Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[COA Vista] Tylko nalepka, a co z systemem?

Trabi 17 Gru 2013 21:13 1836 8
  • #1 17 Gru 2013 21:13
    Trabi
    Poziom 36  

Witam.
    Znajomy chce kupić komputer poleasingowy ze sklepu który zajmuje się sprzedażą takich komputerów. Komputer ma na skrzynce nalepkę COA "Windows Vista Home PL". Na HDD niestety nie ma systemu; dysk jest wyczyszczony. Chce mieć zainstalowane to co na nalepce (Vista go urządza) czyli "Windows Vista Home PL" a nie posiada płyty (na HDD brak partycji recovery).
    Czy w związku z posiadaniem COA i klucza na niej, można ściągnąć np. ISO z tym systemem i zainstalować? Czy system będzie legalny posiadając nalepkę z kluczem pasującym do systemu z ISO? Czy musi mieć jeszcze jakieś pudełka, papiery, płyty, hologramy itp?
    Nie chce kupować nowego systemu skoro do tego egzemplarza komputera była już przypisana Vista, a linuksy nie wchodzą mu w grę. Kupno np XP to krok w tył, więc sami rozumiecie że chciałby mieć to co było. Tylko jak wejść w posiadanie?
    A może mam mu odradzić kupowania poleasingowego skoro skasowano dysk z legalnym systemem?

0 8
  • #2 17 Gru 2013 21:19
    highlanderus
    Poziom 30  

Jeżeli to laptop niech się skontaktuje, z producentem komputera. Ja np.: płytkę z recovery systemu dla fujitsu otrzymałem za przysłowiowe dziękuję.

0
  • #3 17 Gru 2013 21:29
    Trabi
    Poziom 36  

Nie, to jakiś DELL, C2D, w mikro obudowie - wersja SFF.

0
  • #4 17 Gru 2013 22:17
    Tommy82
    Poziom 39  

Do tego kupuje sie refurbished pc czyli taki z dwoma nalepkami jest święty spokój.

http://www.microsoft.com/refurbishedpcs/

Microsoft sprzedaje licencje drugi raz jako rozbudowa posiadanego wcześniej COA
    Skoro takie coś sprzedaje na jedną nalepkę w kupionym kompie moa patrzeć nieprzychylnym okiem.
    Zauważ ze nie masz dowodu zakupu systemu.

0
  • #5 18 Gru 2013 08:41
    Trabi
    Poziom 36  

Eee... zakręcone to troszkę. Poczytałem o tym w necie żeby mi się ciut rozjaśniło; póki co mam pytania:

1. Czy to znaczy, że komputer zakupiony tylko z oryginalną nalepką COA ale nie posiadający w sobie systemu (skasowany), nie upoważnia właściciela do zainstalowania systemu takiego jaki w nim był?

2. Czy kupując od kogoś komputer z Windowsem w sobie (tylko komputer, bez CD, DVD, papierów) i pasującą nalepką na skrzyni, system ten "staje się" niejako nielegalny bo nie mam CD,DVD, papierów?

3. Czy kupując komputer poleasingowy z zainstalowanym przez producenta i nie ruszanym Windowsem - ale bez CD/DVD z systemem - Windows na tym HD jest legalny czy nie?

4. teoretyzując: Czy gdy faktycznie sama nalepka mnie nie upoważnia do zainstalowania skasowanego TEGO SAMEGO Windowsa, kupuję licencję "refurbished" i system jest legalny. Gdy sprzedając ten komputer komuś dalej skasuję Windowsa 'refurbished', nowy nabywca komputera znów musi kupić kolejną wersję OS 'refurbished' i będzie mieć trzecią naklejkę? Itd.?

5. Kupując w sklepie poleasingowy komputer, na fakturze musi być wykazany "Komputer" oraz "System Windows"? Gdy jest sam "Komputer" bez wykazania że jest w nim system, to już jest nielegalny?

Kurcze, sorry za tyle pytań, ale to wygląda na tak pokręcone, że muszę pytać bo się w tym gubię.
    Krótko: komp poleasingowy. Systemu brak. Nalepka COA jest - można czy nie można zainstalować taką samą wersję Windowsa jaka była? Czy szukać ma komputera Z SYSTEMEM na dysku.

