Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ONKYO DR-L50 - Dzwięk przestrzenny w grach, filmach. Brak 5.1

AdxXx_89 18 Gru 2013 07:02 2244 8
  • #1 18 Gru 2013 07:02
    AdxXx_89
    Poziom 10  

Witam serdecznie.

Dostałem wczoraj taki oto amplituner: ONKYO DR-L50.
    Stary, 2004rok, ale sprawny, wraz z zestawem kolumn.

Chciałbym go używać zamiast głośników komputerowych, głownie uzyskać dźwięk przestrzenny w grach i filmach, naturalnie w systemie 5.1

Problem, albo właściwie brak mojej wiedzy pojawił się przy podpięciu amplitunera z komputerem, aby takowy system 5.1 uzyskać.

Jedyne wejścia jakie są w tym amplitunerze to:

Natomiast moja płyta głowna to Gigabyte GA-MA77OT-UD3, która posiada następujące wyjścia:

Jedynym możliwym (chyba) sposobem odpalenia systemu przestrzennego jest podłączenie optyczne. I tak zrobiłem.
    Problem w tym, że mimo uruchomienia filmu na PowerDVD, (film nagrany w systemie 5.1) słyszę 2.1.
    Dziś dostanę pilot od tego urządzenia, gdyż czytając bliżej instrukcję można wybrać system w jakim ma amplituner pracować.
    Może domyślnie pracuje w 2.1.
    Link do manuala:
    Instrukcja
    Może ktoś wyczyta jakąś istotną informację..

I tutaj jeszcze moje pytanie.
    Amplituner posiada wbudowane dekodery Dolby Digital, DTS i Dolby ProLogic II.
    Oraz jak podaje producent "filtr analogowy VLSC, którego zadaniem jest dostarczenie doskonale wygładzonego i pozbawionego jakichkolwiek zniekształceń sygnału do wzmacniacza."
    Czy mogę uzyskać dźwięk przestrzenny w grach posiadając takie urządzenie podpięte w taki sposób?
    Czy w ogóle mogę uzyskać 5.1 w jakichkolwiek inny sposób podłączenia, a jeśli tak to jaki?

Z góry dzięki za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.

0 8
  • Pomocny post
    #2 18 Gru 2013 07:40
    Polon_us
    Poziom 41  

Na Twoim miejscu sprawdziłbym również ustawienia karty audio w komputerze. Jeżeli ma ustawione PCM na wyjściu SPDIF to powinieneś zmienić to na Dolby lub DTS.

Nie ma innej drogi uzyskania dźwięku przestrzennego z urządzenia zewnętrznego podłączonego do tego wzmacniacza. Tylko połączenie cyfrowe.

Możesz również sprawdzić ustawienia (Setup) amplitunera. Jeżeli nie ma zadeklarowanych tylnych głośników (Surround) to nie on włączy trybu 5.1

Powodzenia :)

0
  • #3 18 Gru 2013 08:58
    AdxXx_89
    Poziom 10  

Polon_us napisał:
    Na Twoim miejscu sprawdziłbym również ustawienia karty audio w komputerze. Jeżeli ma ustawione PCM na wyjściu SPDIF to powinieneś zmienić to na Dolby lub DTS.

A wiesz może dokładnie gdzie znajduje sie takowe ustawienie?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Gru 2013 09:36
    gkasp
    Poziom 13  

Rozumiem, że do ampka masz podłączony zestaw kolumnowy 5.1 :)

Jeżeli komp i ampek jest połączony optycznie - to jedyne co należy zrobić to wybrać odpowiedni tryb dekodowania na amplitunerze - jest do tego odpowiedni przycisk na panelu przednim

w instrukcji strona 10 - przycisk 16 i 17

0
  • #5 18 Gru 2013 10:27
    AdxXx_89
    Poziom 10  

gkasp napisał:
    Rozumiem, że do ampka masz podłączony zestaw kolumnowy 5.1 :)

