Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik pojemnościowy - co z czułością? proszę o rade

18 Gru 2013 18:16 2520 16
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich!

  Mam taki problem do rozwiązania, że muszę zastosować czujnik pojemnościowy, który będzie sygnalizował pojawienie się materiału sypkiego w zbiorniku - jego maksymalny poziom. Problem tkwi w tym, że zbiornik jest napełniany pneumatycznie i czujnik będzie pracował w środowisku silnie zapylonym. Sporo czytałem o tych czujnikach i słyszałem, że mogą być przez to środowisko jakieś problemy.

  Możecie mi coś doradzić, czy np. jednak czujnik sobie poradzi, lub czy da się go wyregulować, żeby reagował tylko na styk z materiałem usypanym. Czy czujnik daje sygnał analogowy czy binarny, w sensie czy są takie czujniki co wysyłają sygnał analogowy płynnie rosnący wraz z mocą sygnału wykrywania przedmiotu/ reakcji na pył?

  Dodano po 2 [godziny] 22 [minuty]:

  I co powiecie o czujniku pojemnościowym z wyjściem analogowym, ciekawe czy udałoby sie go połączyć do wejścia analogowego sterownika plc i ustawić próg aktywacji wejścia. Wszystko zależy od tego czy czujnik by reagował niższym napięciem wyjściowym na zapylenie w porównaniu z dotknięciem usypanej górki??
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 25  
  Witam , powiem tak , z swoich różnych doznań związanych z budową układów do odczytu poziomu , materiałów sypkich , w zbiornikach, silosach , itp. Niestety nie jest to takie proste, stosowałem już , echosondy z wyjściami analogowymi , czujniki pojemnościowe z wyjściami analogowymi, i zawsze był problem z odczytem , przez zapylenie otoczenia czujnika, pomiar w zapylonych , warunkach można zrobić na odczycie skokowym , np dzieląc zbiornik na 10 części , na których zakładamy 10 czujników które dają informacje o stanie zadziałania, ale jeśli bardzo zależy ci żeby odczyt był precyzyjnie odczytywany po analogu , możesz spróbować robić odczyt co jakiś okres czasu np co 15s, i obliczać na sterowniku wartość srednią takich pomiarów, pozdrawiam.

  Może tu coś kolega doczyta: http://automatykab2b.pl/tematmiesiaca/3359-pr...e-pomiary-poziomy-cz-1?showall=1#.UrH6sOX5xYw
 • Poziom 9  
  Witam ponownie, może ktoś mi powiedzieć czy jak chcę podłączyć wyjście czujnika pojemnościowego 3 przewodowego do wejscia w sterowniku plc marki eaton easy seria 500, to czy muszę stosować jakiś układ ogranicząjący prąd od czujnika, ponieważ wejscie w sterowniku wytrzymuje 3,3mA a czujnik może wysyłać sygnał o wyższym nateżeniu a dokładnie 200mA? Jesli coś myle to prosze o podpowiedzi.
 • Poziom 17  
  Witam,

  Nic nie musisz stosować.
  Jeżeli EASY jest z wejściami na 24V DC i czujnik pojemnościowy też na 24V DC to bez problemu sygnał z czujnika podajesz na wejście EASY.

  Pozdro
 • Poziom 25  
  Wejście w sterowniku nie wytrzymuje 3,3mA tylko tyle prądu pobierze z czujnika. A że wyjście czujnika ma wydajność prądową 200mA to masz spory zapas :)
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 9  
  Bardzo dziękuje za odpowiedzi a szczególnie za te schemat w pdf, fajne rozwiązanie, ale jednak potrzebuje czujnika pojemnościowego a nie ultradźwiekowego. Tak sobie ustaliłem na początku i wg. mnie lepiej się sprawdzi w moim układzie.
 • Poziom 11  
  hejka

  Nie znam wszystkich sygnalizatorów pojemnościowych na rynku, ale wypowiem się co nieco o tym co znam.
  Po pierwsze jeśli czujnik pojemnościowy ma wyjście binarne to jest to sygnalizator. Są czujniki poj. z wyjściami analogowymi ale one z reguły służą już do pomiaru poziomu (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby i taki wykorzystać do sygnalizacji, ale one są z reguły droższe więc po co przepłacać?).
  Często (a IMHO powinno być to standardem) gdy mamy do czynienia z sygnalizatorami pojemnościowymi mamy możliwość regulacji progu przełączania! W zależności do stopnia skomplikowania elektroniki może być to płynna lub skokowa regulacja. Kwestia doboru takiego progu załączenia się przekaźnika aby zapylenie nam nie przeszkadzało. Sugeruję dobrać doświadczalnie jeśli to możliwe.
  Kwestię podłączenia pomijam, gdyż sygnalizatory występują z wieloma typami wyjść binarnych od przekaźnika, wyj. napięciowe, prądowe, impulsowe PFM, po cyfrowe profibus. Każde z nich ma inne wymagania. Tu można tylko kolegę odesłać do instrukcji obsługi. Porządna powinna zawierać wszystkie podstawowe informację plus ewentualnie przykładowe podłączenia.

  Powodzenia
  Seba
 • Poziom 9  
  Dokładnie tak jak mówisz Seba, na rynku rozpowszechniły się czujniki pojemnościowe w wyjściem binarnym z możliwością regulacji pokrętłem. Są one dość tanie, z kolei czujniki z wyjściem analogowym są rzadko spotykane, na początku tematu jak dobierałem czujnik brałem pod uwagę właśnie z wyjściem analogowym, a jego czułość chciałem ustawiać już w programie (przy pomocy bloczka komparatora analogowego). Program napisałem z tym bloczkiem, lecz czujnik oczywiście zmieniłem na sygnalizator z powodów kosztów i dostępności. Zrobię dokładnie jak napisałeś, będę musiał przeprowadzić próby z zapyleniem i wtedy podregulować czułość na wyjściu sygnalizatora w zależności od strefy zadziałania.
 • Poziom 21  
  Czujniki pojemnościowe mają wskazania zależne od wlgotności powietrza, napisz może co to za matriał sypki i z jaką dokładnością musisz mierzyć poziom.
  Czujnik może zostać obklejony pyłem i będzie cały czas pokazywał pełny zbiornik.
  Zastanowił bym sie też nad tradźwiękiem lub czujnikime kamertonowym, ewentualnie nad systemem wagowym ( mierzenie ciężaru zbiornika)
 • Poziom 9  
  Zaprojektowałem układzik odpylający czoło czujnika, co jakiś czas cewka na rozdzielaczu pneumatycznym się załącza i puszcza strumień powietrza obruszający osad na czole sygnalizatora. W zbiorniku ma znajdować się cement, co z wilgotnością to jeszcze nie wiem, wydaje mi się, że będzie to kwestia dostrojenia. Sygnalizator nie wykrywa poziomu tylko sygnalizuje stan całkowitego zapełnienia więc nie musi być jakoś specjalnie dokładny, lecz musi się cechować pewnością zadziałania i możliwością ustawienia jego czułości tak aby wykluczyć stany nieustalone, których najbardziej się obawiam.
  Wiem, że są takie czujniki jak układ rezonasowy - kamerton, lecz chciałbym mój układ oprzeć na cz. poj., buduję prototyp a kamerton wiadomo kosztuje pare razy więcej niestety... Pozdrawiam!
 • Poziom 11  
  Wajchowski napisał:

  Wiem, że są takie czujniki jak układ rezonasowy - kamerton, lecz chciałbym mój układ oprzeć na cz. poj., buduję prototyp a kamerton wiadomo kosztuje pare razy więcej niestety... Pozdrawiam!


  Hmm na ile się orientuję to kamertony są z reguły tańsze od sygnalizatorów pojemnościowych. Przynajmniej jak porównuję ceny jednego z renomowanych producentów. Oczywiście mówię o porównaniu czujników różnego typu w tej samej klasie, gdyż jak porównamy najtańszą pojemnościówkę do wypasionego kamertona to może być odwrotnie.
  Kamertony też nie są bez wad. Proszę wziąć pod uwagę ewentualną wilgoć i cement, który zabetonuje nam widełki kamertona i po zabawie.
  Śmiem twierdzić, iż czujniki pojemnościowe będą bardziej odporne na osad niż kamerton! Ba są pojemnościówki, które mają kompensację od ewentualnego osadu, więc są na niego w dużej mierze niewrażliwe! Oczywiście ten typ nie należy do klasy low cost ;)

  Pozdrawiam
  Seba
 • Poziom 17  
  Witam,

  Pokaż mi który kamerton zaklei się cementem?
  Chyba nigdy czegoś takiego nie montowałeś i raczej chyba kolego w branży cementowej nie pracujesz?

