Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston - Aqualtis AQXF 129 H i błąd F-05

montertb 17 Gru 2013 20:36 8043 5
  • #1 17 Gru 2013 20:36
    montertb
    Poziom 22  

Witam,
    W pralce Ariston AQXF129H pojawił sie błąd F-05. Czyli nie może wypompować wody. Rozkręciłem filtr i nic nie znalazłem, jest czysto. Odłączyłem rurę wylotową od syfonu (z zaworkiem zwrotnym kulowym) i dmuchnąłem w niego chcąc sprawdzić czy w filtrze pralki wyleci powietrze, ewentualnie wlana do tej rury woda (oczywiście uprzednio wyjąłem kulkę ze zwrotnego w syfonie...). Nie idzie, no to zassałem i też raczej ranie idzie...
    Czy w filtrze jest jakiś zawór który nie pozwala zrobić tego doświadczenia z rurą wylotową? Chciałem się upewnić zanim zacznę rozbierać tego kolosa.

Wspomnę jeszcze że pompa pracuje, słychać jak wirnik mieli stojącą w miejscu wodę w filtrze, a jak poluzuję gwint to sika z jakimś tam ciśnieniem, większym niż hydrostatyczne. Wnioskuję ze wylot pompy się zapchał (a ciekawe tez niby jakim cudem...)

0 5
  • #2 17 Gru 2013 20:44
    iskrownik
    VIP Zasłużony dla elektroda

montertb napisał:
    (a ciekawe tez niby jakim cudem...)
    Moneta, skarpeta, karta kredytowa, prezerwatywa itp... w wężach. Różne rzeczy spotykam ;) .

1
  • #3 17 Gru 2013 20:47
    montertb
    Poziom 22  

Ee no nie możliwe, tym bardziej że o ile dobrze widziałem do szczelinka wylotowa z pompy jest nieduża...
    Czytałem tematy że zapychał się wlot do pompy (np. skarpetą) z bębna, ale wylot?

A ha , jak wykręcam filtr to woda z bębna schodzi bez przeszkód. Więc to coś na odcinku pompa - wąż wylotowy...

0
  • #4 17 Gru 2013 22:16
    iskrownik
    VIP Zasłużony dla elektroda

W takim razie do sprawdzenia odcinek od wylotu pompy do końca węża spustowego. Nie prałeś ostatnio jakiś dywaników?

1
  • #6 19 Gru 2013 08:50
    montertb
    Poziom 22  

No i trafiłeś!

W wężu pojawił się korek z mydła powstały po kilkukrotnym praniu płatami mydlanymi.
    A na opakowaniu jest napisane żeby w celu lepszego rozpuszczania się płatków w pralce namoczyć je wcześniej... :). Teraz żona już wie...

Z tego co zauważyłem to na wylocie pompy jest prosty zaworek zwrotny, taka gumka działająca jak membrana.

Załączam kilka zdjęć wnętrza, może komuś się przyda do czegoś.

A ha, dodaję tez film, na którym pokazałem jak pracuje silnik. Przy obrotach na wolnym biegu pojawia się "cykanie", mi to przypomina jakby wytarte szczotki ocierały o krawędzie komutatora, ot takie skojarzenie. Czy te dźwięki są poprawne?

Przerażające jest to że obudowa bębna jest z tworzywa... przerażające jest to że obudowy tłumików drgań są z tworzywa... Produkcja potaniała dla Włochów, ale żeby ceny w sklepach spadły to nie zauważyłem. Świat schodzi na psy...

4