Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrótów silnika prądu przemiennego

18 Gru 2013 12:18 9726 12
 • Poziom 7  
  Witam.

  Na wstępie pragnę poinformować, że jestem nowy na forum i z góry przepraszam za błędy.
  Mam problem a mianowicie poszukuję do mojego silnika układ, dzięki któremu będę mógł płynnie regulować w nim obroty. Silnik pochodzi od dmuchawy pralko-suszarki. Silnik jest na pewno bezszczotkowy i posiada kondensator rozruchowy.
  Wszystkie dane dotyczące silnika i kondensatora zamieściłem na zdjęciach.
  Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!  Regulacja obrótów silnika prądu przemiennego Regulacja obrótów silnika prądu przemiennego Regulacja obrótów silnika prądu przemiennego
  Regulacja obrótów silnika prądu przemiennego
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Regulacja takiego silnika nie jest prosta, wymaga zastosowania falownika (przemiennik częstotliwości. Silnik ma tylko 45W, o wiele prościej (taniej) będzie zastosowanie silnika szczotkowego. albo nawet prądu stałego.
 • TermopastyTermopasty
 • Spec od Falowników
  Takie nędzne silniczki do wentylatorów reguluje się regulatorami obrotów na triakach, czyli nieomal zwykłym ściemniaczem. Występują takie regulatorki obrotów gotowe w seriach urządzeń, jak wyłączniki światła, gniazda sieciowe, przyciski dzwonkowe itp. do montażu w puszce ściennej. Kiedyś kupowałem je na znanym portalu aukcyjnym, niestety zapomniałem jego nazwy, ale na pewno ktoś cię naprowadzi. ;
 • Poziom 29  
  Jak byś chciał regulować silnik indukcyjny z kondensatorem rozruchowym regulatorem fazowym.
 • Poziom 7  
  Udało mi się znaleźć taki układ (zdjęcia poniżej). Posiadam on potencjometr 470KΩ.
  Po włączeniu można płynnie regulować pracą ale obroty falują, druga rzecz to podczas pracy na niewiele niższych obrotach niż nominalne silnik wydaje dźwięk "brzęczenia", podobne jak wiertarka na bardzo niskich obrotach. Czy da się coś z tymi rzeczami zrobić?


  Regulacja obrótów silnika prądu przemiennego Regulacja obrótów silnika prądu przemiennego
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  To co zamontowałeś to właśnie fazowy regulator napięcia. Niby coś reguluje, a w zasadzie efekt mizerny. Te dźwięki, to właśnie moment kiedy triak nie "pali" symetrycznie. Lepszym byłby regulator z U2008, który posiada wyzwalanie dopasowane do obciążenia indukcyjnego.
 • Poziom 7  
  Czy układ poniżej byłby dobry?

  Regulacja obrótów silnika prądu przemiennego

  "Producent: AVT

  Wysokiej klasy sterownik prędkości obrotowej do jednofazowych komutatorowych silników elektrycznych. Zestaw AVT 1007 wykonano w oparciu o specjalizowany układ scalony U2008. Układ ten ma wbudowany moduł zapewniający miękki start sterowanego silnika, blok nadzoru poboru prądu przez obciążenie (detekcja przeciążeń) oraz prosty stabilizator obrotów silnika, który wykrywa zmiany napięcia sieciowego i odpowiednio do tych zmian zwiększa lub zmniejsza kąt otwarcia triaka, regulując moc dostarczaną do obciążenia. Oprócz tego w strukturze układu zintegrowany został stabilizator napięcia zasilającego, precyzyjny komparator oraz źródło napięcia odniesienia. Płynną regulacją obrotów steruje potencjometr obrotowy.

  Urządzenie szczególnie polecane jako regulator obrotów silników wiertarek, odkurzaczy, mikserów i innych sprzetów gospodarstwa domowego.

  Wybrane parametry:

  płynna regulacja obrotów w zakresie 5 - 95 %
  maksymalne obciążenie - 2,5 kW
  niski poziom generowanych zakłóceń
  układ miękkiego startu
  układ detekcji przeciążeń
  może pracować jako ściemniacz do żarówek tradycyjnych i halogenowych
  zasilanie - 230 VAC
  w zestawie płytka drukowana, komplet elementów i dokumentacja"  albo może taki:

  Regulacja obrótów silnika prądu przemiennego
  według producenta:

  "Producent: AVT

  Regulacja obrotów silników elektrycznych to często spotykany problem. O ile układy przeznaczone do sterowania silnikami komutatorowymi są stosunkowo proste, o tyle silniki indukcyjne wymagają bardziej skomplikowanych rozwiązań. Proponujemy urządzenie nadające się doskonale do regulacji prędkości obrotowej wentylatorów łazienkowych i biurowych napędzanych silnikami indukcyjnymi. W kicie wykorzystany jest specjalizowany układ scalony typu U2008B. Sterownik przeznaczony jest do niedużych silników jednofazowych – nie nadaje się do regulacji komutatorowych silników prądu stałego i indukcyjnych 3-fazowych.

  Urządzenie szczególnie polecane do regulacji niewielkich jednofazowych silników indukcyjnych

  Wybrane parametry:

  obciążenie do 300W (dla zastosowanych elementów)
  system miękkiego startu
  element wykonawczy - triak
  płynna regulacja obrotów
  płynna regulacja minimalnego napięcia skutecznego na obciążeniu
  możliwe zastosowanie jako ściemniacz żarówki lub regulator grzałki
  zasilanie 230Vac
  w zestawie płytka drukowana, komplet elementów i dokumentacja"
 • Poziom 29  
  Urządzenie szczególnie polecane jako regulator obrotów silników wiertarek, odkurzaczy, mikserów i innych sprzętów gospodarstwa domowego, a ty chcesz regulować silnik indukcyjny. Regulator jest odpowiedni do silników szczotkowych.
 • Pomocny post
  Spec od Falowników
  Ten drugi jest właściwy.
 • Poziom 7  
  Zamówiłem regulator avt1613 i zobaczę jak będzie zachowywał się silnik po jego włączeniu w układ, oraz od razu dam znać czy wszystko jest dobrze.
  Dziękuję za dotychczasowe porady i odpowiedzi.
 • Spec od Falowników
  Buczał będzie - taka już uroda tego tematu. Ale istnieje wiele fabrycznych rozwiązań opartych na tej zasadzie, one także buczą.
  Można byłoby spróbować obniżenia napięcia autotransformatorem, a jeśli w grę wchodzi regulacja skokowa, to kondensatorem w szereg. To oczywiście tylko przy wentylatorkach, gdzie nie ma żadnych oporów mechanicznych przy rozruchu.
 • Poziom 29  
  Człowieku jaja sobie robisz, jak chcesz regulować obroty przez z zmianę napięcia zasilania. Mianujesz się specjalistą od falowników, a walisz takie brednie.
 • Poziom 7  
  Otrzymałem regulator i włączyłem go w układ. W silniku przestały falować obroty jednak został odgłos "brzęczenia" po nie dużym obniżeniu obrotów. W między czasie udało mi się znaleźć inny silnik indykcyjny, który też z powodzeniem mogę wykorzystać a podczas pracy którego nie występuje wspomniane wcześniej "brzęczenie".
  W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w temat.