Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Mała tokarka] Silnik 0,25 kW 2840 obr./min ze zmianą obrotów spalony (?)

matt_wawa 17 Dec 2013 20:49 4794 10
 • #1
  matt_wawa
  Level 8  
  Witam.
  Kupiłem małą niemiecką tokarkę hobbystyczną z niedziałającym silnikiem jednofazowym jak w temacie. Do silnika był przyłączony włącznik i przełącznik obrotów. Poprzedni właściciel powiedział, że ktoś mu włączył tę tokarkę z przełącznikiem obrotów ustawionym pomiędzy obiema prawidłowymi pozycjami i silnik spalił. Silnik nie ma skrzynki zaciskowej, te elementy są przeniesione gdzie indziej.
  [Mała tokarka] Silnik 0,25 kW 2840 obr./min ze zmianą obrotów spalony (?)
  Za przezwojenie chcą u mnie koło domu 170 PLN. Powiedzieli, że innego silnika podłączyć się nie da, bo z tego wychodzi 6 kabli [EDITED: widać na zdjęciu, że 5!] i musiałbym znaleźć dokładnie taki sam, tylko działający. (Gdyby się okazało, że nie jest spalony, to naprawa będzie tańsza). Czy ktoś z forumowiczów może coś doradzić? Może ktoś ma taki silnik o podobnej mocy i może odsprzedać?
 • #2
  hvelektronik
  Level 19  
  Witam Podaj model tokarki wzuć, zdjęcia całej maszyny. Spróbuj rozszyfrować instalacje.
 • #3
  matt_wawa
  Level 8  
  Model tokarki to Hobbymat. Zdjęcie, które zamieściłem przedstawia zaciski, które znajdują się pod maszyną, a nie "normalnie", przy silniku. Kabli jest, jak widać na zdjęciu, 5 a nie 6, pomyliłem się wcześniej.
 • #5
  sp3ots
  Level 38  
  Witam !
  Ze schematu wynika że jest to silnik z wyłącznikiem odśrodkowym i kondensatorem rozruchowym.
  Wykonaj pomiary oporności uzwojeń ( przy odłączonym zasilaniu )
  1. pomiar uzwojenia roboczego ( kable czarny i brązowy )
  2. pomiar uzwojenia tzw fazy rozruchowej ( kable niebieski i biały )
  Miernik nastaw na 200 omów, jeśli miernik nic nie wskaże ponów pomiar na zakresie 2k omy.
  Napisz wynik pomiarów.
  Pozdrawiam. Stefan
  ps. przed dokonaniem pomiarów odłącz też kondensator, może być naładowany.
 • #6
  matt_wawa
  Level 8  
  Dzięki , że próbowaliście pomóc, ale od początku wyglądało na to, że silnik jest spalony i to się potwierdziło. Zresztą, tak jak pisałem, poprzedni właściciel to wyraźnie stwierdził. Liczyłem na to, że ktoś tu zajrzy, kto będzie miał silnik z takim samym "okablowaniem" i o podobnej mocy do odsprzedania, żebym nie musiał płacić za przezwajanie, bo zaśpiewali niestety 170 PLN. A że małej mocy, to podobno bez znaczenia, bo drut za to cieńszy i go więcej trzeba czy coś :/ Silnik być może jutro już będę odbierał. Jest jeszcze jeden problem, że jeden z tych "zabytkowych" przełączników może wymagać wymiany. Ile taka wymiana powinna kosztować razem z przełącznikiem (nowym, to nie renowacja zabytku w końcu) ?
 • #7
  sp3ots
  Level 38  
  Skąd wiesz że silnik jest spalony ? widziałeś uzwojenie ? wykonałeś pomiar ?
  W środku silnika oprócz dwóch uzwojeń jest wyłącznik odśrodkowy, być może jest uszkodzony, trzeba to sprawdzić.
  ps. Dobry elektryk jest w stanie zmienić kierunek obrotów w każdym silniku tergo typu, nawet z trzema wyprowadzonymi przewodami ( wyprowadzi brakujący przewód ).
 • #8
  matt_wawa
  Level 8  
  Zaniosłem silnik wczoraj do naprawy, powiedzieli, że dzisiaj otworzą i powiedzą co i jak. I powiedzieli, że spalony. Nie sądzę, żeby aż tak bezczelnie skłamali, co innego lekkie naciąganie...
  Informacja o wyprowadzeniu dodatkowego przewodu może mi się w przyszłości przyda. Pytanie jak by to wyglądało kosztowo. Tu zapłacę, jak już mówiłem, 170 za przezwojenie. Ten zakład najwyraźniej nie jest dobry, bo powiedzieli, że innego silnika nie da rady, że musiałbym znaleźć taki sam.
 • #9
  matt_wawa
  Level 8  
  Silnik jest przezwojony, ale jest do wymiany przełącznik obrotów (po prawej na zdjęciu w pierwszym poście). Wiem, że można by zastosować jeden przełącznik L-0-P albo spróbować znaleźć taki sam, jak ten zepsuty. Może ktoś mógłby wskazać jakąś konkretną ofertę, najlepiej od jakiegoś sprawdzonego sprzedawcy z aledrogo? Załączam jeszcze schemat z instrukcji.
  [Mała tokarka] Silnik 0,25 kW 2840 obr./min ze zmianą obrotów spalony (?)
 • #10
  sp3ots
  Level 38  
  Witam ! Problem z przełącznikiem prawo/lewo jest taki że on powinien mieć blokadę aby w czasie gdy silnik pracuje np. w lewo nie można go było przełączyć w prawo.
  Musi to być przełącznik 1-0-1, sześć lub osiem styków.
 • #11
  matt_wawa
  Level 8  
  Witam.
  Ten się nada ? [Mała tokarka] Silnik 0,25 kW 2840 obr./min ze zmianą obrotów spalony (?) [Mała tokarka] Silnik 0,25 kW 2840 obr./min ze zmianą obrotów spalony (?)

  "Przełącznik jest trzypołożeniowy, stabilny, przełączenia dokonuję się obracając główkę przełącznika w lewo lub w prawo (położenie „zero” jest na środku).
  Przełącznik posiada osiem par styków tj. 4 wafle po dwie pary.
  Obciążalność pojedynczej pary styków 5A 250V."