Jeżeli komp i ampek jest połączony optycznie - to jedyne co należy zrobić to wybrać odpowiedni tryb dekodowania na amplitunerze - jest do tego odpowiedni przycisk na panelu przednim

w instrukcji strona 10 - przycisk 16 i 17

Naturalnie 5.1 :)
    Co do tych guzików na panelu przednim:
    przycisk 16 zmienia mi z STEREO na HEATER-DIMENSIONAL, natomiast dzwiek dalej jest 2+1.
    Przycisk 17: SURROUND MODE nie odpowiada, tzn po wciśnięciu pojawia się napis po ang w wolnym tłumaczeniu: niedostępne.

Pobawię się dziś pilotem. w instrukcji str 29 jest zmiana trybu głosników.

EDIT.
    W instrukcji pisze, że system 2.1 jest ustawione fabrycznie.
    Mam nadzieję, że wystarczy zmienić na 5.1 :)

0
  • Pomocny post
    #6 18 Gru 2013 12:46
    anmedia
    Poziom 39  

AdxXx_89 napisał:
    Czy w ogóle mogę uzyskać 5.1 w jakichkolwiek inny sposób podłączenia, a jeśli tak to jaki?

Musisz zrobic kilka rzeczy. Skoro masz polaczone optykiem, teraz nalezy skonfigurowac karte dzwiekowa, program powerDVD i amplituner.

Nie napisales jaka karta ale domyslam sie ze to Realtek HD. I oczywiscie jest ona wlaczona z pozycji Biosu!. Jesli nie to wejdz do Biosu i sprawdz czy jest w ustawieniach karty dzwiekowej opcja HD Audio (lub podobnie) a nie AC97.

Jesli jest HD Audio, teraz masz do dyspozji ustawienia systemowe lub w programie.
    Sprawdz czy wogole w opcjacch sa widoczne i mozliwe do zaznaczenia wyjscia:

Te opcje trzeba bedzie zaznaczyc jesli nie bedzie dzialac 5.1 z programu PowerDVD. W programie, niezaleznie od ustawien pokazanych powyzej musisz w opcjach audio ustawic tak:

Teraz pozostaje ostatnia rzecz, a mianowicie w amplitunerze musisz miec opcje typu A.F.D (lub podobnie) ktora automatycznie wykrywa sygnal cyfrowy Dolby Digital.

0
  • Pomocny post
    #7 18 Gru 2013 14:32
    Polon_us
    Poziom 41  

Niezależnie co napisał kolega anmedia moim zdaniem powinieneś dodatkowo sprawdzić formaty obsługiwane przez kartę audio. A raczej ich ustawienia w karcie.

Do ustawień formatów audio przechodzisz po kliknięciu w "Properties" (Właściwości?)
    w oknie wyboru wyjścia karty audio.

0
  • #8 19 Gru 2013 19:47
    AdxXx_89
    Poziom 10  

I udało się :)

Zmieniłem w ampku opcje na głośniki 5.1, zmieniłem format karty na DD, sprawdziłem kilka opcji dźwięku przestrzennego i działa :)

Szkoda tylko, że amplituner nie ma najnowszych dekoderów dźwięku, ale czego wymagać od 10letniego urządzenia :)

Dzięki za rady

Temat do zamknięcia.

0
  • #9 19 Gru 2013 19:49
    anmedia
    Poziom 39  

AdxXx_89 napisał:
    Szkoda tylko, że amplituner nie ma najnowszych dekoderów dźwięku,

Najnowszych? Tzn jakich?

Dekoduje DTS i Dolby Digital? To czego potrzebujesz jeszcze? Te amplitunery z powodzeniem radza sobie wlacznie z DTS-HD, DTS-Master i innych (nie wiem jak jest z 196kHz, ale taki dzwiek to sporadycznie mozna znalezc na specjalnych wydaniach, tylko ze to dla juz dla innego grona odbiorcow ;) Wiec czego jeszcze bys chcial?

0