Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prędkości obrotowej silnika

TWK 25 Mar 2005 09:55 1266 4
 • #1 25 Mar 2005 09:55
  TWK
  Specjalista elektryk

  Czy do pomiaru prędkości obrotowej silnika można wykorzystać multimetr cyfrowy na zakresie pomiaru częstotliwości? Czy przyłączenie go równolegle do przerywacza da jakieś wiarygodne wskazanie (które trzeba podzielić przez jakąś liczbę zależnie od liczby cylindrów w silniku)? Czy miernik nie ulegnie w tym momencie uszkodzeniu? Czy może ktoś wykonywał taki pomiar w ten sposób?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam
  TWK

 • #2 25 Mar 2005 10:32
  palala
  Poziom 23  

  Witam

  można wykorzystać taki miernik - jednakże musisz upewnić się jakie napięcie maksymalne może wchodzić na multimetr - czy np. tylko TTl - w takim przypadku musisz zrobić dzielnik rezystancyjny wysokoomowy

  pozdrawiam

  P.S.
  któreś z mierników metexa miały taki pomiar


  pozdrawiam

 • #3 25 Mar 2005 10:36
  autosuper
  Poziom 23  

  Napisz o jaki samochod Ci konkretnie chodzi , byc moze ma on czujnik predkosci obrotowej silnika do ktorego moglbys sie podpiac .

 • #4 25 Mar 2005 11:04
  TWK
  Specjalista elektryk

  1. Max. napięcie 20V RMS, więc myślę, że nie będzie problemów. W indtrucji piszą, że można mierzyć (oprócz sinusoidy) także falę prostokątną o wypełnieniu 40-70%, więc właśnie wpadłem na pomysł wykorzystania go do pomiarów prędkości obrotowej. Boję się tylko, czy na przerywaczu nie pojawiają się jakieś przepięcia (przecież tam jest załączana i odłączana duża indukcyjność!), które mogłyby uszkodzić miernik. I czy nie będzie przeszkadzała składowa stała (impulsy na przerywaczu są tylko dodatnie)?

  2. Samochód to FSM Syrena, a taki to czunika prędkości obrotowej na 100% nie posiada. Ale za to to dwusuw, więc po przyłączeniu się do jednego przerywacza mam od razu prędkość obrotową - jedna iskra na jeden obrót wału.

  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam
  TWK

 • #5 26 Mar 2005 00:15
  janusz kaczor
  Spec od samochodów

  Dla multimetru nibezpieczne między stykami może być kilkaset V somoindukcja!Nawiń pare zwojów przewodu na przewód wysokiego napięci podaj ten sygnał na jakiegos CMOSa np.4093 dzielnik na wejściu i masz gotowy 12Voltowy przebieg.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME