Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATMEGA328p] - Wyjęta z Arduino , nie mogę odczytać sygnatury, ISP ERROR

18 Gru 2013 15:33 1743 5
 • Poziom 19  
  Układ wyjąłem z długo nieużywanego Arduino, włożyłem do programatora (dokładnie taki jak na zdjęciu w tym poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1021886.html)

  Problem polega na tym, że programując przez AVR Studio 4 występuje błąd ISP Error, nie mogę odczytać sygnatury. Sprawdzałem na innym uC(Atmega8) i działa ok więc nie ma problemów z połączeniami.

  328p domyślnie była ustawiona na zewnętrzny rezonator 8Mhz - w górę. Na podstawce mam 8MHZ, używałem tego już od dawna, nigdy nie było problemów z programowaniem czegokolwiek. Nigdy nie bawiłem się fusebitami które nie są mi do szczęścia potrzebne, ostatnio Arduino działało ok więc powinno dalej działać.

  Czy jest możliwe, żeby podczas wgrywaniu jakiegoś programu do Arduino z poziomu IDE nastąpiła zmiana fusebitów? Nie widzę inne wyjaśnienia, ewentualnie atmega padła sama z siebie.

  Nie zakładałbym trylionowego już tematu o fusebitach gdybym faktycznie bawił się i coś skopał.

  Dzięki
 • BotlandBotland
 • Poziom 17  
  Arduino samo w sobie podczas wgrywania bootloadera przez ISP zmienia Ci fusebity na takie podane w pliku hardware/arduino/boards.txt - dla każdej płytki są podane. Sprawdź jakie masz wgrane.

  A nie masz możliwości podłączenia się po ISP headerze do płytki arduino - zmień fusebity jak procek jest w arduino, skoro tak możesz programować.
 • BotlandBotland
 • Poziom 19  
  Fakt w pliku są dane fusebity. Nie mogę wgrać również z poziomu Arduino nic. Kiedyś też tak miałem i wyszło na to, że jakoś bootloader się posypał, bo wgrałem bootloader przez programator i ruszyło. Teraz nie mogę w żaden sposób się do niej dostać. Mam podejrzenie, że stało to się po instalacji nowej wersji IDE chociaż muszę to sprawdzić i dam znać.

  EDIT: Nie dopatrzyłem się różnic w ustawieniach fusebitów pomiędzy wersjami 1.0 a 1.5.5 IDE.
 • Poziom 17  
  OK, a czy "warunki" programowania są dostosowane do fusebitów jakie ma mega?
  Jesteś pewien że niczym nie uszkodziłeś scalaka?
  Czy jesteś w stanie włożyć megę do płytki arduino i do niej podłączyć się z kablami od programatora?
 • Poziom 17  
  A czy możesz podłączyć się programatorem do headera ISP na płytce arduino?
  Jeśli tak też się nie da to jedynym rozwiązaniem jest programator HVPP (wysokonapięciowy).
 • Poziom 19  
  Co to za różnica czy wepne się do płytki arduino czy też programuję w moim programatorze? Nie mogę nic odczytać, problem polega na tym, że stało się to samoczynnie lub w jakiś sposób uszkodziłem. Zostaje mi tak jak mówisz HVPP żeby sprawdzić co się stało :)