  Czujnik pojemnościowy jest bardziej narażony na zaklejenie się niż kamerton.

  Do materiałów sypkich i pylących najbardziej nadają się czujniki i sygnalizatory poziomu łopatkowe.
  Mam to sprawdzone na 300%.

  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  oczywiście, iż nie pracuję w branży cementowej i nie jestem specjalistą od tych aplikacji. Nie pokażę takiego przypadku z życia, ale mogę taki sobie wyobrazić w skrajnie niekorzystnych warunkach. To była tylko reakcja na post poprzednika o wilgoci i możliwym oklejaniu. Znam przypadku z innych aplikacji, gdzie widełki się okleiły i była konieczność ich czyszczenia.

  A kolega pisze bzdury odnośnie oklejania czujnika pojemnościowego i zamiast niego poleca urządzenie mechaniczne. Cement jest jedną z dedykowanych aplikacji do czujników pojemnościowych tak samo jak kręcioł. Przy czym kręcioł jest to technologia budżetowa i polecanie go to tak samo jak polecać obecnie klasyczny dysk talerzowy do partycji systemowej zamiast SSD. Jak napisałem wcześniej pojemnościówki mają kompensację osadu i sobie z nim potrafią radzić. Proszę wskazać zaklejonego kręcioła, który będzie działał prawidłowo.

  Wracając do opisanej aplikacji.
  Dodam tylko jedną uwagę odnośnie przedmuchu powietrzem. Należy bezwzględnie zadbać aby powietrze było suche. Widziałem antenę radaru na zbiorniku z cementem zaklejoną na maxa właśnie dlatego, iż używane powietrze było zawilgocone. Przedmuch wilgotnym powietrzem spowoduje odwrotny skutek do zamierzonego!

  Pozdrawiam doświadczonego kolegę z branży cementowej

  Ps. pozwolę sobie jeszcze na odrobinę uszczypliwości: dla mnie jak i większości inżynierów wystarczy 100% pewności
 • Poziom 11  
  nad czym tu się zastanawiać? Chyba tylko nad tym czy potrafisz czytać ze zrozumieniem.
  Podałeś link do strony z przykładami, gdzie kamertony działają na cemencie. Czy ja gdzieś napisałem, że kamerton nie nadaje się do cementu?
  Jeśli nie potrafisz to napiszę Ci wprost: To co należało wyczytać z moich postów to fakt, iż kamerton nie jest lepszy od pojemnościówki (tak samo jak kręcioł), a odpowiednio wyrafinowany czujnik pojemnościowy będzie lepszy, bo niewrażliwy na oblepianie, i to jest fakt. Jeśli jesteś takim praktykiem to proszę bardzo obal bzdury które wypisuje. Chętnie poczytam/obejrzę kolejne referencje, gdzie klient wymieniał pojemnościówki na kamertony lub kręcioły bo się nie sprawdziły.
  Oczywiście kamerton będzie działał na cemencie za wyjątkiem sytuacji, gdy się zalepi. Czy może się zalepić zależy tylko i wyłącznie od warunków w zbiorniku. Naturalnym jest, iż dąży się do tego aby takie warunki w zbiornikach nie występowały.

  Kolega napisał, że ma sygnalizator pojemnościowy i twierdzę że jest on ok. Nie ma co zamieniać na kamertona czy kręcioła bo nic nie zyska.

  Jeśli chcesz wykazać moją niekompetencję to wskaż konkretne kwestie i wyjaśnij gdzie się mylę i dlaczego. Dla ułatwienia podpowiadam jedną poruszoną kwestię: wskaż aplikacyjne zalety zaproponowanych przez siebie syg. mechanicznych obrotowych nad czujnikami pojemnościowymi.

  Dla mnie "książkowego teoretyka" offtopic.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Koledzy wiem, że czasami ze sporów wynikają ciekawe konkluzje, ale nie ma się o co spierać ;) A tak w ogóle chciałem tylko spytać czy kolega Seba ma na myśli taki sam czujnik pojemnościowy jak ja, czyli taki, który pracuje bez kontaktu z materiałem i jest w obudowie jak cz. indukcyjny, aby przypadkiem nie pomylić go z sondą pojemnościową: http://automatykab2b.pl/technika/303-pomiary-poziomu-materialow-sypkich#.Us_SAZ55OSp