Odpowiedzi prosił bym w podpunktach ad1, ad2 itd, żebym się nie pogubił.

0
  • #6 18 Gru 2013 22:36
    Tommy82
    Poziom 39  

Ogólnie sprawa jest śliska ilu ludzi tyle opini problem polega na tym że nie kupujesz systemu a Microsoft udziela Ci licencji to nie jest przysłowiowe kilo kartofli. Do tego są różnie licencje. Stąd problemy.
    Według Microsoftu taki komputer powinien mieć dwie nalepki. Pierwotną na przykład oemową i refurbished czyli licencje dla komputerów regenerowanych czyli używanych dłużej niż 6 miesięcy.
    Wiadomo o co chodzi.

Według mnie najbezpieczniejsze odpowiedzi na te pytania są takie (choć na pewno będą ludzie którzy będą uważali inaczej)

Ad 1 No właśnie nie bardzo mimo ze taki system przy odrobinie szczęścia nawet aktywacje przejdzie. Ale to dwie kwestie aktywacja to zabezpieczenie techniczne a tu problem jest natury prawnej.

Ad 2 Tak chodzi o to ze nie Tobie Microsoft udzielił licencji

Ad 3
    Według MS nie

Ad 4 To działa tak ze możesz sobie kupić nalepki "refurbished" Te nalepki są dla partnerów którzy zajmują sie "odnawianiem" komputerów i ktoś taki może Ci sprzedać taki komputer z licencją refurbriszed na podobnych zasadach jak producent sprzedaje Ci z licencja oem. Generalnie chodzi o to ze do Ms trafia z tego kasa.

Ad 5 Sprawa jest trudna bo mimo faktu ze masz na fakturze system Windows wcale nie jest powiedziane ze sprzedający mógł Ci go legalnie sprzedać.

0
  • #7 19 Gru 2013 00:01
    Trabi
    Poziom 36  

Ja pier... niczę. Ale pokręcone! Dzięki za wyjaśnienia. Dziwi mnie tylko jedno:

Tommy82 napisał:
    chodzi o to ze nie Tobie Microsoft udzielił licencji

Przecież nie podaję swojego nazwiska jak kupuję komputer/laptopa w sklepie. To skąd wiadomo komu go sprzedano, skoro np. rejestrująca go osoba wpisała "Dom" jako właściciela a nie swoje imię i nazwisko?
    Jedno mi w tym pasuje: jak nie wiadomo o co chodzi, to.... itd.

Powiem znajomemu, że nie ważne co kupi i tak będzie źle. Albo niech się przekona do linuksa - nie będzie mieć problemów.
    To jest chore.

0
  • #8 19 Gru 2013 11:49
    Tommy82
    Poziom 39  

Bo to jest problem ze tak powiem potencjalny czyli pojawiający się jak do Twych drzwi zapuka "Załoga G". Jak masz dowód zakupu na rynku pierwotnym na którym widnieje system do tego masz COA i resztę to nie ma różnicy jak się w Ms zarejestrujesz.

Opcji jest kilka
    Pierwsza to zakup kompa od kogoś kto ma status partnera Ms i jest w stanie sprzedać kompa z nalepka refurb.
    Kolejny pomysł to znalezienie takiego partnera i zapytanie co sie da zrobić jak by mu sprzedać komputer on by bo zrewitalizował poprzez dmuchnięcie we wiatraczek i instalacje systemu z nalepka to powinno być to legalne. Pytanie jakie obwarowania partnerom stawia tu Ms i czy to przejdzie.
    Kolejna wersja to zakup systemu w wersji BOX po pierwsze drogo po drugie w przypadku starszych Windowsów troszkę problematyczne za względu na dostępność no i wiele z oferowanych Windowsów to podróbki albo systemy które nie będa legalne z różnych względów.

Kolejna opcja to windows w wersji OEM kiedyś sprzedawali razem z myszką do kompa nie jestem pewny czy to jeszcze tak działa.

0
  • #9 08 Cze 2015 07:32
    Trabi
    Poziom 36  

Kupił komputer nowy i po problemie.
    Zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów