Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięć miernikiem cyfrowym

TWK 25 Mar 2005 09:51 5662 12
  • #1 25 Mar 2005 09:51
    TWK
    Specjalista elektryk

Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Przyłączam cyfrowy miernik uniwersalny ustawiony na pomiar napiecia przemiennego do obwodu z prądem stałym:
    - co ten miernik pokaże
    - czy ulegnie uszkodzeniu

A druga sytuacja odwrotna - ustawiam napiecie stałe, a mierzę przemienne
    - co pokaże
    - czy ulegnie uszkodzeniu

I jeszcze jedno - mam zmierzyć w obwodzie jakieś napięcie, ale nie wiem, czy jest ono stałe, czy przemienne. Jak w tym momencie postępować?

(ostatnio przeszedłem z miernika analogowego na cyfrowy i nurtują mnie te pytania. z góry dzięki za odpowiedź)

Pozdrawiam
    TWK

0 12
  • #2 25 Mar 2005 10:18
    ed-ek
    Poziom 34  

To co napiszę niżej odnosi się do przypadku gdy zakres mierzony jest ustawiony na napięcie większe od mierzonego.
    Jeżeli masz ustawiony miernik na pomiar napięcia stałego(DC) a mierzysz napięcie zmienne - jeżeli napięcie zmienne nie ma składowej stałej - miernik nic nie pokaże i się nie uszkodzi.
    Jeżeli masz miernik ustawiony na napięcie zmienne(AC) a mierzysz napięcie stałe - wynik zależy od typu miernika - w 99% nic nie pokaże i się nie uszkodzi.
    Jeżeli nie wiesz jakie napięcie występuje,ustaw miernik na największy zakres i DC - wykonaj pomiar,jeżeli wynik 0.0 przejdź na AC i mierz.Potem zmniejszaj zakres pomiarowy.Kłopoty będą jeżeli na sygnał zmienny nałożona jest składowa stała.

0
  • #3 25 Mar 2005 11:11
    TWK
    Specjalista elektryk

ed-ek napisał:
    To co napiszę niżej odnosi się do przypadku gdy zakres mierzony jest ustawiony na napięcie większe od mierzonego.

Mój ma automatyczną zmianę zakresów, czy w tym momencie nie będzie problemów? Kupiłem Brymena BM 807 z True RMS(http://www.merserwis.pl/brymen/BM807.htm). Jak na razie to jestem z niego bardzo zadowolony, ale jak mówię - nie mam praktycznie w ogóle doświadczenia w miernictwie cyfrowym (przez wiele lat używałem mierników analogowych) i nie wiem, jak można go eksploatować. Niestety nie mam w domu oscyloskopu, bo wtedy bym od razu wiedział, jakiego diabła mierzę i jaki rodzaj napięcia ustawić.

A co pokazuje miernik, gdy przyłączymy napięcie zmienne ze składową stałą?

Dziękuję i pozdrawiam
    TWK

0
  • #4 25 Mar 2005 13:36
    ed-ek
    Poziom 34  

Pokaże zupełnie fałszywy wynik.To samo się zdarzy w mierniku analogowym.Jeżeli masz automat. zmianę zakresów,to się niczym nie przejmuj i mierz.

0
  • #5 25 Mar 2005 13:50
    kaputo
    Poziom 21  

:arrow: ed-ek :Dlaczego fałszywy. Jeżeli miernik ma True RMS to pokaże rzeczywistą wartość skuteczną. Oczywiście w określonym zakresie (16Hz-20kHz).

0
  • #6 25 Mar 2005 14:08
    ed-ek
    Poziom 34  

O ile ma to tak,ale musi to być prawdziwy true rms.Tanie mierniki takiego nie mają.

0
  • #7 25 Mar 2005 14:10
    RSP
    Poziom 27  

Zawsze obowiązuje zasada używania najwyższych zakresów w mierniku zarówno przy pomiarach nieznanego prądu jak i nieznanego napięcia. Oczywiście w urządzeniu zasilanym np. 9V bateryjką nie zaczynamy pomiaru od np. 1000V bo to niema sensu. Jeśli chodzi o możliwość uszkodzenia to większość mierników jest tak wykonana że wytrzymuje np. 1000V na zakresie 200mV często dłużej niż kilkanaście sekund. Troszkę podobnie jest z pomiarem prądu ale na różnicę większą jak 3 krotne przekroczenie zakresu przez kilka sekund bym nie liczył. Jeśli chcecie znać dokładne dane to poczytajcie instrukcję obsługi przeważnie producent podaje maksymalne wartości napięć i prądów na każdym zakresie , nawet na zakresie omomierza!. Co do poprawności wskazań przy takich przypadkach jak napięcie stałe ze składową zmienną to różne mierniki różnie reagują , przeważnie te dobrej klasy podają wartość uśrednioną.

