszystkich na eterze w moim mikrofonie w momęcie gdy naciskam przycisk gryszki nie ma żadnego nadawania bo nikt mnie nie słyszy :cry:.
    Mam zatem ogromną prośbę aby ktoś kto posiada schemat do takiego mikrofonu udostępnił go na forum będe ogromnie wdzięczny ponieważ jest to dosyć żadko spotykane radio i nigdzie schematu nie moge znaleść
    Z góry dziękuje
    mario_mc
    Level 2  
    Dzięki za schemacik ale nie widze tam schematu od mikrfonu jedynie schemat wyjscia na mikrofon, ja znalazłem schemat mikrofonu ale od innego radia na cztery piny podłączyłem i posłuchu nie ma gruszka nadaje bez problemu, jeszcze spróbuje podłączyć w mikrofon równolegle kondensator. Na razie podam zdięcie schematu jakiego użyłem może się komuś przyda
    marcin1165
    Level 10  
    Witam posiadam taki mik od hardy pin 1żółty wkładka dynamiczna ,pin 2 masa ,pin 3 fioletowy rx, pin 4 czerwony tx
    jkk
    Level 20  
    marcin1165 wrote:
    Witam posiadam taki mik od hardy pin 1żółty wkładka dynamiczna ,pin 2 masa ,pin 3 fioletowy rx, pin 4 czerwony tx

Ważna uwaga w przypadku PAN Hardy'ego: 1 żółty to rzeczywiście mikrofon dynamiczny (ok. 300 ohm) ale włączony poprzez drugą sekcję przełącznika przycisku PTT. Pierwsza oczywiście przełącza do masy (pin 2) pin 3 na odbiorze, a pin 4 przy nadawaniu, równocześnie drugą sekcją włączając mikrofon na pin 1. Inaczej będzie, jak to określiłeś "gwizdać"