0
  • #8 25 Mar 2005 14:46
    Andrzej Maciejewski
    Poziom 20  

[quote="ed-ek"]
    Jeżeli masz miernik ustawiony na napięcie zmienne(AC) w 99% nic nie pokaże i się nie uszkodzi.
    [/quote]

Z tymi 99% to przesadziłeś albo zapomniałeś podkreślić że opinia dotyczy klasy DOBRYCH mierników.
    Mam bardzo popularny DT-830 B (półka cenowa 30 zł)
    Pomiar akumulatora 24 V na zakresie przemiennym daje:
    56 V gdy +/- 0V gdy -/+ (To prostacki miernik, i pewnie do pomiaru napięcia przemiennego wykorzystuje zwyczajnie jedną diodę ) .
    Lecz się u dobrego lekarza, ucz u dobrego nauczyciela do pomiarów używaj miernika a nie tandety.
    Życzę wszystkim posiadania MIERNIKÓW! (i oscyloskopów) (i wszystkiego najlepszego.)

0
  • #9 25 Mar 2005 23:35
    kaputo
    Poziom 21  

No ale przecież TWK napisał że

Cytat:
    Kupiłem Brymena BM 807 z True RMS
    . Czyli całkiem klasa sprzęcik. No i jest z niego zadowolony. :D

0
  • #10 26 Mar 2005 18:13
    k4be
    Poziom 31  

pamiętam mierzenie rezystancji stacji trafo przez dołączenie omomierza do gniazdka albo pomiar max prądu sieci amperomierzem... a ile ruskich mierników za 5zł na tym poleciało... ;)

0
  • #11 26 Mar 2005 20:47
    TWK
    Specjalista elektryk

Jeśli bym mógł, to chciałbym sie dowiedzieć, dlaczego ten temat znalazł sie tu. Jak widać rózne są odpowiedzi użytkowników, co do zachowania się mierników przy pomiarach. Przepraszam, że zadałem to pytanie w tamtym miejscu, ale uznałem je za najbardziej odpowiednie do tego celu. Mam już pewne doświadczenie w miernictwie elektrycznym, ale dotychczas korzystałem jedynie z przyrządów analogowych (woltomierze, amperomierze, watomierze, mierniki cosφ, mierniki uniwersalne). A o interesujących mnie właściwościach przyrządów cyfrowych nic nie znalazłem...

Ale do rzeczy. Rzeczywiście - pomiar napiecia zmiennego na zakresie DC nie daje wskazania, pomiar DC na zakresie AC podobnie. A następne moje pytanie brzmi jak jest z prądami? Czy amperomierz AC/DC to woltomierz AC/DC przyłączony po prostu do jakiegoś bocznika we wnętrzu miernika i będzie się zachowywał jak woltomierz?

Pozdrawiam serdecznie
    TWK

0
  • #12 28 Mar 2005 22:39
    kaputo
    Poziom 21  

Dokładnie tak jest. Jeżeli miernik jest True RMS to zarówno dla napięć jak i dla prądów.

0
  • #13 29 Mar 2005 09:35
    RSP
    Poziom 27  

Ja miałem w ręce METEX-a w którym producent gwarantował że wytrzyma 250V AC/DC przez 5s na zakresie 200om na wyższych zakresach czas był dłuższy. Tego typu informacje są umieszczane w instrukcji której tańsze mierniki często nie posiadają. Co do pomiarów AC/DC dobre mierniki potrafią „oddzielić” AC od DC i pokazują prawidłowe , tanie mierniki miewają bardzo prymitywne rozwiązania ich efektem są dziwne wartości na niewłaściwym zakresie. Miałem w ręce tani miernik który na zakresie 2V DC w zależności od polaryzacji pokazywał na jednym paluszku 1,35V a przy drugiej polaryzacji 1,6V więc różnica katastrofalna dla zakresu 2V. Jak już kupujecie jakiś tani miernik na placu czy w sklepie to dobrze jest go chociaż sprawdzić na kilku bateriach przy różnej polaryzacji czy nie pokazuje ewidentnych głupot. Raczej nie kupować mierników zasilanych napięciem mniejszym jak 9V bo potrafią pokazywać głupoty zanim pojawi się symbol rozładowanej baterii.

0